Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Şubat '18

 
Kategori
Dans
Okunma Sayısı
291
 

Dans Etmenin Sağlığa Faydaları

Dans Etmenin Sağlığa Faydaları
 

Hepimizin yoğun ve stresli bir iş temposu, yoğun bir sosyal yaşamı, ev işleri ve çocukları var. Bütün bu zorlu yaşam koşulları ve olumsuzluklar bizi duygusal ve fiziksel olarak yoruyor elbette. Ancak dans etmenin sağlığa faydaları ile bunlar gibi pek çok sıkıntılarınıza çözüm olacaktır. Mutluluğa dans ile elinizi uzatın...

Dans etmek zihinsel ve fiziksel olarak sizi rahatlatacaktır, egzersizlerin yarattığı sonuçlar ile bir de mutluluğunuza mutluluk  ekleyecek. Ritim ve müzikleri ilk duyduğunuz andan itibaren yüzünüzde bir gülümseme oluşacak ve bu gülümseme tüm gününüze pozitif olarak yansıyacaktır.

Dans ile stresten kurtulun...
Yurt dışında yapılan farklı araştırmalar da gösteriyor ki sağlık açısından dans etmenin çokça faydaları var.
Bunlardan bazıları:
-- Sinir sisteminiz güçlenecek.
-- Bedeninizi özgür bırakacak ve onu yeniden keşfedeceksiniz.
-- Yaratıcılığınız artacak. Özellikle Latin ve Afrika dansları gibi doğaçlamaya izin veren türlerde ifade yeteneğinizin farkına varacaksınız.
-- Güçlü bir kalp ve karaciğere sahip olacaksınız.
-- Kaslarınız gelişecek, esnekliğiniz artacak.
-- Çeviklik kazanacaksınız.
-- Koordinasyonunuz gelişecek.
-- Kendinize güveniniz artacak.
-- Yeteneklerinizi fark edeceksiniz.
-- Endorfin hormonu salgılayacak ve daha mutlu olacaksınız.
-- Sosyalleşecek ve yeni arkadaşlıklar edineceksiniz.

Dans Etmek Ömrü Uzatıyor!
Yukarıda da belirttiğimiz gibi dans etmek sizlere daha güçlü bir kalp kazandıracak. Kemiklerinizin güçlenmesi ile birlikte kendinizi daha dinamik hissedeceksiniz. Ayrıca kalbinize bol oksijen gidecek ve vücudunuz yenilenecek.

Özellikle 40 yaşının üstünde kişiler dans etmeyi sağlık açısından tercih etmeliler. Çünkü sindirim sisteminden mide sorunlarına kadar bazı hastalıkların çözümünde alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılabiliyor.

Bu fiziksel egzersizlerle organlarınız ve kaslarınız koordineli çalışmayı öğreniyor. Böylece dinç ve genç kalmış, ömrünüzü uzatmış oluyorsunuz. Aynı zamanda rehabilitasyon yöntemi olarak vücuda yeniden hareket kabiliyeti kazandırmak amacı ile felçli hastalara dans terapileri uygulanıyor.

Alzheimera Savaş Açın!
Dans etmenin kanıtlanmış olan bir yararı da beynin daha hızlı çalışmasını sağladığı. Gelen müzik sinyalleri kasları çalıştırırken beyin de komutları daha kısa sürede anlıyor. Bu nedenle uzmanlar yaşlılık belirtilerinden en önemlisi olan unutkanlığa karşı dans ederek savaş açabileceğinizi söylüyor.

Dans Ederek Zayıflayın!
Dans ederek kilo vermek günümüzde oldukça ilgi çekici bir yöntem. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen bu yöntemle hem eğlenmek hem de vücudu forma sokmak amaçlanıyor.

Bilindiği gibi dans etmek oldukça kolay ve zevkli bir süreçtir. Üstüne bir de kilo verdiğinizi görmek sizi oldukça mutlu edecektir. Her gün düzenli olarak 1 saat dans ederek fazlalıklarınızdan kurtulabilir, sıkılaşabilirsiniz. Kendinizi daha güzel hissetmenizi sağlayacak bu yöntemle kan dolaşımınızı hızlandıracak ve metabolizmanızı çalıştırmış olacaksınız.

Göbek dansı olarak da bilinen oryantal özellikle karın bölgesini çalıştırır ve beldeki yağlanmaların önüne geçer. Her gün uygulandığında ise inanılmaz sonuçlar alacaksınız. Canlı hissetmenizi, kendinizi beğenmenizi ve mutlu olmanızı sağlayacak.

Dans etmenin faydaları aslında saymakla bitmiyor. Eğlenmek ve forma girmekten tutun, sosyalleşmenizden gençleşmenize kadar onlarca yararı var. Siz de bu serüvene katılarak kendi üzerinizdeki yararlarını görebilir, yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 701
Kayıt tarihi
: 03.02.18
 
 

Saygı-Sevgi ile Toplum değerlerine, sağlıklı yaşama, çevreye, doğaya ve tarihi değerlerimize sahi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster