Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
284
 

Değer mi?

Değer mi?
 

Bir kalabalık vardı etrafta, herkesin yüzünde hüzün, gözlerinde de nem. Nedenini biilmediği bir de telaş içindeydi oradakiler. Alel acele, çabuk hareketlerle işlerini bitirip geri dönmek miydi bu telaşın nedeni? Onlar işlerini bitirip gittiklerinde yanlız kalmıştı, bir başına...

Kafasını kaldırmaya çalıştı yattığı yerden. Alnını vurdu hafifiçe bir yere, ne oluyor diye düşünmeye kalmadan ürperdi birden. Nerdeyim ben diye düşündü.

-Nerdeyim?

-Neler oldu bana, burası neresi?

-Üzerimdeki bu giysiler de neyin nesi?

Tekrar kalkmaya çalıştı, ama ikinci denemede başaramayacağını anlamıştı artık. Gittikçe uzaklaşan ayak seslerini duyuyordu ve birtakım sesler geliyordu kulağına ninni gibi, derinden derinden. Düşünürken içi geçivermişti bir anda.

Sanki içi havalandı birden bire. Bulutların en üstüne doğru yükselmeye başladı bir anda. Ruhu bedeninden çıkmış gibiydi.

Saçlarını savura savura, çiçeklerle dolu bir bahçede koştururken ayağı takılıp düştü küçük kız, dizleri kanamıştı, koşa koşa eve gidip sarıldı annesine. Ağlıyordu salya sümük. Oysa o beyaz benekli mavi kelebeği yakalamak istemişti, hemde çok. Şimdi hem kelebek kaçmıştı, hemde dizlerinin acısı eklenmişti üstüne...Ufff nasıl da mutsuzdu.

Okulun bahçesinde dolaşıyordu öğrenciler, teneffüs saatiydi, küme küme olmuş sohbet ediyorlardı. Ağlamaklı oldu gözleri, zira hem son sınavı berbat geçmişti, hem de erkek arkadaşından ayrılmıştı, en mutsuz insan oydu şimdi.

Gelişigüzel döşenmiş bir odada duvarın yanındaki masaya doğru bir sandalye çekip oturmuştu. Ellerini başının arasına almış, kara kara düşünüyordu, önünde bir kağıt bir kalem, toplayıp çıkarıp duruyordu rakamları birbirinden. Bir türlü tutmuyordu hesabı. Ne evin taksitlerini ödeyebiliyordu, ne de bir yıldır planladığı arabasını değiştiremiyordu. Boşa koysa dolmuyor, doluya koysa almıyordu. Ne yapsın ne etsin kendisi de bilmiyordu artık. En son ne zaman şen kahkahalar attım diye düşündü.

Perdenin arasından süzülen güneşin ışığına, çalar saatin sesi de eklendi. Tepesine vurup susturdu saati, az sonra tekrar başladı saat çalmaya. Bir o yana bir bu yana döndü yatakta, gözlerini aralayıp şöyle bir etrafına bakmaya çalıştı, sonra hemen fırladı yatağından. Kalkarken başını tekrar çarpmaktan korktu, ama vurmamıştı.

Doğrulup yatağında oturdu.Kan ter içinde kalmış, geçmiş zamana yolculuk yapmıştı rüyasında, yaşamının en sonundan en başına doğru.

Değer miydi acaba diye düşündü, üzüntülerine sebep olan herşeyi tekrar gözden geçirirken.Mutluluğu hep başka baharlara ertelemek onun suçu muydu?

Giyindi, günlük hayatın içine doğru evden dışarı fırladı.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mutluluk, iyimserlik kokan, yaşama sevinci aşılayan yazınız için sizi kutlarım. Ben de yazı ve şiirlerimde pozitif duygu ve düşünceler aşılamaya çalışıyorum 40 yıldır. BÜYÜ adlı bir şir kitabım çıktı.Daha önce dergilerde çıkan, ödül alan şiirlerimi kapsayan kitabımı ilginize sunarım. Almak isterseniz Uzuncaova cad. 69- 12 Beşiktaş- İstanbul adresime posta havalesiyle 5 lira yollamalısınız. Dost selamlar.

Erhantigli 
 26.03.2012 18:28
Cevap :
Teşekkrüler ilginize, selam ve sevgilerimle.  28.03.2012 2:26
 

Sanırım mutluluğu başka bahara ertelemek bizim suçumuz evet.herşey bu an da gizli aslında. Pişmanlıklar sonrasında kar etmiyor. Ama hangimiz pişmanlıklar yaşamıyoruz ki içimizde. Gelecek her yeni günün bir öncekini aratmamasını dilerim. iyi haftalar.

Merve Ballı Acar 
 26.03.2012 8:37
Cevap :
Herşey şu anda gizli...Kesinlikle. Mervecim gecikme için özür diliyorum, saol canım benim eksik olma, sevgilerimle.  28.03.2012 2:26
 

HAYATI ERTELEMEDEN , BEKLENTİ İÇİNE GİRMEDEN , OLDUĞU GİBİ YAŞAMAYI BECEREBİLSEK KEŞKE.. AMA HER CÜMLENİN SONUNA BU EKLENİYOR MALESEF KEŞKE.. ELLERİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK. ÇOK HOŞ BİR YAZIYDI DOĞRUSU. HAYATI ERTELEMEDEN OLDUĞU GİBİ UMUT DOLU YAŞAYABİLMENİZ UMUDUYLA

çiğtan 
 22.03.2012 18:29
Cevap :
İşte geriye kalan sadece keşkeler oluyor maalesef.Teşekkür ediyorum ziyaretinize, mutlu oldum, sevgilerimle...  22.03.2012 18:42
 

Mutlulukları ertelememek gerek ama zamanında düşünemiyoruz hep başka baharlara kalıyor.Canım dostum benzeri bir konuya el atmışız bu kez 'mutluluklar başka baharlara kalmasın''demişim bende.Güzel kalbin dert görmesin kocaman sevgiler.

Şennur Köseli 
 22.03.2012 10:40
Cevap :
İş işten geçtiğinde çok şey için geç olacak oysaki, sevgilerimle güzel arkadaşım...  22.03.2012 12:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 899
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1569
Kayıt tarihi
: 18.12.08
 
 

Yaşamayı seven, yaşamı dürüst ve içten yaşayan, evi, eşi ve iki yavrusunun annesi... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster