Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Haziran '15

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
207
 

Defol yerine elveda

Defol yerine elveda
 

Uzun süredir etrafımdaki kişileri ve ilişkileri incelerken zaman farkına vardığım bir şey oldu. İnsanların dostluklarda ve ilişkilerde ayrılma hakkı olması gerektiğini düşündüm.  İnsanlar birarada iken , her şey güzel , her şey özel.  Her iki tarafta mükemmel bir ilişki yaşadıklarını ve ancak kendileri gibi özel insanların bu tarz bir ilişki yaşayabileceklerini , diğer insanlardan farklı ve üstün olduklarını hem kendilerine hem de karşıdakine hissettirerek  bu duygunun içinde varolmak istiyorlar. 

Bu süre içinde taraflar ;  ayrılmaktan , çirkinleşmekten , negatif birşeyden bahsetmiyor tabi , taa ki bir anda birşey oluverinceye kadar. O zaman bu mükemmel duygularla örülü çiftlerden birinde veya ikisinde birden öfke , kin , kıskançlık , tehdit , korku , değersizlik , kendine acıma , kendini suçlama gibi duygular bazen teker teker bazen de hepsi birarada hissediliveriyor.

Taraflardan biri  kendini haksızlığa uğramış , kader kurbanı olarak görür. Ona kalsa aslında bir hata yapmıştır ama bu affedilemeyecek bir hata değildir , neden karşıdaki sessiz sedasız ayrılmak ister ki. Affetsin ve herşey olduğu gibi devam etsin derdindedir. Bunun üzerine içindeki egosu susmak bilmez , habire kafasında birşeyler döner ve artık sesi kızgın çıkmaya başlar. Herşeyin en iyisini hakkettiğini düşünmeye devam eder bunu böyle devam ettirdikçe hem kendi zihnini hem de karşıdakini kuşatma altına alır. Nefes aldırmaz , sürekli eskiye dönmek üzerine ikna etmeye , olmadı tehdit etmeye başlar.  İzinsiz atılan bir mesajın bile karşısındakine taciz hissi oluşturup oluşturmadığını düşünmek bile istemez. kendi arzuları ön plandadır çünkü. O mükemmel olduğuna inanan insan en ufak bir olayda bir canavara dönmüştür de farkında değildir. 

İşte tam bu ayrılık sırasında , egolar inciniyor.  İnsan kendini kullanılmış hissediyor.  O emeklerin , özverinin karşılığında koskoca bir " hiç " olduğunu görüyor.  Karşı tarafın canını acıtmak istiyor  , yıpratmak istiyor. Öyle ki ben onu öyle acıtayım ki yüzü bile gülemesin durumuna kadar gelebiliyor.  Kendi yaptığının etkilerini unutup , kendisine yapılanların intikamını alma hissi ile yanıp tutuşuyor. 

Gerçek bir aşk veya dostluk biterken , acı veya öfke duymamanın mümkün olmadığını bende biliyorum. Hiçbir ilişki sahte ilişki değil ve mutlulukla biten bir ilişki modeli de en azından kendim yaşamadım diyebilirim rahatlıkla. Tabi ki acı çekiyorsun , yaralanıyorsun , üzülüyorsun. Hayatına aldığın insanı hayatından dışarıya çıkartmaya çalışmak sancılı  , zor bir süreç. Her tarafı hüzünlerle kaplı bir yolculuk oluyor ama insan acıyı da , öfkeyi de içinde tutabilmeli. Ayrılık çanları çaldığında egolarımız yaralanır doğru ama bu insanın da en büyük sınavıdır. Sonuçta umutlarının yıkıldığı andır orası. Bir ayrılığı en iyi şekilde noktalayabilmek , benim dediğin şeyin artık senin olmadığını ,  elinde sandığının  avucundan kayıp gittiğini farketmeyi ve karşıdakini de kendini de rezil etmemeye çabalamayı. Çünkü benim onla yaşadıklarım "bizim" bir parçamızı oluşturuyor  biz artık biz olarak kalmasak bile geçmişte biz vardık. Son zamanlarda aşkların bitişi hep tehdit , aşağılama ve hakaretle oluyor. İnsan acı çekerek ilişkiyi bitiriyor doğrudur , öfke duyarakta bitiyor o da doğrudur ama bütün bunları yaşarken bile ilişkiyi ucuzlatmadan yaşayabilmenin bir yolu var.  İnsanlar birlikte iken anlaşılmazlar ama ayrılırken anlaşılabilirler. Ne kadar iyi olacakları veya ne kadar kötü olabilecekleri bu zamanda anlaşılır ve bu bence yaşamın en büyük sınavı.. 

Her halukarda " Allah belanı versin" demek yerine " Allah'a emanet ol "  deyip gidebilmeli insan...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 245
Kayıt tarihi
: 22.09.14
 
 

24 yıldır iş hayatımın içerisindeyim. Hobi olarak başladığım yoga da daha sonra Yoga eğitme oldum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster