Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '11

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
228
 

Değişim yönetimi için “Herkese tek beden Elbise” Olmaz …

 'Değişim Yönetimi' kavramı, günümüz iş hayatında sıkça kullanılan bir kelime. Ancak, iş değişim yönetimi(ve ne kadar başarılı olacağı) şirketin doğasına, değişime ve süreçte rol alan çalışanlara göre çok büyük derecede değişim göstermektedir. 

Bu işin püf noktası, değişim sürecinde rol alan kişilerin değişim sürecini anlamasıdır. 'Herkese tek beden elbise' yaklaşımı, değişim yönetiminde etkili bir yöntem değildir. Değişimi iyi kullanan kuruluşlar çok iyi gelişme gösterirken değişim yönetimini beceremeyen kuruluşlar gelişme yerine batabilirler.  Birçok konuda birbirinden farklı değişimler mevcuttur, ancak hepsinin ortak bir noktası bulunmaktadır. Başarılı bir değişim yönetimi. Tüm bu değişimlerin insanlara ve bu insanların yaptığı işlere büyük etkisi vardır. Her birey değişim yönetimini farklı hızda gerçekleşir. Değişim Yönetimi stratejisi, belirli bir proje veya girişim için gerekli yaklaşım biçimini belirler. 

'Herkese tek beden elbise' yaklaşımı değişim yönetimi için yararlı değildir. Değişimi iyi yönetmek  iş değişim yönetim başarısı için çok önemlidir.
 
Durumsal Farkındalık – Değişimi ve kimin etkilendiğini anla!
Destek Yapıları – Takım oluştur ve yapıları destekle!
Strateji Analizi – Riskler, Dayanıklılık ve özel taktikleri belirle!
 
Değişim yönetimi, bireyleri, takımları ve kuruluşları mevcut durumlarından arzu edilen duruma getirilmesine yardımcı olan yapısal bir yaklaşımdır. Kuruluşlar değişim yaşarken stratejik plan değişimine, teknolojik değişime, yapısal değişime ve çalışanların davranış ve tavır değişimine ihtiyaç duyarlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2002
Kayıt tarihi
: 25.08.11
 
 

Eğitimci, İnsan Kaynakları Uzmanı ve İmaj Danışmanıdır ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster