Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '13

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
703
 

Danıştay Başkanı'nın yargıya isyanı!

Danıştay Başkanı'nın yargıya isyanı!
 

Hani bir zamanlar iktidarın ağlamadan sorumlu(!) başbakan yardımcısı tarafından göklere çıkartılan ve ‘Güzel Allah’ım verdikçe veriyor” diyerek, halka seçiminden duyulan memnuniyeti duyrulan Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu da sonunda isyan etti.

Düşünün bir kere, seçiminden iktidarın çok memnun olduğu her kademede konuşulan bir Danıştay Başkanı bile sonunda yargının geldiği duruma isyan ediyor.

Evet, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, “Şu memlekete baktığım zaman, affınıza sığınıyorum, işte polis, emniyet teşkilatımız savcı olmuş, bilirkişi de hâkim olmuş, mübaşir de yazı işleri müdürü olmuş, ondan sonra ‘adalet’ diye bağırıyoruz. Yok ya. Böyle bir şey olmaz. Mümkünatı yok” diyerek yargıya olan tepkisini gösteriyor.

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu bu sözleri nerde söylüyor? “Geliştirilmiş Bilirkişilik Sistemi AB Eşleştirme Projesi”nin açılış toplantısında…

Danıştay Başkanının konuşmasının biraz daha detayına inersek; Sayın karakullukçu şöyle diyor: “Bilirkişilik gerçekten olması gereken bir kurumdur. Ama ülkemiz açısından baktığımızda uygulamada her zaman sağlıklı bir biçimde uygulandığını söylememiz mümkün değil. Örneğin biz ceza hukukuyla ilgili olarak da ‘Bu olayda suçun maddi unsuru var mıdır, yok mudur’diye bilirkişiye soruyoruz. Bunu senin bilmen lazım! Bilirkişi mi bilecek bunu? Yani bilirkişiye havale edilmemesi gereken konular hâkimlerimiz tarafından, maalesef uygulamada rastladığımız bir konudur, bilirkişiye havale ediliyor.

Ne yapalım efendim. Bilirkişi bu şekilde demiş. Günahı, sevabı bilirkişinin boynuna...’ Olmaz bu. Böyle adalet olmaz! ‘Beni buraya çıkartma, beni konuşturma’ dedim sayın genel müdürüm, konuşturdun. Yani şimdi eğer biz görevimizi yapmıyorsak, kusuru başka yerde aramamamız lazım. Bunu iyileştirmek zorundayız. Adaleti arayacaksak öyle bakacağız. İşte bu sempozyumu, bu toplantıyı yapmış olmamızın sebebi, amacı budur. İnşallah buradan hayırlı sonuçlar çıkacak. Hiç lafı uzatmaya gerek yok, önce kusuru kendimizde arayacağız.”

Danıştay Başkanı böyle bir toplantıda konuşur da Yargıtay Başkanı konuşmaz mı?

Elbette hepsinin konuşması lazım!

İşte Yargıtay Başkanı Ali Alkan’ın konuşmasından mesajlar: “Uygulamada en çok şikâyete konu delil, bilirkişi delilidir. Buna karşın günümüzde çoğu uyuşmazlıkların çözümünün özel ve teknik bilgiyi gerektirmesi karşısında, hâkimin bilirkişi düşüncesine başvurmasını da zorunlu kılmaktadır. Burada, altını çizerek vurgulamak isterim ki hâkim ancak özel ve teknik bilgiyi gerektiren konularda bilirkişiye müracaat etmelidir. Hukuki konularda bilirkişi deliline başvurulması, hâkimin mesleki kariyerine güvensizlik doğurabileceği gibi yasal düzenlemelere de açıkça aykırılık teşkil eder.”

Gördüğünüz gibi kimse bu günkü yargılama sisteminden memnun değil. Yargılamada terazinin ayarı bozulmuş görünüyor. Bunu benim gibi birisinin söylemesi elbette mümkün değil. Ancak görünen köy de kılavuz istemiyor. İşte bunun en güzel örneklerini yukarıda sizlere sundum.

Netice itibarıyla; bir ülkede yargılamanın terazisi bozulmuşsa, o ülkede her şey bozuktur!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Mesut KARİP :Helal olsun onu doğuran Anaya,büyüten babaya.Var böyleleri var,şimdi köşelerine çekilmişler ancak içlerindeki bu feryatlar hala yükseliyor.uzaktan, uzağa duyarlar,seyrederler.Onların istediği olmadı bundan sonra da olacağını tahmin etmiyorum.İşte vicdan..Bakın yine yankı bulmadı,ne gazetelerde, ne Tv de,..Şimdi neden geri kaldık anlaşılıyor..Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 21.02.2013 19:50
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  22.02.2013 11:43
 

Zamanında sesini çıkarmayan danıştayın bir nevi vicdan temizleme çabası gibi olmuş. Öte yandan da; Danıştay başkanı bile adalet yok diyorsa hepimiz tesadüfen özgürüz sanırım. Kaleminize sağlık... Saygılar, Selamlar

Yağız 
 21.02.2013 17:10
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler.O konuşmanın nedeni yeni yeni ortaya çıkıyor. Selamlar, saygılar...  22.02.2013 11:44
 

Merhaba Mesut bey, Yeni anayasa ila bu iki kurum kalkacak ya cemaat hop oturup hop kalkıyor. Bizim anlayacağımız, filler tepişiyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 21.02.2013 12:59
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Olan çimlere oluyor desenize... Selamlar, saygılar...  22.02.2013 11:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3038
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster