Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '18

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
62
 

Dava Kitabı Üzerine

Dava Kitabı Üzerine
 

Kitabı kütüphaneden aldığım için yayın seçeneği yoktu. Bendeki gece kitaplığı adında bir yayının. 2014 basım. Kelime hataları var fakat dili anlaşılır. Bunları açıklıyorum çünkü ne olursa olsun bir çeviri kitabının dili, nasıl çevrildiği bence çok önemli. Kitabı sevdiren ya da sevdirmeyen çok önemli bir neden bence.

Bunun dışında Kafka'nın okuduğum ikinci kitabı. Her iki kitapta da (diğeri dönüşüm) şunu düşündüm: Sanki bir şekilde kendisini anlatıyor Kafka. Edebiyat söz konusu olunca, şurada şunu demek istedi demek çok zor çünkü yazmak gerçekten bir nebze sağlıksız bir eylem bence. Yazar kendisini bir masa, bir lamba, eskimiş bir örtü olarak bile anlatıyor olabilir. İnanılmaz derin bir eylem. Katman katman...

Kitabın kendime göre analizini yaptıktan sonra araştırma yapmaya karar verdim. Yazacaklarımı etkilesin istemedim. Kitabı okurken bende K. ile birlikte (neden yazar sadece bir kısaltma ile yetinmiş? K. silik bir karakter olduğu için mi? Gizli tutmak istediği için mi? Sadece bir yerde  rahip K.'nın  adını söylüyor: Josef diyor ve K. o sırada eskiden adını nasılda gururla söylediğini düşünüyor.) sancılandım. Bir gün bir kaç adam gelip K.'ya tutuklusunuz diyor. Üstelik ele değer, rahatlatıcı, içi dolu hiç bir açıklama yapmıyor. Kitap boyunca hep bir kaygı, korku, sıkışmışlık duygusu yaşadım. K. İle birlikte o kısır döngüden nasıl çıkacağımı düşündüm? Dava... Gerçektende tesadüf, saçmalık, kontrol dışı mıydı? Kafka bir distopya yaratmış sanki. Karamsarlık dolu idi etraf... K.'nın hayatına, içine de yabancı bırakmış okuyucuyu, öyle yüzeysel biri kalmış ki...

Nasıl kurtulacaktı K.? Ne olacaktı peki sonu? Bu dava nasıl bu kadar kontrol dışı ve aynı zamanda nasıl bu kadar K.'nın merkezindeydi? Neyin davasıydı bu ? K.'nın içsel yolculuğunun davası mıydı? Yoksa gayet somut olarak işlenen bir suçun davası mıydı? Eğer öyle ise K.'nın kurallardan yasalardan haberi yok muydu? O neden kendinde bir suç bulmuyor ve neredeyse hiç şüphe duymadan suçsuzum ben diyebiliyordu?

Bir kitaba hangi açıdan baktığımız önemli ve farklı sonuçlar ve analizler doğuruyor. Felsefik ve psikolojik açıdan baktığımızda varoluşsal sıkıntılar çeken bir adam, hukuksal açıdan kanun, yasa, kural, adalet kavramlarının eleştirisini, sosyolojik açıdan baktığımızda toplumda var olmaya çalışan bireyi pekala göremez miyiz? Peki Kafka neyi anlatmak istedi?

Rahibin anlattığı hikayeyi hatırlıyor musunuz? Bekçi ile yasa içine girmek isteyen o adamın hikayesi. Hayran kaldım rahibin bizim sığ kalan düşüncelerimizi ordan oraya çekmesine, emin olma bu kadar diyor,  dur...

K. bir yerde rahibe "ben suçlu değilim" diyor. Hata yapıldı. "Hem bir insan neden suçlu olabilir ki?" diyor. "Hepimiz insanız birbirimize benziyoruz" diyor.  Sende düşünüyorsun suçu ne olabilir? Üstelik etrafındaki adamlar dört dörtlük mü sanki? K.'nın benzersiz bir suç işlemiş olması gerek o zaman. Öyle mi ya da ?

Ressamın "gerçekten mi sözde mi yoksa süründürmeceli olarak mı aklanmak istiyorsun?" sorusuna ne demeli? Çok yerde sistem, adalet ,hukuk eleştiriliyor. Avukatlar, zaman, sürecin sakız gibi uzayıp gitmesi... Kafka çok şey anlatıyor. Saçmalık ve tesadüf mü herşey yoksa rahibin bir yerde K. 'ya dediği gibi Kafka da  ayrıntıları boş vermemizi mi istiyor?

Sonra iki adam silindirli şapkaları ile çıkagelir. K.'ya yapışır.. Şu cümle orada dikkat çeker: Direnmesi, iki adama zorluk çıkarması ve kendini koruyarak son yaşam belirtisinin tadını çıkarmaya çalışması kahramanlık olmayacaktı.

Kısır döngüden nasıl çıkacak K.?

Kitabın sonunda öğreniyorsun ailesi ile ilgili bir kaç detayı..
Kitabın sonu beni şaşırttı:
"Aslında her şey işini kaybetmekten korkan, statüsünü korumak isteyen bir adamın kendi kendine yarattığı bir davadan mı ibaret?"

...


30 Aralık 2017' Dilan'a

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 79
Kayıt tarihi
: 28.12.17
 
 

Kırıkkale üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü öğrencisiyim. Uzun bir zamandır..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster