Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1008
 

Değişen hiç bir şey olmayacak

Koskoca bir yılı geride bıraktık. 2009 yılına girdiğimiz şu saatlerde geriye baktığımda dünyada ve ülkemizde olumlu yönde değişen bir şeyler görmekte zorlandığımı hissettim.

Türkiye için önemli olan gündemleri unutturan parti kapatma davası, türban davası, Ergenekon davası ve toplumun her kesimiyle bu sanal tartışma ortamlarında boğuşup duran Türkiye.

Kavga, kin ve nefretle oluşturulan siyaset anlayışlarının hakimiyeti nedeniyle toplumsal barışın sağlanamaması, yolsuzluklarla ve antidemokratik uygulamalarla mücadele edilmemesi, sosyal adaletin ve gelir dağılımının hakça paylaşımının sağlanamaması. Dünyayı etkisi altına alan ve giderek derinleşen küresel kriz ve krizin gelişine adeta seyirci kalan hükümetin izlediği başarısız ekonomik ve sosyal politikalarla ülkemizde de gitgide küçülen daralan imalat, sanayi ve ticaret. Bunun kaçınılmaz sonucuolarak işini aşını kaybeden ve geçen yılın aynı dönemine göre 295 bin kişi artarak 2 milyon 548 bin kişiye ulaşan mutsuz ve umutsuz yaşamaya mahkum edilmiş işsizler ordusu.

Yıllardır devam eden terörün, ülkeye ve ülkemiz insanlarına verdiği giderek artan maddi ve manevi tahribatın ürkütücü ve düşündürücü boyutları. Terörle mücadele esnasında hayatlarını kaybeden güvenlik güçleri ve geride kalan acılı aileleri, terör mağduru siviller. Türkiye genelinde sadece 2008 yılının ilk altı ayında 289918 trafik kazası ve bu kazalarda 1694 ölü ve 78688 yaralı ile savaş gibi bir trafik terörü bilançosu.

Dünyadaki birtakım kapitalist sermaye gruplarının, yer yüzündeki enerji ve doğal kaynakların kontrolünü ellerinde tutmak için icat ettikleri terörizmi kendi yararlarına kullanmaya devam etmeleri ve bu amaçları doğrultusunda gerçekleştirdikleri Irak'ta, Afganistan’da hiç durmaksızın devam eden katliamlar. İsrail’in Gazze Şeridinde yaptığı katliamlar. Demokrasi ve insanlık söz konusu olunca kimseye laf bırakmayan Avrupa topluluğu ve birçok devletin seyirci kaldığı bu katliamların geride bıraktığı binlerce yetim, gözü yaşlı yaralı açsusuz evsiz barksız insanlar. Acımasızca öldürülen çocuklar, kadınlar, masum insanlar.

Üzüntü ve acılarla, yoksulluk ve yokluklarla girdiğimiz yeni yılda da değişen bir şey olmayacak.

Dünyada; üye devletlerin, tüm erkek, kadın ve çocukların temel insan hak ve özgürlüklerinin belirlendiği İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi (The Üniversal Declaration of Human Rights) ile Birleşmiş Milletler örgütü ile işbirliği yaparak, insan haklarına ve temel özgürlüklere bütün dünyaca saygı gösterilmesinin sağlanmasını üstlenmiş oldukları halde çıkarları uğruna insanlık onurunu ayaklar altına alan katliamlara çanak tutmaları seyirci kalmaları devam ettiği sürece hiçbir şey değişmeyecek.

Dünyada ve ülkemizde samimi olarak demokrasi ve insan haklarına saygılı, insan hak ve özgürlüklerini sağlamaya, bunları korumaya ve geliştirmeye önem veren anlayışların oluşmadığı ve varlığını etkin olarak göstermediği sürece hiçbir şey değişmeyecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

devletler arasi iliskiler ne romantizm nede hissi duygularin esiri olarak yapilir sadece cikar iliskisidir.bu gunun dostu yarin dusman yada tersi dusman dostca iliskiler segiliyebilir.Uluslar arasi iliskilerin esasi olan "mutekabiliyet esaslari" astir.Baskalarin davranislarini daha akli selim ve bu esaslar icinde dusunmek gerekir.Infial icinde oldugumuz israil gelecekte iyi devlet iliskisinde olabiliriz. Bu acidan baska uluslarin yaptiklarindan ziyade iceride biz ne yapiyoruz gelisen dunya olaylarini ulke cikarlarina nasil cevirebiliriz nasil daha demokratiklesme hizlanabilir ekonomik anlamda nasil guclenebiliriz gibi sorularin cevabini arastirmaliyiz.Bu surecin ulkem adina cok daha olumlu adimlar olmasi dilegiyle. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 13.01.2009 20:14
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler! Dünyada ve Türkiyede dünden bu güne yaşanan olayların insan hakları, hukuk, demokrasi gibi kavramların sözde kaldığını gerçekte sadece çıkar ilişkilerinin sonuçlarının yaşandığını gösterdiğini üzülerek görmekteyiz. Herşeyden önce insan olduğumuzun unutulmaması gerektiği kanısındayım. Saygı ve sevgilerimle!  14.01.2009 10:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 2347
Kayıt tarihi
: 06.10.08
 
 

1960 ANKARA doğumluyum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. 1979 yılında Zırhlı Birlikler Assubay sınıf..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster