Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '15

 
Kategori
Dekorasyon
 

DEKORASYONDA AVİZE SEÇİMLERİ

DEKORASYONDA AVİZE SEÇİMLERİ
 

Merhaba milliyet okurları ;

Bu hafta ise sizlere avize seçimlerinden ve dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetmek istiyorum. Avize konusunda danışanlarımdan ve siz değerli okurlarımızdan  çok fazla soru alıyoruz.Bu soruların cevabı  için Trt iyi fikir proğramına özel Aves aydınlatmada da detaylı bir çekim yaptık.Bu vesile ile başta Aves aydınlatma proje müdürü ;Sayın Latif Polat beyefendiye ve tüm ekibine teşekkürlerimi iletiyorum.

Avizeler ve tüm aydınlatma türleri dekorasyon ve mimaride gizli kahramanlardır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Avizeler yaşama alanlarımızın aydınlatma ihtiyacını karşılarken aynı zamanda estetik algımızada hizmet eden donatılardır.

Öncelikle alacağımız avizenin kaplamasına ve metal kısmına dikkat etmeliyiz. Kesinlikle çelik ve paslanmaz yapıda olmalı ki uzun ömürlü kullanabilelim. Aksi durumda kısa bir süre sonra, avizenin metal kısımları neme bağlı olarak veya temizlik sırasında ıslak bez kullanıldığından dolayı, paslanma ihtimali çok yüksektir.

Kristal taşlı avize tercihi yapacaksak  birinci sınıf kalitede  olmasına, asfor özellikli dediğimiz kristalin kullanılmış olmasına  özen göstermeliyiz. Buna dikkat edilmezse zamanla sararıp renk degiştirecektir.

Önemli ayrıntılardan bir diğeri ise mekanın büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin 50 m2 bir salon için iki kollu bir avize yeterli değildir. En az altı kollu bir avize olmalıdır. Yada etrafı koyu renk camla kaplı avizelerde ışık %40 oranında azalacağı için, avize kol sayısı yüksek modelleri tercih etmek, yine dikkat etmemiz gereken ayrıtılardır.

Bir diğer önemli nokta ,renkli kristal özelliği olan avize seçimleri yaparken özellikle kristalin kalitesine dikkat etmek gerekir.Eger kalitesiz kristal veya cam kullanılmışsa belli bir süre sonra rengini kaybederek sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Ayarlanabilir yani dimmer  özellikli avize tercihleri yaşam alanlarına konfor katarken, aynı zamanda ortama göre ışık miktarını belirlemenize imkan verebileceği için büyük kolaylık sağlayacaktır.,

Genel olarak mekanımızın tarz ve stiline göre, aynı stil ve tarzda avize tercihi yapmak ve mekanın ölçegine göre ebatlarını belirlemek dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Hepinize ışıl ışıl,aydınlık dolu  bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle

İç mimar Meral Akçay

http://www.fengshuiakademisi.com

http://www.borneomimarlik.com

https://twitter.com/Meral_Akcay

http://instagram.com/icmimar_meralakcay
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 286
Kayıt tarihi
: 10.02.15
 
 

Meral Akçay Konsept & Mimarlık kurucusu. Mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra birçok firmaya pr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster