Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '15

 
Kategori
Dekorasyon
 

DEKORASYONDA KIRMIZI RENGİN BÜYÜSÜ

DEKORASYONDA KIRMIZI RENGİN BÜYÜSÜ
 

DEKORASYONDA KIRMIZI RENGİN BÜYÜSÜ


Sevgili Milliyet okuyucuları , bu hafta iç mimari ve dekorasyonda kırmızı rengi nasıl kullanmalıyız bundan bahsetmek istiyorum.

Kırmızı renk sıcak renkler arasında en dikkat çeken renklerden biridir. Doğru ve ölçülü kullanıldığı taktirde mekanlarda harika etkiler yaratması kaçınılmazdır. Enerji veren renkler arasında da ilk sırada olan kırmızı, aynı zamanda aşk ve tutkuyu betimleyen  bir renktir.Genelde restaurant ve cafelerde sıkca karşılaştığımız kırmızı renk aynı zamanda iştah açıcı bir renktir. Aktif alanlarda  ölçülü kullanmak gerekir. Çünkü kırmızı renk mekanlarda his olarak ciddi bir enerji yayar. Buda zaten aktif olan alanlara ekstra bir enerji katarak rahatsızlık yaratır. 

Renkler daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi mekanlarda estetik algımıza hizmet ederken aynı zamanda mekanlara anlam ve kimlik katarlar. Kırmızı renk bu konuda en dikkatli kullanılması gerken renklerin başında gelir.Kırmızı rengi mekanlarda genel olarak değil lokal kullanımlarda kullanmak önemlidir. Bir yaşam alanının duvarlarını tamamen kırmızı yapmak yerine , tek duvarında kullanılan duvar kâğıdı doğru olandır. Veya aksesuar seçimlerinde ağırlık vermek, bu rengi mekana dağıtabilmek etkili sonuçlar yaratır. Başka türlü yoğun kullanım hataları, sıkıcı, estetik algımızı rahatsız eden mekanlar yaratmak anlamına gelir.

Genel olarak bu rengi yaşam alanlarımızda her mekanda kullanmak mümkündür. Önemli olan yoğunlunu hissetmek istediğimiz alanları doğru tayin edebilmektir.

Kırmızının enerjisini ve etkisini hissedeceğiniz harika bir hafta diliyorum…

Sevgilerimle
İç mimar Meral Akçay

http://www.fengshuiakademisi.com

https://twitter.com/Meral_Akcay

http://instagram.com/icmimar_meralakcay


 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 286
Kayıt tarihi
: 10.02.15
 
 

Meral Akçay Konsept & Mimarlık kurucusu. Mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra birçok firmaya pr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster