Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '17

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
59
 

Darwin gerçekten inançsız mıydı?

Darwin gerçekten inançsız mıydı?
 

Evrim tüm kainatın tesadüflerle olduğunu iddia eden putperest düşüncedir, bilim değildir.


Geçtiğimiz yüzyılda ortaya attığı evrim teorisi ile milyonlarca insanı dinsizliğe, ateistliğe sürükleyen Darwin’in kendisi acaba inançsız mıydı? Önce babası gibi doktor olmaya kalkan fakat başaramadığı için okulu bırakan Darwin Cambridge Üniversite’sinde teoloji okumaya başladı. Bir zamanlar İncil’in her kelimesine inandığını itiraf ediyordu.

Darwin'in hayatını incelediğimizde gençlik yıllarında bu derece inançsız olmadığını görürüz. Kendisi o dönemleri ile ilgili bir mektubunda şunları anlatır:

"Daha önceleri, ben de -her ne kadar bende dinsel duygunun iyice geliştiğini düşünmemekle birlikte- başkaları gibi Tanrı'nın varlığına ve ruhun ölümsüzlüğüne inanmıştım."23

Darwin and Darwinian Revolution (Darwin ve Darwinci Devrim) adlı kitapta Gertrude Himmerfarb onun bu durumunu bir örnekle tarif eder:

"... çoğu insan tarafından hissedilen derin inanç ve duygular onun Allah'ın varlığına inanmasını sağlayamazdı. Kendi kendisine bir zamanlar böyle duyguları olduğunu itiraf ediyordu: Brezilya ormanlarının ihtişamı içindeyken, bir insanda 'nefes alıp veren bedenin dışında bir varlık daha olması gerektiği' düşüncesine sahipti. Fakat ondan sonra en görkemli manzaralar dahi zihninde bu tür düşünceleri uyandıramadı."24

Bu örnekte de görüldüğü gibi, Darwin hayatının gençlik dönemlerinde çevresine daha vicdanlı bakmakta ve vicdanının sesini dinleyerek, Allah'ın varlığını fark etmektedir. Ancak sonraları bu apaçık gerçekleri göremez hale gelmiştir. Darwin bir ifadesinde kendi inançsızlığını şöyle anlatır:

" ... Böylece inançsızlık yavaş yavaş beni sardı ve sonunda tamamlandı." 25

Aynı kitapta Darwin'in babasının, evlenmek üzere olan oğluna, inancı konusundaki şüphelerini eşinden saklaması yönünde telkinde bulunduğu da yazılmaktadır. Fakat yine de eşi Emma onun azalan inancından ilk andan itibaren haberdardır. Darwin'in İnsanın Türeyişi (Descent of Man) adlı kitabı yayınlandığında, Emma Darwin, kitabın içindeki din karşıtı fikirlerden ötürü kızına şöyle bir itirafta bulunmuştu:

"... Allah inancını kendinden uzaklaştırdığı için ondan çok nefret edeceğim." 26

Darwin başka bir sözünde ise din hakkındaki gerçek düşüncelerini şöyle ifade ediyordu:

Dini inançlarım Türlerin Kökeni'ni yazdığım zamandan itibaren yavaş yavaş ve birçok aşama sonucunda oldukça zayıfladı. 27

Charles Darwin'in, Allah'ın varlığını kabul etmemesinin temel nedeni ise, kibiriydi. Bunu aşağıdaki ifadelerinde görmek mümkündür:

"Her şeye gücü yeten ve her şeyi bilen bir Allah'ın, her buyruğu verdiği ve her şeyi bildiği kabul edilmeli. Dürüstçe söylemek gerekirse, ben bunu kabul edemiyorum."29

Kendi yaşam hikâyesine eklediği kısa el yazısında ise şunları söylüyordu:

"Herhangi bir büyük günah işlediysem, bunun için pişmanlık duymuyorum." 30

Darwin'in buraya kadar yer verdiğimiz Allah'ın varlığını ve dini inkar eden ifadeleri, aslında klasik bir inkarcı mantığıdır. İnkâr edenlerin vicdanen fark ettikleri halde kibirleri nedeniyle Allah'ı inkâr ettikleri bir ayette şöyle haber verilir:

Vicdanları kabul ettiği halde, zulüm ve büyüklenme dolayısıyla bunları inkar ettiler. Artık sen, bozguncuların nasıl bir sona uğratıldıklarına bir bak. (Neml Suresi, 14)

Nitekim 150 yıldır ateistlerin Darwin'e sahip çıkmalarının, dinsiz ideolojilerin de Darwinizm'e atıfta bulunmalarının sebebi, Darwin'in inançsızlığına dair kesin kanaatlerinin olmasıdır. Şu durumda Darwin'in ateizmi somut bir gerçek iken, hala bazı Müslümanların, Darwin'in dindar olduğunu ya da dine karşı olmadığını söyleyip, onun teorisini savunmaları, ona ve onun gibi düşünenlere destek vermeleri ve bu şekilde ateistlerle aynı safta yer almaları çok büyük bir hata olacaktır. İşte bu nedenle söz konusu Müslümanların içinde bulundukları bu büyük yanılgıdan kurtulmaları gerekmektedir.

Kaynaklar:

http://darwinizminkaranlikbuyusu.blogspot.com.tr/

1. Francis Darwin, Charles Darwin'in Yaşamı ve Mektupları, Düşün Yayıncılık, İstanbul 1996, s. 80

2. Gertrude Himmerfarb, Darwin and the Darwinian Revolution, s. 384

3. Gertrude Himmerfarb, Darwin and the Darwinian Revolution, s. 381

4. Gertrude Himmerfarb, Darwin and the Darwinian Revolution, s. 382

5. Francis Darwin, "The Life and Letters of Charles Darwin", D. Appleton and Co., 1896, Chapter 1.VIII., Religion).

6. Francis Darwin, Charles Darwin'in Yaşamı ve Mektupları, s. 275

7. Francis Darwin, Charles Darwin'in Yaşamı ve Mektupları, s. 275

8. Francis Darwin, Charles Darwin'in Yaşamı ve Mektupları, s. 373

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1745
Toplam yorum
: 281
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 1874
Kayıt tarihi
: 22.04.11
 
 

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezunum, beş yıl önce kendi şirketimi kurdum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster