Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '16

 
Kategori
Dekorasyon
 

DEKORASYONDA NEOKLASİK TARZ RÜZGARI

DEKORASYONDA  NEOKLASİK TARZ  RÜZGARI
 

DEKORASYONDA NEOKLASİK TARZ RÜZGARI


Merhaba sevgili Milliyet okurları,

Bu hafta sizlere kişilik sahibi stillerden biri olan Neoklasik  tarz dekorasyondan bahsetmek istiyorum.XVII. yy sonlarında ilk olarak İtalya’da ortaya çıkan, ardından İngiltere, Fransa ve sonrasında tüm Avrupa’ya yayılan Neoklasik Stil Dekorasyonun kişilik sahibi olmasının bir çok nedeni vardır. Bu tarzın ortaya çıkışında çok detaylı süslemeler ve abartılı işçilik tarzına sahip olan Barok Stil mimarinin büyük etkisi vardır. Tam karşıtı olarak daha  sakin, pastel renkler ile canlı renklerin bir arada denge  içerisinde sunulduğu,  zarif ve yalın dokunuşların olduğu bir stildir.

Neoklasik tarz dekorasyonda simetri çok önemlidir. Stilde; geometrik şekiller, detay süslemeleri ve kavisleri birarada görmek mümkündür. İhtişamlı, lüks tasarımların yanında eklektik tarz dediğimiz (Karma stil) etkilerini gözlemleyebilirsiniz. Ebatları büyük, gösterişli detayların yanında renk olarak pastel  renklerin birlikteliğini tamamlayan gümüş, altın varaklar, mavi, bej, gri tonlarını birarada kullanabilirsiniz.

Özellikle simetri bu tarzın önemli bir vurgusu olduğu için birbirini simetrik tamamlayan iki adet şamdan, heykel, büst, tablo ve sütunlar büyük önem taşır. Yine bu tarzın olmazsa olmazı şömineler büyük önem taşır. Örneğin; büyük ebatlarda bir yemek masası, duvarlarda gösterişli duvar kağıtları, uzun klasik kadife perdeler, mermer zemin, Neoklasik tarz dekorasyonda vazgeçilmezler arasındadır.

Çok çeşitliliği aynı mekan içinde gözleyebileceğiniz  Neoklasik tarz dekorasyonu yaşam alanlarına uygulamak için bahsettiğim  detaylara dikkat etmek gerekir. Klasik tarz dekorasyonla karıştırmamak için özellikle renklere, dokulara, kullanılan aksesuarlara dikkat etmek gerekir. Özellikle Yunan ve Roma mimari formlarının yaşam alanlarına yansıtmak için bu tarz mimari yapıları incelemek ve bu doğrultuda tercihler yapmak önemlidir.

Hepinize keyifli bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle

İç Mimar Meral Akçay

http://www.meralakcay.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 278
Kayıt tarihi
: 10.02.15
 
 

Meral Akçay Konsept & Mimarlık kurucusu. Mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra birçok firmaya pr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster