Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
223
 

Dans Et

   Hayat bir dans ve tüm evren bu dansa eşlik etmekte. Bak ağaca her mevsim dans etmekte çok sevdiği rüzgar sevdiğiyle. Bak buluta o da aşık her ritmine, yağmur onun orgazmı ve seni de besler bu hazzı. Ya sen haz duyduğun şeyleri hep kendine mi saklarsın? Yoksa bulut gibi tüm evrene mi sunarsın? Hiç bulutlara dua yazdın mı benim gibi? Onların o duaları başka diyarlara götürüp oralara bıraktığını hissettin mi? 

   Ağaç toprağa sunar yaprağını zamanı gelince, bütün olmayı öyle işlemiştir ki benliğine. Her titreşiminde dans eder, toprağın lezzeti ve verimiyle. Toprağa yaprağını sunamayan ağaçların hüznünü hissetmedin mi hiç? Caddelerde kaldırım taşlarının arasına sıkışmış ağaçların yaprakları birbirine değmez. Ormandakiler öyle mi? Nasıl da çoşkuludur, iç sesleri. El ele tutuşmanın insana özgü olduğunu falan mı düşünüyorsun yoksa? Gün batımında el ele tutuşan yapraklara şahid olmadın mı hiç hayatta?

    Güneş ne büyük bir ateş topu ama o yakmıyor ki, yakıyor insan lobu. O büyük bir hazla eşlik ediyor dansa. Sabah büyük bir coşkuyla nasıl da yükseldiğini izlemedin mi? Kafa kafaya veren kargaları izlerken, kafa kafaya veremeyen insanlığın haline üzülmedin mi onun doğuşuyla?  Bir söz duymuştum bir yerlerde. "Güneş birilerinin tekelinde olsaydı, kimseyi ısıtamazdı" diye. Sen de kimsenin tekeline girme, ısıtamazsın kimseyi sıcacık gülümsemenle, içtenliğinle, dansının ruhaniliğiyle. Bak kargalara ısıtıyorlar birbirlerini güneşin renk ritmiyle.

   Çiçeklerin teslimiyetinin güzelliğine aşık olup, tüm hücrelerin de açmasına izin verdin mi? O zaman eşlik et hayatın ritmine, uğrama sakın nefretin olduğu yere. Ruhunu neyle beslersen ona dönüşürsün bu evrende. 

   Ve şunu bil ki ayni tohumdan da olsan, ayni anda olgunlaşıp, ayni anda veda edemezsin bu hayata. Yapraklar bile ayni anda yeşillenip, ayni anda solmuyorken insan mı ayni anda yeşerecek diyorsun? Saçmalıyorsun. Her şey zamanında açar ve zamanın da gider, tıpkı ormanda açan özgür çiçekler gibi, özgür ağaçlar gibi. Bu yüzden tüm bedenin ayni anda çürümeye başlamaz. Yavaş yavaş ölür, tıpkı bir yaprak gibi, bir çiçek gibi. Ama tohum hala oradadır, tıpkı bir ağaç gibi. Önemli olan bir yaprak  gibi bilinçle ve teslim olmuş biçimde mi ayrılıyorsun yaşamdan.

    Ve işte ben...

   Bazen ay'a tutuldum, bazen güneşe. Bazen bir çiçekle ağladım, bazen gölgemle dans ettim. Sonra bir mantar gibi teslim oldum hayata. Bütün oldum tüm doğayla. Gülümsemeyi tapınak yaptım kendime. Hemde en büyük tapınak çözemedi kimse.  Bazen bir incir gibi çatladım orta yerimden, bazen bir balık gibi ağa yakalandım ama nefreti gölgeme dahi yaklaştırmadım. Sadece arada Dario Rossi gibi mahalleyi ayağa kaldırdım. Bazen bir Frida Kahlo çıktı  içimden,  bazen de suyla konuştum bulaşık yıkarken. Suyu bile incitmekten korkar mı insan? Ben korktum, derinden.

  Hani bir giysi alacağımız zaman deneriz. Ama bazen de öyle tanımışızdır ki bedenimizi denemeyi reddederiz.. Kimbilir belki ruhumuzda defalarca farklı bedenlere girerek deneyim kazanıyordur. Ve bir gün öyle bir bedene rastlıyordur ki, öyle bir uyum içindedir ki, bir daha doğmak istemez bu gezegene. Kimbilir?

   Bedenim veda ederken dünya yaşamına, gözümün önünden akıp giderken zaman hızla. İncinmemek ve incitmemek için çabaladığım her güne ve her şeye minnettarım. Hayatın oyuncusuyum işte. Bazen bir orman da,  bazen sabah namazında, bazen kilise çanında, bazen kelebek uçuşunda. Bazen bir yaprağın ucunda ki su damlasıyım alabildiğine. Hayat denen fotoğraf karesinin bilincinde hepinizi çok sevdim, milliyet blog dostları samimiyetle.

    Doğadaki teslimiyete kavuşmamız dileğiyle, sevgiyle kalın...Teşekkürler hayat, nefrete bulaşan, bulaşmayan herkese..

     Fotoğraf tutkum ve ben altta ki linkte..ben hayatı çok sevdim, ölesiye. Ve hissederek yaşayıp yazdım her bir satırı. Yaşayıp hissedin gerisi hikaye. Hayata bazen dalgalı, bazen dalgasız ama hep kendiniz olarak yansıyın. Sevgiyle sevgide kalın. 

     Kimbilir belki bir gün bir yerlerde karşılaşırız, ya da ben yine bir şeyler karalarım buralarda...

     https://www.youtube.com/watch?v=Ybg1mlVQUv0

     İlgili blog yazım...http://blog.milliyet.com.tr/ruyadaki-fotograf/Blog/?BlogNo=604202

   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yürek sevgiyle beslenir..çiçekler açar..an gelir.değişir.solar gülüşler sonra güneş yine doğar yüreğimize..Giderken sevginizi biraktınız .sevgiyle gidin.. umarım yine gelirsiniz.

Birsen yn 
 09.11.2019 0:27
Cevap :
Sevgiden başka ne kurtarabilir ki insanlığı ve ben nasibime düşeni almış bulunuyorum darısı tüm insanlığa...sevgiyle dans edin hayatın içinde..teşekkür ediyorum   09.11.2019 14:09
 

Sevgi dolu,duygusal yazınızı okurken hüzünlendim.Gitmelerin her zaman bir sebebi olmaz,bazen gitmek isteriz,o kadar.Size gitmeyin demeyeceğim çünkü ben de çok giderim,kimse tutamaz.İçime giderim,ruhuma giderim...Biraz orada dinlenip yaralarımı sararım sonra geri dönerim.Belli ki yaralarınız var,sarılmak isteyen.Belki geri dönersiniz ümidiyle,güle güle gidin,güle güle gelin diyorum size.Sevgilerimle Jale hanım...

fisun gökduman kökcü 
 06.11.2019 10:54
Cevap :
Dediğim gibi sadece burada yazmayacağım ama bir kaç kişiyi okumaya devam..teşekkür ediyorum sevgiler  06.11.2019 15:42
 

Değerli yazar Jale Kasap hanımefendi, yaklaşık iki yıl önce katılmış olduğum Milliyet Blog yazarlığına başladığım günlerde çok büyük bir şevk ve heyecanla yazdım. Sevgili editörlerin yardım ve katkılarını yadsıyamam. Çok yardımcı oldular. Çok değerli blog yazarları tanıdım. Yazılarını merakla bekleyip okuyup bilgilendim, mutlu oldum. Sizde bu değerli yazarlardan birisiniz. Yaratıcı, özgür ruhunuzla duygularınıza hiç gem vurmadan özellikle doğal bir yazım tarzınız var. Çok beğenerek okudum. Ömrünüze bereket olsun. Yazmaya devam edin lütfen, zira yazmak bir yaşam biçimi oluyor sizler gibi insanlara, verdiği mesajların karşılığını da okumakla, beğeniyle, yorumla taçlandırmak istiyor doğal olarak. M.Bloga yaptığınız katkı çok güzeldi. Renk kattınız. Saygı ve hürmetle...

Adil Bozkurt 
 05.11.2019 19:09
Cevap :
Yazmaya devam ediyorum ki bırakamam ben yaklaşık 25 yıldır yazıyorum...ama paylaşmak gerekmiyor ve iki yıl önceye kadar da paylaşmadım..Sanırım benim sorunum kendimle:) okunma oranları umrumda değil çünkü ben ticaret için bu işi yapmadığım için burdayım ve buradayız diye düşünüyorum...Bende sizi beğenerek okudum ve okumaya devam edeceğim çünkü Blog habercimde ki on kişide sizde varsınız...çok teşekkür ediyorum   05.11.2019 23:32
 

Veda yazısıymış hay Allah... Ama biz dostlarımızdan ayrılmayız. Yıldızların yanında çiçek bahçesi yaparız onlardan. İlk giden de sizin gibi veda etmişti ama hala gidemedi.

Kerim Korkut 
 04.11.2019 10:45
Cevap :
Kendimi disipline çekmeyi seviyorum..Sabah beş akşam on çalışma saatlerim içinde bakabildikçe takip edeceğim değerli bir kaç insanı...yazmayı seviyorum ve devam edeceğim ama paylaşmak şu sıralar ara vermek istediğim bir şey..kendi kendine bile mutlu olabilen insanlar her zaman geri adım atmayı sever..ve beni anlayan pek olmayacaktır...Bazı konularda yazılarım süzgeçten bile geçemiyor..Özgürlüğümün kısıtlandığı bir yer mi yoksa ben mi biraz aykırıyım bilemiyorum..ve yazdığım şeyleri sadece kendime saklarsam daha iyi olacak gibi gözüküyor bu yüzden kitap bastırmaktan bile vazgeçtim..Çünkü zaten istediğim hayata ve düşünce yapısına sahibim..Kendini okumayan kimseyi okuyamayacaktır ki durum ortada bunca okuyana bakınca...  04.11.2019 12:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 298
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 213
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf meraklısı, yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster