Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
561
 

Danimarka'da olduğu gibi kişilikli siyasetçiler aranıyor

Danimarka'da olduğu gibi kişilikli siyasetçiler aranıyor
 

Danimarka Kalkınma Bakanı Christian Friis Bach (1966)


Gazeteci İrfan Kurtulmuş'un haberine göre Danimarka Kalkınma Bakanı Christian Friis Bach, hükümetin yardımda bulunduğu bir uluslararası örgütün kasasından yapılan lüks harcamalara dair patlak veren skandalla ilgili olarak, bürokratlarının kendisini uyarmaması sonucu kamuoyuna yanlış bilgi verince istifa etmiş. Siyasi çevrelerce örnek gösterilecek etik bir davranışta bulunarak istifa eden bakan Bach’ın, olayda pek fazla sorumluluğu olmadığı halde görevini bırakması ülkede büyük alkış almış.

Japonya ile Almanya'dan sonra Danimarka’da da bir tane çıktı çok şükür!

Bu haberi okur okumaz içinizden bizdeki Pamukova Hızlı Tren Kazası'nın failleri yüzünden hiç istifa eden olmamıştı mı dediniz yoksa?

O sıra bekledik ki 'Hızlı Tren emrinize amade!' diyerek işleri zamanından önce bitir veren üç beş sorumlu ossaat istifa edebilseydi değil mi?

O kaza sırasında yetkili bir makamda bulunan birileri istemiş de bir başka yetkili makamda bulunan kişi ise 'Olmaz!!!' demişler açık açık... Hepsi de makamlarında oturarak gül gibi geçinip gitmeye devam etmeye başlamışlar yeniden bütün heybetleriyle.

Otuz dört (41) kişi ölmüştü o kazada bir anda değil mi?

Kaza nedeni aşırı hız, dikkatsizlik, dalgınlık ve rayların durumunun bileşkesi olabilir.
(41) yurttaşımızın ölümünden başka (80) yaralıdan kim bilir kaçı da sakat kalmıştır.
İlginçtir Temmuz 2004'teki o kazada yargılananlardan birine (2) diğerine (1) yıl hapis cezası verilmiş geri kalan iki üç kişi de (7,5) yıl sonra 'zaman aşımı' nedeni ile beraat ettiler.

Oysa içinde ölüm olan davalarda 'zaman aşımı' olabilir mi?

O zaman bütün 'faili meçhuller dosyası' kapandı gitti öyle mi?

Bir de Uludere var unutamadığımız.

Daha nice Terör Saldırısı yaşandı bu ülkede sinsice on binlerce cana kıyılan.
Kim bilir kamuda ve çok ender de olsa özel kesimde başka nice görevli kişi bazı hatalarından, kusurlarından ya da suçlarından dolayı istifa etmişlerdir bilemeyiz.

Ancak gerektiğinde kim istifa etmek gibi bir mertlik ve sorumluluk örneği gösterebildi bunları da bilmek zorundayız. Bu bağlamda partisi içerisinde bir kaç çatlak ses çıkartan ya da kendince bazı eleştiriler getiren bazı milletvekillerinin tez elden kapı önüne konulduğunu görüyoruz. Çünkü onlar var olduğuna inanmak istediğimiz 'parti içi demokrasi' gereğince 'lider sultası' gibi bir baskıyı ötelemek yürekliliğini göstermişlerdir.

İnanın utanıyorum!

AKP yönetiminde donakaldığım için utanıyorum.

Nice olumsuzluklardan dolayı adam gibi istifa etmeyenlere'yazıklar olsun' diyorum buradan oralara.

Danimarka Kalkınma Bakanı Christian Friis Bach bravo sana.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bunlar ülkenin değişmez gerçekleri Ömer Faruk Bey:( O makinistlere sıkı bir ceza verseler bir daha makinist bulamazlar! Ayrıca, onlara hızlı gitmelerini söyleyen kimdir, hâlâ görevinde midir! YHT bir trenin normalden hızlı gitmesi midir? Bir Allahın kulu "Bu raylarla olmaz!" dememiş midir? Böyle durumlarda ben "Oy Asiye" ya da "Evlerinin önü mersin"i söylüyorum. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 24.11.2013 0:02
Cevap :
Ata Kemal Bey haber yorumum için yazdığınız yorum için teşekkürlerimi sunarım.Hız en büyük kaza nedenidir.AKP'nin bu hızlı tren tutkusunu anlamak için bazı komplo tasarıları yazmaya kalkışsak da işin içerisinde nice 'duygusal' içerikler olduğu gerçeğine(!) bir türlü ulaşamayız.Suçlular burada gizli bence.Bu kadar hızlı trene de otobüse de gerek yoktur.İki yıl Emniyet Gen.Müd. ile Karayolları Gen.Müd. yetkililerinin danışmanlığında kadar trafik belgeselleri çektim ve yayınladım 1987 ile 1995'te. İstanbul'dan Diyarbakır'a kadar belli başlı kentlerdeki trafik çilesi yanında karanlık noktaları da hemzemin geçit adı verilen kara yolu ile demir yolunun kesiştiği bir kaç kaza yerini de çektim.Ankara'da hapisteki bir kaç sürücülerle de görüştüm.Trafik spotları da hazırladım TRT'de ilk olarak. Gördüm ki Devlet hiç bir kazada suçu kendi yolundaki noksanlıkları görmüyor.Müteahhitler hep suçsuzdur.Suçlu olan sürücülerdir, makinistlerdir.Peki,onlara verilen eğitim ve diğer hizmetler yeterli midir?  24.11.2013 1:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 570
Toplam yorum
: 661
Toplam mesaj
: 131
Ort. okunma sayısı
: 994
Kayıt tarihi
: 14.09.08
 
 

1974'te H.Ü. Sosyoloji ve İdare Bölümü'nü yüksek lisans tezi ile bitirdim. 1976 yılında yapımcı y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster