Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '06

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
810
 

Değer vermediğimiz değerli yazarlarımız...

Değer vermediğimiz değerli yazarlarımız...
 

Türkiye’nin en önemli eğitim hamlesi(kanımca tek) olan Köy Enstitüleri daha meyvelerini vermeden köküne kibrit suyu dökülmüş olan bu eğitim yuvalarında yetişen yüzlerce yazar ve düşün adamlarımızı yeterince tanıyor ve okuyor muyuz? Kesinlikle hayır. Halkın içinden hatta en yoksul ve çaresiz insanların çocuklarının devlet tarafından okutulup birer vatansever olarak yetiştirilmesi çok taktir edilecek bir davranıştı. Okuma yazma bilmeyen halkın yalınayak başı çıplak çocukları piyano çalıyor, bütün dünya klasiklerini okuyor, okuduğu, barındığı ve zanaat öğrendiği yerlerin inşasından, temizliğinden kısacası yaşam alanlarındaki her şeyi kendileri yapıyor. Okullarının idaresinde söz sahibi oluyorlar. Piyano çalan eller duvar örmesini de biliyor süt sağmasını da. Bence bu bir mucizedier. Bu mucizeyi yaratan değerli eğitimciler Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç'u buradan saygı ve sevgiyle anıyorum. Vatan toprağına attıkları tohumlar yeşerip meyveye durmadan acımasızca kökünden koparttılar.

Fakat atlarındaki kadife halıların kayacağını düşünen toprak ve din ağaları hemen ellerinden geleni artlarına koymadan bu eğitim yuvalarını hem de onları açan CHP(İsmet İnönü) marifetiyle kapattırmayı başardılar. Kendi çıkarları için bu ülkenin geleceğini karartmaktan geri kalmadılar. Bütün bunlara rağmen yine de bu yangın yerinden birçok filiz yetişti ve içinden çıktığı halkını aydınlatmak için her türlü engellemelere rağmen ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Düşün, edebi ve kültür alanında birçok ürün verdiler.

Onlara buradan en derin saygılarımı sunuyorum. Onlar; Fakir Baykurt, Mahmut Makal, Osman Şahin, Mehmet Başaran, Talip Apaydın, Hasan Kıyafet, Ali Yüce, Doğan Atlay ve adını hatırlayamadığım veya bilmediğim diğer köy enstitüleri mezunu düşün ve yazı insanları buradan hepinizin önünde saygıyla eğiliyorum. Aynı zamanda akrabam da olan Doğan Atlay kendisi sağlık memuru olmasına karşın okul yıllarında ve memuriyet yıllarında kendi kendine Osmanlıca ve eski Türkçe'yi öğrenerek hepsi kültürel olmak üzere 200 kadar makale ve dört adet kitap yazmıştır. Bu konuda Türk okurlarının dikkatini çekecek küçük bir örnek olsun diye bu bilgiyi aktarmak gereiğni duydum. Bu insanlara hak ettikleri değeri vermeyen Türk okurlarına sesleniyorum. Bu kişilerin eserlerinden birini lütfedip okusunlar. Orada kendi hikayelerini göreceklerdir. Lütfen kendimizle yüzleşip gerçekleri görmeye çalışalım. Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 728
Kayıt tarihi
: 06.12.06
 
 

1966 Mersin Mut doğumluyum. Ankara'da oturuyorum. 3 ay önce TSK'dan emekli oldum. Evde 1,5 yaşındaki..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster