Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

08 Şubat '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
3346
 

Dehşet Saçan Denizaltılar

Dehşet Saçan Denizaltılar
 

İlk denizaltılar çıktığı zaman denizciler şöyle düşünmüşlerdi: " Bu iş mertliğe sığmaz. Gemilere kendilerini göstermeden saldıran bu denizaltıların bir yolcu arabasını soymak için ormanda pusuya yatmış haydutlardan bir farkı yok! Onların yaptığı savaş insanlığa ve hele de denizciliğe hiç yaraşmaz! "

Bence de denizciler haklıydılar. Sonuç, onların düşündüğünden de kötü oldu. Gerçekten de bir denizaltı bir gemiyi her an ve nerede olursa olsun hattâ limanlarda bile batırabiliyordu. Limanlar denizaltı saldırılarına karşı korunmak için çelik ağlar ve patlayıcı mayınlarla kapatılıyor, ama yine de zorunlu olarak bir geçit bırakılıyordu. Tabii eninde sonunda denizaltı bu geçidi buluyordu. Dolayısıyla savaş sırasında çevrede bir denizaltı bulunmasa bile, bütün denizcileri haklı olarak bir korku alıyordu. Bu sebeple, sürekli olarak alârm durumundaydılar.

Denizaltılar ortaya çıkmadan evvel, denizciler, tecrübelerine ve keskin gözlerine güvenirlerdi. Denizde bir gizli kayalık, bir dalgakıran, düşmana ait bir yelken ya da duman gibi bir tehlike görmedikleri sürece içleri rahattı. Gerçi taa eski Yunanlılar' dan beri, gemilerin omurgalarını delen dalgıçlar ve günümüzde olduğu gibi, gemilerin altına patlayıcı madde yerleştiren sabotajcılar yok değildi, lâkin bunlar son derece azdı. Fakat denizaltıların çıkmasıyla her şey altüst oldu. Sadece savaş gemileri değil, ticaret gemileri de her an tehdit altındaydılar; günün ya da gecenin herhangi bir saatinde, bir torpile çarpıp denizin dibini boylayabilirlerdi. Durum korsanlar zamanında olduğundan çok daha vahimdi. Korsanlar bir gemiyi ele geçirdikleri zaman, o geminin tayfaları canlarından emin olabilirlerdi. Korsanlık şerefi, yenilenleri, kazaya uğrayanları ve yaralıları kurtarmayı, tedavi etmeyi ve karaya çıkartmayı gerektirirdi. Hâlbuki denizaltının bunları yapmaya kazazedeleri almaya her şeyden evvel yapısı elverişli değildi.

Günümüzde, denizaltıların yerlerini, tespit ederek bulan cihazlar icat edilmiştir. Böylece korku, artık taraf değiştirmiştir. Bundan böyle denizaltıcılar, bu gözüpek ve gerçek denizciler, her an gemilerinin bir su bombasıyla yaralanıp, suyla dolabileceğinin farkındalar. Onlar o demirden mahfazaları içerisinde her an havasız kalabilir ve kimseden yardım görmeksizin, ölüm tehlikesiyle yüz yüze gelebilirler.

Çağımızdaki bir atom denizaltısı, çok kesin ölçümler yapabilen cihazları sâyesinde, denizin zifiri karanlıklarına dalarak, istediği yerde durup mevkiini kimseye belli etmeden bir şehri yok edebilecek güçteki füzesini atabilir ve sonra çekip bir başka yere gidebilir. Bununla beraber aynı denizaltı, hiç hareket etmeden ve gürültü yapmadan durmuş olsa bile, onu da bir başka denizaltı, tıpkı arayıcı başlığı sâyesinde (sudan sıcak olan her nesneye, meselâ yüzeydeki bir geminin omurgasına veya düşman ya da dost bir denizaltıya kendiliğinden yönelen bir torpil gibi) arayıp bulabilir.

Eğer üçüncü bir dünya savaşı çıkacak olursa, bu korkunç silâhlar, acaba denizlerde bir tek gemi bırakacak mıdır?

Uygarlık, bilim ve bunca ilerleme okyanusları ilk çağlarda olduğu gibi bomboş bırakmakla tehdit etmiyorlar mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

denizin o gizemli derin suları korkutur beni,bu denizaltılar denizin kendindende korkutucu.

emel dedeoglu 
 08.02.2008 18:20
Cevap :
Sevgili Emel, savaş aracı değilmi soğuk ve ürkütücü olması doğal... Keşke denizaltılar savaş için değil de, insanlara derin denizlerdeki güzellikleri gezdirerek gösterecek araçlar olsalardı... Teşekkürler, sevgiler...  08.02.2008 20:01
 

İnsanoğlu icat ettikleriyle kendi sonunu getiriyor gibi. Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 08.02.2008 16:08
Cevap :
Sanırım biraz öyle... Savaş üzerine keşifler, adeta insanlığı bitirmek için... Sevgiler...  08.02.2008 16:37
 

Her ne kadar FB li de olsan. Ben GS lıyım haberin ola :))) bugünlerde Nazi denizaltılarının Türkiye kıyılarında olduğuna dair haberler var. Denzialtılar hep ilginç ve gizemli olmuştur savaşlarda. İlk denizaltının Padişahı eğlendirmek için yapıldığını biliyormuydun. Osmanlı ilk yapıldığında eğlencelik ilk tahtelbahir'in(denizaltı) ilerde deniz savaşlarında kullanılacağını bilseydi ... Osmanlı mucitlerinin Osmanlı bürokrasinin engeli olmasa Devleti Aliye'ye zamanında çok önce canavarlar kazandırabilirdi belki ama ......................

METİN ÜSKES 
 08.02.2008 14:14
Cevap :
Sevgili adaşım, GS lilere düşmanlığım yoktur, rahat ol sen, sadece TR sınırları içerisinde rakibiz :-)) Osmanlı dönemindeki o denizaltının fotoğrafını görmüştüm de hayli komik bir görüntüsü vardı :-)) Padişah dönüp de şimdiki denizaltıları görse sanırım uzay aracı yüzüyor zannederdi :-)) Teşekkürler dostum, sevgiler...  08.02.2008 15:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3673
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster