Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '18

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
91
 

Deli Müdür

Deli Müdür
 

Deli Müdürü yazan Ünal Şöhret Dirlik Babadağ'da...


Ünal Şöhret Dirlik

Cumhuriyetin ilk yıllarında  Fethiye’nin Üzümlü bucağına bir müdür atanmış. İncirköy’de ilk medeni nikâhı kıyan o müdürdür. Alışıla geldiği gibi; davul- zurna-def(delbek) çaldırmamış, üç gün,  üç gece süren düğünü on beş, yirmi dakikada tamamlamıştır. Köy odasında bizzat kıydığı nikâh, kısa süren bir merasimle sona ermiştir. Evlenecek çiftin nikâhını kendisi kıymış, nikâha gelenlere bir tepsi ile lokum ikram edilmiş olup, emekli orman muhafaza memuru Mehmet Öncü’nün anlattığına göre; Hasan Hüsnü-Nesibe Yalçın çifti; nikâhın ardından alkışlarla evlerine uğurlanmışlardır.

Bu nikâhın kıyıldığı  4-Mart 1938 günü; İncirköy Köy Meydanında Atatürk büstü de açılmıştır.Bu Fethiye köylerinde ilk dikilen Atatürk büstüdür.Ayrıca bu müdür köylü kadınlara  manto giydiren müdür olarak bilinir .Düğünlerin yalnız bir nikâhla yapılması  müdürün Üzümlü’de görevli olduğu sürece devam etmiş, müdür başka yere atanıp gidince, üç gün üç gece süren düğünlere dönülmüştür.

Üzümlü-Fethiye yolunda köylüler imece ile usulü çalışmışlardır. Müdür hergün davul-zurna eşliğinde köylülerin önüne düşmüş ve yol imecesinde köylülerle birlikte çapa-kürek sallamıştır.Öğle saatlerindeki dinlenmelerde de davul-zurna eşliğinde oyunlar oynatmış, halkın nabzını elinde tutmuştur.

Üzümlü-Gürmedere- Karumca Beli (İç Anadolu’ya en kısa yol) yolunu İç Anadolu’ya patika şeklinde işler hale getirmiştir.Bu yolun Pırnaz tarafındaki kısmı asfaltlandığı halde Seydikemer’e  geçen Muğla bölümünde eksikler vardır.

Halk bu çalışkan müdürü hiç unutmamıştır .Eskiler sohbetlerde ve yarenliklerde “Deli Müdür” diye anarlar hep. Keşke o zaman her bucağa böyle birer deli müdür verilseydi, neler yapılmazdı, neler.Bizim bucağımız çok şanslıymış, zamanın Valisi Recai Güreli’nin  güvendiği bir müdürmüş Hasan Saçlı.Köylere arı kovanları, cins cins tavuklar, inekler, boğalar hep bu müdürün zamanında verilmiş.”Deli Müdürün tavuk Kümesi yatağı,,”Deli Müdürün Arılığı”,denilen yerler şimdilerde bile adını koruyorsa bu işe iki elle sarılmanın göstergesidir.”Recai Güreli gibi bir vali Muğla’ya ayak basmadı”der eskiler. Biz o zamana ermedik ama , Recai Güreli’nin başardığı ve başarmaya çalıştığı yenilikler hiç silinmeniş belleklerden. Vali Recai Güreli ve adını bilemediğimiz (Yazar Recai Şahin müdürün Hasan Saçlı olduğunu tespit etti) müdür birer masal kahramanıdır.Köylerimizde ve Fethiye’de anılır durur.

1938 yılında 4 mart günü köye vali gelmiştir.Çamlığın içinden geçerken çam torularının arasından çıkan elli kadar çocuk “Vali Amca,Vali Amca” biz okul isteriz”diye çığırışmışlardır. Cahit Beğenç anlatıyor. O yıl Üzümlü ilkokulunun, ertesi yıl İncirköy İlkokulunun temeli atılmıştır. Ben ilkokul çağına geldiğimde  okulumuz hazırdı.

Vali Recai Güreli ve Hasan Talât Saçlı’yı rahmetle anıyorum.

NOT:Bumin Kağan beyin yorumunu kazaen sildim.Özür dilerimTeşekkür ederim

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam yorum
: 2687
Toplam mesaj
: 200
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..