Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
172
 

Değer denkliğinin dengesiz göstergesi

Değer denkliğinin dengesiz göstergesi
 

Zaman o kadar zor ve para kazanmak o kadar günden güne daha da zorlaşıyor ki
insanların hibe edeceği tek şey fazla kilolarıdır kuşkusuz.

Ben küçükken sadece zengin insanların şişman olduklarını zanneder insanların sahip oldukları para oranını kiloları ile hesap etmeye çalışırdım. Oysa şimdi durum çok bir başka. Kimin fakir kimin zengin olduğunu anlamak zor. Gerçi benimki de bambaşka bir hayal dünyası idi ama neyse. Artık bir evin varsa kira ödemiyorsan, asgari ücret üzerinde bir maaş aldığın bir işin ve o işe gitmek için metro otobüs gibi toplu taşıma araçlarına mecbur kalmadan kendi arabanı kullanma imkanın varsa bu zenginlik sayılıyor. Ya bir ev ve bir araba sahibi olmak lüks olmaktan çıktı ya da ülkenin veya dünyanın son hali nedeniyle bunlara bile razı olduk. Ben maddi zenginlikten bahsediyorum tabiî ki. Yoksa gönlü zengin olanların bu meziyetin para gibi kolayca kaybedilmeyeceğini biliyorum elbet ben de.

Para bir amaç haline geldi farkındasınızdır. Yaşamamız hayatta kalmamız için bir araç olarak bırakmaktansa baş tacı edip uğruna yaşamaya başladı insanlar. Zaten ne olduysa da o zaman oldu. Oysa zamanında icat edilen para sadece takas yöntemine farklı bir açı getirmek için değil miydi? Yani amaç bir araç ile sisteme yeni bir kullanış şekli katmaktı. Ama ne oldu, sistem içindeki para bizi içine çekti ve bir girdaba sürükledi.

Kazanma şekilleri de çeşitlilik gösterdiği gibi kişilerin onu değerlendirme şekilleri de görecelidir. Kimi alır eline çıkarır suyunu, kimi iki üç kuruş eline geçince doğru eğlenmeye. İnsanoğlu işte garip, kendi bulduğu bir icadın kölesi olacak kadar garip hem de. Dünya da hangi ülke var ki paraya önem vermiyor. Bana fakir ülkelerden örnek vermeyin onlar da bulsalardı aynı kısır döngüye sıkışacaklardı. Deriz ya hep varlığı dert yokluğu yara diye. Ben bu sözün ikinci kısmına katılmayı tercih etmiyorum.

Ne zamanki toprağın bilmem kaç metre altına, kefenin cebine koyarak götürebileceğimiz günler gelecek işte o zaman ben de parayı seveceğim. Benim aklımın almadığı bir sistem mi var öbür dediğimiz tarafta? Gelecekte ev almak yaşlılığımızda güvende olmak için para biriktiriyor gençliğimizdeki bizi gelecekteki bize köle ediyoruz. Ya da tam tersini yapıp gelecekteki bizi hiç düşünmeden şimdiki biz ile ilgileniyoruz. Ne para sevgisinin ortasını bulabildik ne de genç ve yaşlı hallerimiz ile anlaşacağımız bir orta yolu.

Eh madem icat edildi bu para mereti. Madem bir sürü şekle büründü de hayatımıza girdi ve madem siz bu yazıyı okuyabildiğiniz sitedesiniz, o halde hazır buradayken paradan anlayanlar onu bilenler onu size en kârlı şekilde katlandırabileceklere kulak verin ve onu en iyi şekilde değerlendirin bari.
Şimdi ben kapatıyorum fazla yazıyor sonra. Başım da ağrıdı zaten gidip alış veriş yapacağım daha…

Ferhan PETEK

Köşem Sultan ®

http://www.facebook.com/pages/Ferhan-Petek/40815501931

https://twitter.com/#!/Fername

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 340
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Köşem Sultan Ferhan PETEK kimdir ki ? Yaşı olmayan kadın. Kendi yaşar, kendi yazar, kend..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster