Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '11

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
3108
 

Dedemin İnsanları... bu film kaçmaz

Dedemin İnsanları... bu film kaçmaz
 

Çağan Irmak yine harika bir filme imza atmış. Yine tadında bir hüzün,  tadında bir mizah var. Filmde her unsur o kadar yerli yerinde kullanılmış ki izlerken insanı hemen içine alıyor, hem duygulanıyor, hem düşünüyor hem de gülümsüyorsunuz.

Ege’de küçük bir sahil kasabası… mübadele ile Girit’ten gelmiş Mehmet Dede, torunu Ozan, karısı, kızı, damadı ve kasabanın farklı kimliklerden oluşan insanları. Türkü, göçmeni, Kürdü, delisi, sağcısı, solcusu, darbecisi. Her çeşit  insan var, “Dedemin İnsanları” nda. Rengarenk bir Türkiye tablosu.

Gerçek bir yaşam öyküsü… Çağan Irmak, dedesi Mehmet Yavaş’ın yaşamından yola çıkmış, torun Ozan rolünde de Çağan Irmak’ın çocukluğundan kesitler yer almakta.

Mehmet Dede’nin şenlikli bir ailesi var, Mehmet Dede kasabada çok sevilen, sayılan ve nüktedan bir tuhafiyeci. İnsani yönü kuvvetli, bilge ve aynı zamanda yardımsever. Ancak Girit göçmeni olması nedeniyle kasabada “gavur” diye nitelendirenler de var. Ozan’ın sıkıntısı da burada başlıyor.

Ozan sevimli ve yaramaz bir çocuk. Dedesine gavur denildikçe kinleniyor ve hırçınlaşıyor. Türklük damarı kabardıkça kabarıyor, göçmenlerin evlerini taşlamaya kadar gidiyor. Bunun üzerine Mehmet Dede Girit’ten nasıl geldiğini Ozan’a anlatarak onu bu yanlışlıktan çıkarmaya çalışıyor.  Mübadele sırasında yaşanan zorluklar bu noktada filme hüzün katıyor.

Filmde mübadele gerçeği ile hüzün, aile ve insan ilişkileri ile sevinç, mutluluk, sevgi, dostluk, umut, sonra 12 Eylül darbesi ile tekrar hüzün…birden fazla konu o kadar güzel birbirine bağlanmış ki sonuçta mutlaka izlenesi, harika bir film ortaya çıkmış.

Senaryo, müzik, kurgu ve görüntüler ile tam bir “Çağan Irmak” filmi, güçlü oyuncu kadrosu da filme ayrı bir kalite katmış.

Dedemin İnsanları’nı çok beğendim ve çok etkilendim. Dedemin İnsanları’nda Türkiye’nin insanları var…izlemenizi tavsiye ederim, bu filmi kaçırmayın.Filmin Künyesi:
Yönetmen:  Çağan Irmak
Oyuncular:  Çetin Tekindor, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Mert Fırat, Zafer Algöz, Ezgi Mola
Senaryo: Çağan Irmak
Görüntü Yönetmeni: Gökhan Tiryaki
Kurgu: Bora Gökşingöl
Müzik: Aria
Sanat Yönetmeni: Haluk Ünlü
Yapımcı: Mustafa Oğuz, Ekrem Çatay
Yapım: Most Production, Ay Yapım - Türkiye (2011)
Dağıtımcı: WB
Gösterim Tarihi: 25 Kasım 2011

http://www.dedemininsanlari.com/

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Sinema sitesinde de yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tüm insanların seyretmesi gereken bir yapıt. Üstat üstatlığını bir kez daha göstermiş...

hssensoz 
 02.12.2011 20:35
Cevap :
sizinle aynı fikirdeyim, teşekkürler, sevgiler...  03.12.2011 7:55
 

Bu sabah seyrettiğim bu film için yazdıklarınıza katılıyorum. Çağan Irmak ve tüm oyuncular çok güzel bir iş çıkarmışlar. İnsanı olduğu yere mıhlıyor ve gözyaşlarımız sessizce akarken kalbimizin en özel yerlerine dokunuyor. Tüm emeği geçenleri ayakta alkışlıyorum ve ben de sizin gibi mutlaka görülmesi gerekli filmlerden bir tanesi daha diyorum. Kaleminize sağlık olsun. Sevgiyle kalın. belgin

BELGİN ERYAVUZ 
 28.11.2011 16:18
Cevap :
iyi ki izlemişsiniz,,,Çağan Irmak sinemada bir marka haline geldi, her filmi beğeniliyor...teşekkürler, sevgiler   28.11.2011 20:28
 

Girit hikayesi.Benim, dedemin ,sülalemin bir yanının hikayesi.Çağan Irmak özellikle ağlanacak hikayeler seçmiyor.Filmin konusu yeterince duygusal;en önemlisi de gerçek.Dedem bana bunları anlatmıştı dediğim bütün sahneler filimde mevcut.Uzun zamandan beri beklediğim bir konu.Müthiş bir film...

kürşadhan 
 28.11.2011 1:02
Cevap :
gerçekten de çok hoş bir film..teşekkürler, sevgiler  28.11.2011 20:26
 

Bugün afişlerini görmüş ve "Bu hafta izleyeyim" diye düşünmüştüm...İlk fırsatta izleyeceğim Beran'cığım, teşekkürler, sevgiler..:))Görüşmek üzere...

fatma iyibilgin 
 27.11.2011 21:19
Cevap :
aman da dönmüş:)) kaçırma bu filmi, çok güzel...sevgiler canım, görüşürüz  27.11.2011 21:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2266
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster