Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '08

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
669
 

Değer-sizsiniz

Değer-sizsiniz
 

Değer-sizsiniz

Fedakarlık nedir? Önce bu sorunun cevabını vermeliyiz. Fedakarlık bir şeyin olmama ya da az olma durumudur. Bu da yoksunluktan ileri gelir. Kişinin bir şeyin az olduğu yerde, kendi payından vazgeçmesidir fedakarlık. Peki niye vazgeçer insan payından? Bunun cevabı, sorunun anahtarı gibi… Çeşitli sebepler sıralayabiliriz ama, bunun kaynağı “karşımızdaki insana kendimizden daha çok değer vermemiz” değil midir? Bir insana karşı fedakarlıkta bulunduğumuzda davranış olarak iletişim kurduğumuz insana” Ben kendime değer vermiyorum; hatta sen benden daha değerlisin. Ben senin için, kendi payımdan(payımdan kasıt her şey olabilir: özgürlük, arkadaş, aile…)vazgeçerim.” iletisini göndeririz. Bu da kişinin” Ben değerliyim, o bensiz yapamaz” düşüncesini besler. Bu düşünce de karşı tarafı “DEĞERSİZ” olarak görmesine ve saygısızca davranmasına sebep olur.

Böyle bir durumla karşılaştığımızda biz hep” diğer insan”ı suçlarız, aslında yanlış yaptığımız nokta da burasıdır. Araya girip, kendinize şu soruyu sormalısınız: Acaba ben kendime değer verdim mi? Şayet siz kendinize değer vermemişseniz başkasının size değer vermesini nasıl beklersiniz?

Eğer sizi sevdiğine inandığınız insan, sizden fedakarlık bekliyor ve siz fedakarca davranıyorsanız. Yanlış yoldasınız; duvara toslamak üzeresiniz. Lütfen dikkat edin!

İnsanlar bir şeyler bilir, en iyisi haddini bilmektir. Önce siz haddinizi bilin ve değer-siz olduğunuzu unutmayın! Kimseye fedakarca davranmayın!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bir yazı hiç böyle düşünmemiştim hocam, ben çok fedakrrlıkta bulunurum ama çoğunlukla karşıdakinin beni anlamadığını düşünürüm "düm" :D teşekkürler

ay.şen.nur 
 08.09.2008 15:27
Cevap :
Hayat ayrıntılarda saklıdır,beğendiğinize sevindim.  08.09.2008 16:04
 

Yerden göğe kadar haklısınız.Zaten böyle yapa yapa hayatımızın bir çok döneminde duvarlara toslayıp durduk,değerinden fazlasını verdiğinizde,egolarını besleyip güçlendiriyorsunuz...Peki ya siz değer verilmeyi bekleyen değersiz insan olarak bekleşiyorsunuz ama nafile...Çünki,zaten siz kendi değerinizi çoktan belirlemişsinizdir..! En acı olanı da bu insan yaşamında.Sevgilerimle.Sürç-i lisan ettiysem affola öğretmenim :)))

hekimoğlu16 
 08.09.2008 9:43
Cevap :
O yüzden yazımın başlığını "değer sizsiniz " olarak koydum. Teşekkürler.  08.09.2008 16:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 127
Toplam yorum
: 222
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 474
Kayıt tarihi
: 13.08.08
 
 

17 Haziran 1982 Manisa doğumluyum. Türkçe öğretmeniyim. İzmir'de yaşıyorum. Yazmak yaşamak benim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster