Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
80
 

Deli mi ne ?

Hep aynı şehirde yabancısı olduğu yıllardır, hep aynı pencereden manzarasız sokakta hep aynı kargaşa.

Gri rengin her tonunda binalar, karşı komşu aralarsa perdeyi ne ala. Bir el sallar görünce onu değişir sanki manzara. Açılır pencere kırık dökük bir iki cümle uçurulur öpücükler girer içeri teyze.

Karga gelir birazdan serçelere yem bırakmayan. Yok sevilmezsin sen, bir el sallanır hafiften kovalanırsın oysa sen de tanrının bir yaratığısın. Değil bu sadece renginden nankör derler bir de sana ayrıca. Gömme işlemin hatırlanır derinden seninle, istenen değilsin bil bunu hele.

Güzeller sevilir bilmelisin ama iyidir, kötüdür bakılmaz huyuna uygunsa boylar boyuna alınır güzeller koyun'a uyurken seçmiş ve seçilen, sen ey karga aldırmazsın bu oyuna. Aklın çoktur aslında bulursun bir çare yine ceviz düştü payına. Tanrı herkesi nasiplendirir.

Koloni kurdu martılar oysa bir gizemli adadaydılar. Pek bir içli dışlı olundu evlere daldılar. Şaşırdı kediler size miydi hep yiyecekler. Serçeler azaldı mı ne? Bulgur kavonozo yine camın köşesinde nesilleri bitmesin görevli olsun birileri, fahri kuşçular çoğaldı sanki. Verirken sen yemi karşı komşu görür seni o'da verir ara sıra. Çoğalacak serçeler ne mutlu bize.

Yeşil yok bu manzarada bir yalnız defne ki verildi son hükmü yıkılırken bina bakmayacaklar ona büküldü mü boynu. Bir kısır döngü.

Ne çok ev yapılıyor serçeler azalırken insanlar çoğalıyor. Her yer taş, binalar gökyüzüne arkadaş. Kayboluyor ufuk çizgiisi azalıyor yaşam sevinci.

Gri binalar uyku veriyor çokça ne bir ilham ne bir duygu gelişmiyor ortamda.

Dalmışken uykunun grisine bir rüya düşüyor kadının delisine;

Yemyeşil bir bahçe, her çeşit ağaç gölge mi gölge, serçeler cıvıl cıvıl, şırıl şırıl akan bir dere yürürken yumuşacık otlar, ıtırdan kokular.

Bir masa iki sandalye salıncak bile var. Kim kurmuş kimler kolan vurmuş ne önemi var! Şu an onlar ve özlenenler var. Renk cümbüşünde bir sevinç " Tanrım cennet mi bu, cenneti buldum" diye avazı çıktığı kadar bağıran bir kadın, daha uyanmamışken rüyadan kapının zili zebaniden bir kıvamda" komşulardan şikayet var deli varmış bu evde.." elinde beyaz bir gömlek..

"cenneti gördüm, buldum diyen biri

bu cehennem yaşamda

bunu gören sadece bir zır deli diyen kapıdaki

onlar da haklı

bir rüya ile bulunur mu cennet

karar verdiler

mutlaka var bir cinnet

kapıda bekliyor beyaz bir araba

rüyalar bile yasaklıdır bu ara

gazla usta adrese

beyaz siyah 

kare üçgen

HENDESE

 

26 Ağustos 2016

Cahide Yormaz Öz

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 100
Kayıt tarihi
: 18.10.14
 
 

Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümü ve Dil ve tarih Coğrafya Fakültesi Mezunuyum. MTA da Jeomo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster