Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
358
 

Darbecileri çözelimde ekonomiye Allah kerim

Darbecileri çözelimde ekonomiye Allah kerim
 

Karşı devrime darbeciyi destekciye dönüştürmek


Ekonomik konularda gece yarılarına kadar çalıştıklarını gördünüz mü? Darbeci eritme yasaları için görebilirsiniz. Çünkü AK Partiyi iktidara getiren ana yapının ona yüklediği birinci ve en önemli misyon, Türkiye’nin anayasal ve siyasal yapısının dönüştürülmesidir. Bunun için Ordunun Atatürkçü zihniyetden AK Parti zihniyetine dönüştürülmesi, dönüşmeyenlerin suçlanarak ayıklanması gerekmektedir. Ekonomiyi borçlanıp yiyerek, servetleri, yolları, limanları ve diğerlerini satıp yiyerek idare edebiliriz. Öngördükleri düzene geçiş çabaları önündeki tüm engeller yok edilmelidir. Bu konu ekonomik çöküş ve zirve işsizlikden çok daha önemlidir.

"Gece yarısı yasa değişikliği darbecilere karşı yapıldı" diyor Başbakan. Hani darbeci nerede demeyin. Kendilerinin sonunda nereye gitmek istediğini bununda darbeciler yaratacağını çok iyi biliyorlar. O nedenle yaratacakları darbecilerin kökünün kazınması isteniyor. Hani nerde darbeciler? Darbeci yok ki diyebilirsiniz. O halde neden Orduya yönelik bu sindirme, pıstırma kampanyası ve gece yarısı yasa değişiklikleri ve benzerleri? Nedeni şu, mevcut iktidar, bir cemaatin yasal ve siyasi paraleli olan Ak Parti Türkiye’yi dönüştürmek azim ve kararında. Temsil ettiği, esas olarak dayandığı cemaatin verdiği misyon Atatürk Cumhuriyeti’nin yapısını meclis çoğunluğuna ve iktidar gücüne dayanarak değiştirmek ve tasarlanan yapıya doğru kaydırabildiği kadar kaydırmak. İşte iktidarın kafasındaki darbeciler bu kaydırmanın ileri noktalarının yaratacağı darbecilerdir. İktidar aldığı tedbirler, yaptığı kanun değişiklikleri ve uygulamaları ile bu kaydırışı artırıp kırmızı çizgileri geçtiğinde, Ordu eğer sindirilmeden bu haliyle kalırsa artık o gidişe tahammül edemez hale gelecektir ve darbe yapabilecektir.

İktidar gideceği hedefi iyi bildiği için ileri noktaların, Ordunun ve yasaların yapısı değiştirilmedikce darbe engeli yaratacağını iyi bilmektedir. Bu düşünce iktidarın ulaşmak istediği o noktaya gelindiği an için doğrudur. Mevcut faaliyetlerin amacı, o noktaya gelmeden, bir an önce Orduyu Atatürk Türkiye’sinin ve ilkelerinin bekcisi olmaktan çıkarıp AK Parti zihniyetinin destekcisi haline getirmektir. Orduyu bu açıdan iktidarın destekcisi polis teşkilatıymış gibi yapılandırma çabasıdır. Bunu başardığı zaman yol haritasını sonuna kadar gerçekleştirmede önünde başka bir engel kalmayacaktır. Yandaş medya ve iktidarın Ordu mensuplarına karşı birlikte yürüttüğü “asimetrik mücadele ve psikolojik savaş” budur. Ancak sadece psikolojik savaş değil, bu psikolojik ortamda gece yarısı yasaları gibi yasalarla Ordunun pasifisazyonunda yasal çerçeveyide bir yandan oluşturmak. Aynı zihniyet iktidar olduğu sürece sivil karşı devrimin, tedrici devrimin onündeki Ordu engelini her yönüyle ortadan kaldırmak için parça parça yürütülen faaliyetler devam ediyor ve edecektir.

İşsizlikte dünyanın enkötü birkaç ülkesinden birine dönüşmüş olmamız çok önemli görülmüyor, yeterki islami siyaset yükselsin diye gece gündüz, bayıla ayıla çalışıyoruz.

Not: AK Parti şeklinde yazmam ak anlamı çıksın diye değil, AKP yazıpda “Adaletden Kaçanlar Partisi” tartışmasını buraya taşımamak içindir.

Dr. Hamit Bozkurt

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 59
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1191
Kayıt tarihi
: 08.08.08
 
 

1950 yılında doğdum, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 1974 mezunuyum. 1986 yılında Gazi Ün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster