Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '19

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
62
 

Dava- Franz Kafka

Franz Kafka'nın Dava adlı yapıtı ilk kez 1925'te yayınlanmıştır. Dışavurumcu (ekspresyonist) bir yapıt olan Dava; yargının, devletin ana özelliklerini yitirdiği distopik bir ortamda geçiyor. Gündüz uyandığında tutuklandığını öğrenen ana karakter Josef K. suçsuz olduğunu bilmesine karşın başına ne geleceğini kestirememenin verdiği korkuyu taşımaktadır. Kitap boyunca işin içinden sıyrılmaya çalışır çünkü ortada bir suç olmamakla birlikte kendini savunabileceği düzgün bir yargı da yoktur.

Devletin devlet olma özelliğini yitirdiği bir ülkede yaşamın nasıl sürdüğüyle ilgili fikir sahibi olabileceğimiz bir yapıt. Bu kitap bana Türkiye'deki ortalama bir lisede yaşananları anımsattı. Dört yıl okursunuz ama derslerle hiç ilginiz bulunmasa bile sınıf geçersiniz. Okulda, eğitim adına gerekli hiçbir uygulama olmamasına, size hiçbir donanım katmamasına rağmen dört yılınız orada geçer. Üstüne bir de okul yönetimi bürokrasisi içinde resmi bir kurumdasınızdır. Eğer gitmezseniz sorun yaşarsınız. Ama okulu açıktan okuyarak da kendinizi geliştirebilirsiniz, okulun okul olma özelliğini yitirmesi kendini tanıyan bireyler için sorun olmayabilir. Ancak devlet ya da yargı ana özelliğini yitirdiyse işler değişir. Yıllarca hapis yatıp bir suçunuz olmasa ve yaşamınızın geri kalanını güzel yaşamanız için maddi yardım yapacak  bir devlet yoksa yıllarınız boşa gitmiştir. İdam cezası olsa ve haksız yere biri öldürülse durum geri döndürülemez konuma gelir. Birileri evinizi yağmalasa, kişi haklarınızı çiğnese polise başvurursunuz ama güvenecek bir polis kurumu yoksa geçmiş olsun. Tüm bu iç karartıcı örneklerden devletin önemini duyumsatabilmişimdir sanırım. İnsan ilişkilerini denetleyecek üst yapı yoksa bir korku ikliminde yaşarsınız. İlkel toplumların yapısı da böyledir. Kişiler kendini koruyamaz ama birlikte olarak, kimi kurallar altında en temel haklarını koruyabilirler. Binlerce yıl boyunca insanlık, bu ilkel korku toplumunda yaşadı. Gecenin bir vakti karşı kabile tarafından bütün düzeniniz yıkılabilir ve dilekçe yazacak bir kurum yoktur. Bugün yaşanan çoğu toplumsal sorunun bin yıllardan gelen alışkanlıkların kalıntıları olduğunu düşünüyorum. Dava'daki korku iklimi ise ''güncel ilkel'' toplumunun sonucudur. Diktatör, hesap sorulamayan yönetimler altında uzun süre yaşayan toplumlarda ''başına bir iş gelmemesine'' dayalı yaşamlar bulunur.

Josef K. içinde bulunduğu durumu normal karşılar. Distopik kitapların belki de en korkunç yönü, karakterlerinin içinde bulundukları durumların olağanüstülüğünün bilincinde olmamalardır. Ne kadar şanslıyız ki kitaplar var, yaşam karşısında bizleri olabildiği kadar uyarıyor.

Dava, Kafka'nın ''Dönüşüm'' adlı yapıtı kadar bilinmese de onun kadar güzeldir. Kimi konularda daha bilinçlendirici de olabilir. Kim bilir, belki de popüler kültürün kimi kitapları ünlü ederek içi boşaltılmış bir entelektüel eylem ortamı oluşturması çağımızın ''distopyası''dır.

 

Nevzat Dağlı, Betül Aşık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zamanında çok kitap okuyan biriyim ama ne hikmetse hiç kitabını okumadım.Yine önemli bir yazı.

Kerim Korkut 
 02.07.2019 21:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 76
Kayıt tarihi
: 04.05.19
 
 

Her telden, bam teline basmaktan çekinmeyerek yazılmış akıcı, bilgilendirici yazılar yazan bir Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster