Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
414
 

Davos'ta ki diplomasi eleştirimi anlamayanlara..

Davos'ta ki diplomasi eleştirimi anlamayanlara..
 

Bu katliam affedilemez!


Gazze'de ki katliam, İsrail'in masum insanlara yaptığı saldırı tarihe insanlık ayıbı olarak geçecektir. Daha önce ki yazılarımda da yazdığım gibi ; İsrail ABD'nin Ortadoğu'da ki maşasıdır.
Bu sözleri söyleyen benim.

Bu konu ile ilgili "İsrail'i protesto eden gruptan korktum." başlıklı yazıyı yazan benim. Yukarıda ki cümleler ve daha fazlası bu bloğumda var. Ama biz Millet olarak, görmek istediğimizi görür, duymak istediğimizi duyar, anlamak istediğimizi anlarız. Bu yazıyı okuyan 196 kişi. Başbakan'ı eleştirdim 13 bin küsûr...


Bakınız Sayın hakaret edenler; Shimon Peres , çok tecrübeli bir siyasetçi. Resmen tahrik etti. Çizmeyi aştı. Moderatör gibi el temasında bulundu. Bunları yaparken bilinçli yaptı. Rüzgâr ekti fırtına biçti görünürde. Recep Tayip Erdoğan’da her zamanki öfke nöbetini kontrol edemeyip bu tuzağa düştü.


Kendisine az süre tanınmasına gösterdiği tepki, bu camiada olan insanların bilinen bir gerçeği. Konunun dışında her şeyi konuşur ama asla konuya gelemezler. Dün gece ki toplantıda sakin, tutarlı , kelimelerin altını çizerek, beden dilini kullanarak öyle mesajlar verebilir, öylesine salonu etki altına alırdı ki İsrail Dünya basınının gözleri önünde rezil olurdu. Başbakan olayı kişiselleştirdi. O denli ezik bir toplum haline getirildik ki İsrail gibi küçücük bir ülke’ye sert çıkış yapıldı diye yer yerinden oynadı.


Beni eleştirenler’e saygı duyuyorum. Ancak yazımın ve e-günlüğümün tamamında Vatan sevgisi ve Atatürk İlke ve İnkilâplarına bağlılığım , dünya görüşüm, açıkça ortadadır.


Sayın savunucular, İsrail’de ki Büyükelçi’yi neden geri çağırmadık ? Bosna’da insanlar doğranırken yardım amaçlı toplanan paraların hesabı verildi mi? Hesap veremeyenlerden biri en üst makamda, diğeri özel afla serbest bırakıldı.


Bende sizler gibi izlerken sinirlendim. Sonuçta orada oturan Türkiye’nin Başbakanı. Peres her ne kadar haklı olursa olsun, sivil ve masum halkı katletmesi affedilemez. Moderatör’ün çirkin davranışları, kısaca toplantının bütününe baktığımda on kere koltuğa oturup kalktım. Hep bekledim Başbakan şimdi ders verecek. (benim anladığım anlamda) Ne zaman ki “Sen” ifadeleriyle, tartmadan konuşmaya başladı “Eyvah” dedim. Dik durmanın yolu, bu yüzyılda bu değil. Akıl oyunlarının oynandığı, psikolojik savaş taktikleri geliştirilen bir Dünya’da kabadayılık yapmayı ben “dik durduk” olarak algılamıyorum. Vatanseverlikle, Recep Tayip Erdoğan severlik birbirinden farklı şeyler. Ben tarafsızım ki İsrail’i eleştiriyorum. Yıllardır “Tam bağımsız Türkiye” olamamaktan, bizi yönetenlerin yurt dışında el pençe divan durmasından utanç duyuyorum.


AB ‘ye girmek için bu hükümet değil mi bunca taviz veren? Sen benim iç işlerime karışamazsın diye yumruk masaya vuruldu mu bu güne kadar? Bebek katilini ne için kim için halâ besliyoruz? Askerimizin başına çuval bu hükümet döneminde geçirilmedi mi? Her taraftan baskı ve işgal altında değil miyiz? Ülke satılmadı mı? Kapitülasyonlar geri gelmedi mi? Siz hangi dik duruştan bahsediyorsunuz. Dik duracak hal kaldı mı?

Şimon Peres’e tavır koymuş… Efendim ezilip büzülmemiş.. Doğru bizimle hiç alakası olmayan bir konuda kafa tuttu… Masumların sesi oldu.


Bakın , tekrar söylüyorum; masum insanların sesi olduğumuzu ispatın yolu, İsrail’e yaptırım uygulamaktır. ABD’de Yahudi Lobisi ile kanka olunduğu, yiyilip içildiği dönemlerde de İsrail Filistin’e saldırıyordu. Şu an Hamas terör örgütü’nün kurbanı Gazze halkı. Bir çoğu da Hamas’a destek veriyor. Yani aynen bizim Doğu’da yaşadıklarımıza benzer şeyler yaşanıyor. Bize –nokta vuruş yap- , -sivil halka zarar verme- diyenler İsrail’e neden demiyorlar? Bizim kayıplarımızın yanında Gazze’de ölenler bir avuç kalıyor. Sürekli lojistik destek sağlanıyor PKK’ya. Tıpkı Hamas’a sağlandığı gibi.


Lütfen sağduyulu olalım. Lütfen takım tutar gibi parti tutmayalım. İnsanları bir çıkış yaptı diye Ulusal kahraman ilan etmeyelim. Olayları bir bütün içerisinde değerlendirip öyle karar verelim.


Saygılarımla.

Nur Zeynep Çelik.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başkalarını bilemem ama şahsen ben Trabzonspor dan başka parti tutmam sayın yazarım. Bu kadar sorunun olduğu bir yazıda hadi bu sefer cevaplar bizde kalsın. Sevgiler..

Ucurtmalar 
 03.02.2009 18:00
Cevap :
Bence kalmasın. Boşaltın içinizi rahatlayın. Nasıl olsa Davosla ilgili bloglarımda türbün kültürü ve anti-demokrasi egemen. Teşekkürlerimle.  03.02.2009 23:47
 

Ali bey kusura bakmasın, ancak buna bilgi kirliliği deniyor. Peres'in özür dilemesi sözkonusu değildir. Sadece olanlardan dolayı üzgünüm demiştir. Kaldı ki, bir devlet başkanının, özür dilemesi diplomatik olarak düşünülebilecek bir şey değildir. Bu bilgi kirliliğinin kaynağı da Akp'dir. Şişirilmiş kibir ile cahilliğin bir aradalığı, bu dönemin iktidardaki ruhudur.

Erdal Aydın 
 02.02.2009 21:54
Cevap :
"Şişirilmiş kibir ile cahillik" üzerinde düşünülmesi gereken esas konu, bu tanımlamanızda saklı. Her ikiside, Mukaddes Kitabımızda da anlatıldığı şekliyle kabul görmeyen davranışlar. Biz "ötekileştirilen müslümanlar" bu ikisini görüyor ve yorumluyoruz. Bunu yaptığımız için de birilerinin ayağına basıyoruz. Öfkelerinin nedeni , Sayın Başbakan'ın da söylediği gibi "Suçluluk psikolojisinden " kaynaklanıyor. Teşekkürlerimle.  03.02.2009 13:34
 

Çok haklısınız. Yapılan bu kabadayılık seçimlerde belki bir miktar oy olarak dönecektir. Ama diplomatik uslubun dışında bir çıkış da tüm türk halkının ödeyeceği faturayı beraberinde getirecektir. Selamlar...

izmirli doksanyedi 
 30.01.2009 20:43
Cevap :
Paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Bu bedeli, sizin de söylediğiniz gibi çok ağır ödeyeceğiz. Bana " Ne yani sussa mıydı?" diye yorumlar geldi, hakaretlerin bini bin para. Anlayamıyorum. Olayın bütünü içerisinde hakaret neredey di? Moderatör baştan sona fiyaskoydu tamam. Ancak ben beklerdim ki Başbakanımız "Bir dakika şu eline koluna hakim ol" diyerek ağırlığını hissettirsin. Yemek molasını fırsat bilip, sonrasında konuşmasını sürdürsün ve Peres o koltuktan kalkmak zorunda kalsın. Bu akılcı davranışların sonucunda Türkiye taktir kazanırdı. Hep çıkıntılık yaparak gündem oluşturmak kazanç değil çok büyük kayıp oldu kanımca. Saygılarımla.  01.02.2009 16:05
 

Efendim elinze emeğinize sağlık. Filistinde katledilen kardeşlerimiz ne hikmetse Doğuda ölen binlerce şehidimize aynı tepkiyi vermediler. At gözlüğü takanlar devam etsinler takmaya. Siz demokratik tepkinizi vermişsiniz. Aynı şekilde yazınıza demokratik tepkisini, Ahlak ve edep sınırları iiçinde yanıt verenleri yayınlayın. Yoksa kimilerinin derdi kraldan çok kralcılık. Tamam anladık, Başbakan hakkını yedirmedi. Bu ülkenin başbakanı, bu ülkenin mesul kişisi, Gereken yanıtı verdi. Tebrik ederim. Lakin siz neden seçimden önce? Neden sadece İsraile değil de diğerlerine de aynı tepkiyi vermedi demek istemişsiniz. Aman anlayan pek olmamış. Zaten kiminin derdi anlamak değil, taşlamaktır. Yazınızı seven olur sevmeyen. Demokratik tepkilerini ahlak edep çerçevesinde gösterenlere saygılarımı iletirim...

Erhan Türk 
 30.01.2009 20:40
Cevap :
Paylaşımınızdan ötürü teşekkür ediyorum Erhan Bey. Sizinde ifade ettiğiniz gibi, "Demokrat olduğunu söyleyenler, tahammülsüz davrandı." Hiç sorun değil. Ben edep çerçevesinde bazılarına gereken cevabı yazdım. Ben köşe yazarı değilim, buradan para da almıyorum. TIKLANMA beklentim yok. Doğru bildiklerimi yazdım. Yazmaya da devam edeceğim. Çocuklarımızın geleceği ipotek altındayken, ülkemin sınırları tartışılıyorken, terör, yoksulluk,işsizlik alıp başını gitmişken, REJİM tehlikedeyken kalkıpta yalakalık (özür dilerim) yapamam. Onurumuzu kurtarmışmış, sussa mıymış ? Hayır susmasaydı, konuşsaydı,bizi sadece Davos'ta değil her zaman gururlandırsaydı. Ama siyasi ûslup farklı bir şey, orada yaşananları lehimize çevirebilirdi. Şu an Arap Ülkeleri hariç tüm Dünya bu işten negatif etkileneceğimizi görüp felâket senaryoları yazıyor. Bu mu Liderlik? İnanın çok üzüldüm. Israrla yazıyı yayından kaldırmıyorum. Eteklerde ki taşlar döküldükçe mutlu oluyorum Saygılarımla.  03.02.2009 12:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 348
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1317
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster