Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '07

 
Kategori
Doğal Hayat
Okunma Sayısı
578
 

Davranışta verimlilik

“Kaz gibi olmak” : Göç eden yaban kazlarının havada süzülürken “V” şeklinde uçtuklarını görmüşsünüzdür. Bilim adamları kazların neden bu şekilde uçtuklarını araştırmışlar ve şu sonuçları bulmuşlar.

1- “V” şeklinde uçulduğunda, uçan her kuş, kanat çırptığında arkasındaki kuş için, onu kaldıran bir hava akımı yaratıyormuş. Böylece “V” şeklinde uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışları sonucu ortaya çıkan hava akımını kullanarak uçuş menzillerini % 70 oranında uzatıyorlarmış. Yani tek başına gidebilecekleri maksimum (en uzun) yolu grup halinde neredeyse ikiye katlıyorlarmış.

Fıkradan alınacak ders: Belli bir hedefi olan ve buna ulaşmak için bir araya gelen insanlar, hedeflerine daha kolay ve çabuk erişirler.

2- Bir kaz “V” grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor, çünkü diğer kuşların yarattığı hava akımının dışında kalmış oluyor. Bunun sonuncunda, genellikle gruba geri dönüyor ve yoluna bu şekilde devam ediyor.

Fıkradan alınacak ders: Eğer kafamız bir kaz kadar çalışıyorsa; bizimle aynı yöne gidenlerle bilgi alış verişini ve işbirliğini sürekli kılarız.

3- “V” grubunun başında giden kaz hiçbir hava akımından yararlanamıyor. Bu yüzden diğerlerine oranla daha çabuk yoruluyor. Bu durumda en arkaya geçiyor bu defa hemen arkasındaki kaz lider konumuna geçiyor. Bu değişim sürekli yapılıyor; böylece her kaz grubun her noktasında yer almış oluyor.

Fıkradan alınacak ders: Yaptığımız her işi, yeri ve zamanı geldiğinde başkasına bırakmak gerekiyor.

4- Uçuş hızı yavaşladığında gerideki kuşlar, daha hızlı gitmek üzere öndekileri bağırarak uyarıyorlar.

Fıkradan alınacak ders: İlerlemek ve yol almak için bazen başkalarının uyarılarına gereksinim duyarız. Bundan alınmamalıyız; tam aksine, böyle uyarıları sevinçle karşılamalıyız.

5- Gruptaki bir kuş hastalanırsa ya da bir avcı tarafından vurulup uçamayacak duruma gelirse; düşen kuşa yardım etmek üzere gruptan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere hasta ya da yaralı kazın yanına gidiyor. Tekrar uçabilene ya da ölürse, ölene kadar yaralı kuşu asla terk etmiyorlar. Daha sonra kendilerine başka bir kaz grubu buluyorlar. Hiçbir kaz grubu, kendilerine bu şekilde katılmak isteyen kazları reddetmiyor.

Fıkradan alınacak ders: Adam olmak sadece insanlara özgü değildir.

Kaynak; MPM’ nin Kalkınmada ANAHTAR Verimlilik Dergisi
Resim:www.hayvanlaralemi.net

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Demekki insanlar kazlar kadar bile olamiyorlar, insanlarin hayvanladan ogrenecek bircok eksigi bulunmaktadir. Guzel yazi icin tesekkurler. Hoscakalin

İsmail Keles 
 28.01.2007 22:48
Cevap :
teşekkür ederim, İsmail bey.  29.01.2007 14:46
 

Aramıza hoşgeldiniz Murtaza Bey. Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler...

Kuşkayası (Turgut Erbek) 
 25.01.2007 16:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 58
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 1954
Kayıt tarihi
: 02.10.06
 
 

1957 Kars doğumluyum, Anadolu Üni. İşletme Fak. işletme bölümü mezunuyum. Kitap okumak, halk müziği ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster