Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
453
 

Delal Dara Kılınç : Denemeler, "Gölgeler Sesler Hevesler"

Delal Dara Kılınç : Denemeler, "Gölgeler Sesler Hevesler"
 

 
Dara’nın Denmelerini de okudum . Okudum da ne oldum. Tek kelimeyle değiştim. 
 
Peki, Deneme, nedir?
 
“Bir yazarın kendi isteğine göre seçtiği herhangi bir konuda kesin yargılara varmadan, kişisel düşüncelerini kendi kendisiyle konuşuyormuş havası taşıyan bir üslupla kaleme aldığı yazılara “deneme” denir”. Bu türde ilk yazıları 16. yüzyılda Fransız yazar Michel de Montaigne yazdı ve Essais (Denemeler) adıyla yayımladı. Ünlü İngiliz denemecileri arasında Sir Francis Bacon, Joseph Addison ile İrlandalı en ünlü deneme yazarları Ralph Waldo Emerson ile Henry David Thoreau’ sayılabilir. (Vikipedi)
 
Türkçe’de tanınmış bir çok “Deneme” yazarı vardır da, benim en çok okuduğum, tuttuğum Deneme yazarları: Nurullah Ataç, Asım Bezirci, Orhan Burian, Sabahattin Eyuboğlu, Vedat Günyol, Memet Fuat, Suut Kemal Yetkin’i sayabilirim.
 
Evet, iyi bir  “Deneneme” insanı değiştirir. Hani  Orhan Pamuk demiş ya , “Bir gün bir kitap okudum, hayatım değişti..” Belki de iyi bir Deneme kitabı insanın hayatını değiştirebilir; yön verebilir ve güzelleştirebilir.
 
Dara’nın  “Gölgeler Sesler Hevesler” adlı Deneme kitabı da öyle bir kitap. Aslında Deneme okuyorsunuz ama dili öylesine farklı ve güzel ki, Deneme mi okuyorsunuz, şiir mi; pek fark edemiyorsunuz. Dara’nın şiir gibi bir anlatım dili var.
 
Bana göre  “Deneme” bir insanın kendi hayatından veya genel olarak hayattan, çevreden çıkardığı dersleri, güzellikleri, etkilenmeleri  kendi okurlarına aksettirmesidir. Ama bunu yansıtırken öyle bir dil, öyle bir anlatım biçimi kullanacaksınız ki, karşıdaki bundan sonsuz etkilensin.
 
Dara’nın denemeleri genellikle kısa kısa ve genellikle “Aşk” üzerine yazıyor. Zaten bunu kendisini baştan söylüyor. Ama iş aşk’la bitmiyor ondan sonra hayatın anlamına, insanın yaşamına öylesine bakışlar yöneltiyor ki, siz de her şeyi yeni baştan gözden geçirmeye başlıyorsunuz.
 
Kitapta 63 tane Deneme var. Her birisi birer altın değerinde. İnsana ders veren; kısaslar söyleyen ve hikmetler fısıldayan yazılar.
 
Bir kere “Aşk” ı yeniden değerlendiriyorsunuz ve hatta hayatta kaç türlü aşk olduğu üzerinde düşünmeye başlıyorsunuz. 
 
Dara genç bir insan, belli ki, burada yazılanların çoğu kendi başından da geçmiş; onları yazıyor; ama öylesine yazıyor ki, çok önemli şeylere şahadet etmiş gibi oluyor ve sizi de peşinden sürükleyip gidiyor.
 
Burada, her bir Deneme’yi ele alıp tek tek erdemlerini saymak istemiyorum. Bunu ancak siz okuyup çıkarabilirsiniz. Çünkü bu Denemeler baştan sona okunmadan bu işin zevkine varamazsınız. Değişmek, yeni şeyler öğrenmek, yeni duygular tatmak istiyorsanız; okuyun Dara’nın “Gölgeler Sesler Hevesler” adlı kitabını. Yoksa ne söylenirse söylensin; uzaktan gazel olarak kalacaktır.
 
Ama kitaptan aldığım, defterime kaydettiğim bazı güzel sözleri burada anacağım:
 
Dara, “Gözsüz görüyorum rüyada, nasıl?” adlı Deneme’sinde, Necip Fazıl Kısakürek’in bu sözünden hareket ediyor. Rüyalar üzerine ilginç açıklamalar getiriyor. “Lucid Dreaming” kişinin rüya gördüğü anda rüya gördüğünün farkında olması ve bir nebze de olsa rüyasını kontrol edebilmesi durumuna verilen ad..” . Ve oradan uzanıp, Tom Cruise’un “Vanilla Sky” adlı filmine gidiyor ve rüyalarla insanların haşır neşir olması olayını anlatıyor… Ve yazıyı ..
 
“Bazen öyle bir an gelir ki hayatınızda çok küçük şeylere bile şükredersiniz, çok küçük şeylerle yetinirsiniz… Bunu öğretir hayat size…Hayat size azla mutlu olmayı, karşılıksız sevmeyi, gözsüz görmeyi, “o” yokken “o” hep yanınızdaymış gibi yaşamayı öğretir… Öğrenirsiniz, çok pis öğrenirsiniz hem de…”
 
Hadi buyurun. Bu bir hayat felsefesi değil midir? Ve böyle nice ince noktalar var değinilen. Siz de Dara’nın dünyasına girin ve onu tadın. 
 
Delal Dara Kılıç’ın dili temiz, anlaşılır. Ve bu kitaptan kazanacağınız çok şey olur. Alıp okuyun. Kütüphanenize koyun. Zaman zaman da yine okumak istersiniz. Çünkü bazı kitaplar öyledir. Vazgeçemezsiniz.
..........................
Delal Dara Kılınç . "Gölgeler Sesler Hevesler". (Denemeler). Meşe Kitaplığı. İzmir. 2013
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ekim-nisan arası daha çok okuyorum :))...nedense...kaydettim listeye...saygılar...SayınHocam...

nedim üstün 
 08.08.2014 14:28
Cevap :
Very Good.  08.08.2014 16:44
 

Yararlı bir yazı inşallah başkalarına da yararlı gelir...Saygılarımla...

Halil Güven (Sökeli) 
 08.08.2014 11:54
Cevap :
Sayın Sökeli arkadaşımızı tanıtmak istiyoruz. İlgine teşekkürler.  08.08.2014 13:35
 

Kıymetli yazarımızın tüm kitaplarını okudum ben ,meslektaş olunca haberdar olmamız daha kolay oldu eserlerinden.Şimdi merakla bekliyorum sizin kitaplarıyla ilgili fikirlerinizi de ama zaten çok güzel tespitleriniz benim düşüncelerimle de çok örtüşüyor. Deneme bence şiirle birlikte en iyi olduğu edebi tür, Delal Bey'in.Lakin dediğiniz gibi genç bir yazar bunu okurken ziyadesiyle hissediyor insan duygularındaki tutkudan ve bu denli yoğunluk insanı yorar diye düşünüyor okur.Nitekim size yaptığı bir yorum da yorgunluktan bahsediyordu.Sizin kadar tecrübeli değilim Delal Bey'le aynı yaşlardayım yazmaksa sadece aylar önce başladığım birşey ama ben yazarken de herşeyin dengeli verilmesinden yanayım. Sevgilerimle. .

SAYHAN 
 07.08.2014 21:16
Cevap :
Sayın "Sudan Hayaller" önemli olan sizin bu alandaki iyi niyetinizin sürüp gitmesi. İki insanın çalışmaları elbette onların hayattaki izlenimlerine geniş ölçüde bağlıdır; bir de niyetlerine. Siz nereye gitmek istiyorsunuz; Dara nereye..? Herhalde her sanatçı durmadan nereye yöneleceğine dair hep kendi kendine sorgudadır. Kendini sürekli tekrarlayan bir sanatçı olamaz. Kafayı kaldırıp çevreye, insana ve insanlığa bakmak gerekir. İnsan acı çekiyor. Kim ilgilenecek onlarla. Saygılar sunarım.  08.08.2014 12:01
 

"Ve şairler boyuna kimlere yazarlar? Yıkılmış köprülerin başında Ürkmüş boşluktan biri inliyorsa Şairler onlara geldimlere yazarlar"(Behçet Necatigil) Kıymetli Erdal Ceyhan hocam, saygıdeğer büyüğüm; Yazı emekçiliği diyor ya buna Çetin Altan usta; aklı, fikri, zamanını, enerjini kısacası her şeyini bu sevdaya dökmeye, vermeye, vakfetmeye… Bundandır ki kelimeler benim de en baş sevdam, sevdalım(bir de notalar tabii…:) Bundandır ki ben de boyuna yazma sevdasındayım. Bundandır ki bu yolda sizin gibi üstatlarımın, ustalarımın, hocalarımın her sözü altın değerinde benim için… Yol gösteren, yön veren, cesaret ve şevk aşılayan, ufuk açan sözleriniz ve eleştirileriniz için yüreğimin eNNnn içinden teşekkürlerimi borç bilirim… SeLam, sevgi ve saygıLarımLa...

Delal Dara KILINÇ 
 07.08.2014 15:09
Cevap :
Sayın Dara Kılınç, değerli arkadaşım; yazma sevdalısı olduğun besbelli... Gittiğin yol da belli. Ama biz üstat filan değiliz. Belki senin gibi , okumasını yazmasını seven yoldaşlardan birisiyiz. Güzel bir şey gördük mü şaşırırız. Şaşırdığımızda da söyleriz. Güzel şeyler yapıyorsun. İnsanlara sesleniyorsun. Sesini duyurmak istiyorsun. Ama insan deryanın ortasında bağırıp çağırmaz... Boşunadır. Neyse sen bildiğini yap. Biz de bildiğimizi. Bundan böyle bizim defterimizde Dara yerini almıştır ve onu saygıyla, sevgiyle izleriz. Umarım güzel sesin hiç susmasın. Saygıyla, sevgiyle gözlerinden öperim. Nice mutlu günlere.   07.08.2014 17:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 836
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster