Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '16

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
683
 

David Bowie ve müziğin evrensel dili

David Bowie ve müziğin evrensel dili
 

Bir çok kişinin çocukluk ve gençlik efsanelerinden bir daha yitip gitti sonsuzluğa...İngiliz rock yıldızı David Bowie 69 yaşında kansere yenik düştü. Bowie'nin son albümü "Blackstar", doğum günü olan 8 Ocak'ta piyasaya çıkmıştı. 
 
Burada uzun uzun David Bowie"nin yaşam öyküsünü ve başarılarını anlatacak değilim. Asıl konu, müziğin evrenselliği...
 
Müziğin öylesine büyüleyici bir dili vardır ki, herkesin gönlüne farklı yollardan hitap etse de kimse bu dile karşı ilgisiz kalamaz.
 
Özellikle yabancı müzikten hoşlananlara yöneltilen "sözlerini bilmediğin bir şarkıdan ne anlıyorsun" sorusuna ancak bu evrensellikle yanıt verilebilir. Konu her zaman sözleri anlayıp anlamamak değildir. Gönül Yarası filminde Şener Şen ile Meltem Cumbul arasında geçen diyalogu herkes bilir. Şarkılara ağlamak, gülmek, hüzünlenmek için dil bilmeye gerek var mı?
 
Müzik insanlar arasında dil, din, ırk ayrımı  gözetmeden tüm ruhlara, gönüllere girmeyi başarabilmiş bir sanattır.
 
Bazen bir Anadolu türküsünde, bazen varoş insanının duygularını yansıtan bir arabesk parçada, bazen dilini hiç bilmediğiniz bir kültürün ezgilerinde duygu yoğunluğu yaşayabilir, o müzikler içinde kaybolabilirsiniz. Yeter ki içinizde biraz duygu olsun...
 
Hatta dünya görüşünüze, siyasi perspektifinize aykırı olsa bile bazen hoşlanarak dinlediğiniz  sanatçı ve müzikler de bu evrenselliğin bir parçası değil midir? 
 
Her Ahmet Kaya dinleyen onunla aynı görüşte midir? Ya da materyalist dünya görüşüne sahip olanlar hiç mi tasavvuf müziğinden hoşlanmazlar? Müzik sizin ruhunuzda uyandırdığı duyguların bir bileşkesidir.
 
Müzik öyle güçlü bir iletişim aracıdır ki, Afrika"nın en ilkel kabilelerinden tutun da, modern dünyanın en gelişmiş konser salonlarında, on binlerce kişilik stadyumlarda, açık alanlarda, meydanlarda, sokaklarda, genç-yaşlı, cahil-okumuş-, köylü-kentli demeden hemen herkesi saatlerce kendinden geçirebilir.
 
Bu açıdan bakıldığında müzik, farklı duygu ve düşüncede olan kitleleri de bir araya getirebilen en önemli araçlardan biridir. Aynı konsere gitmiş, aynı müziği dinleyen insanların içinde bulunduğu ruh halleri çok farklı olabilir. Bir şarkı kiminin öfke ve yalnızlığını, çektiği acıları dile getirirken, aynı şarkı başkası için bir sevinç ve mutluluk kaynağı da olabilir.
 
Müzik, insana yaşadığını hissettiren, onun duygularını harekete geçiren tüm insanlığın ortak dilidir.
Kimileri müziğin evrenselliği için koca bir yalan dese de, bazılarının dinlediği müzik için onları küçümseyip aşağılasa da, benim için müzik, insan yaşamında varolması gereken  tartışılmaz bir gerçektir. 
 
İster rock dinleyin, ister türkü şarkı... Klasik müzikten arabeske, cazdan ilahiye kadar  ne dinlerseniz dinleyin ama hiç bir zaman müziksiz kalmayın.
 
İlhan İLMENÖZ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Müziksiz bir dünya düşünemiyorum. Öyle güzel anlatmışsınız ki müziğin birleştirici gücünü ve güzelliğini, kutluyorum bu güzel yazınız için İlhan Bey.. Elinize sağlık, selam ve sevgilerimle.

Nermin Ayduran 
 12.01.2016 20:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 85
Toplam yorum
: 103
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 760
Kayıt tarihi
: 20.05.15
 
 

İzmirli....Tarihçi eskisi-spor-müzik-siyaset-dizi-filmsever... Pink Floyd-Beatles-John Lennon-Gru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster