Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
32166
 

Delikanlı adam kime denir?

Delikanlı adam kime denir?
 

" Delikanlı adam, bileğinin hakkıyla elde eder asaletini..."


Delikanlı adam, hasım bildiğine, düşman bellediğine sevdiği, değer verdiği, gözünden sakındığı biri üzerinden yüklenmez.

Delikanlı adam, kadınla, kızla uğraşmaz. Derdi neyse, adam gibi, erkek gibi diş bilediği adamla cebelleşir.

Delikanlı adam, dedikodu yapmaz, kulis yapmaz, tezgah çevirmez, arkadan konuşmaz. Dolap beygiri değildir delikanlı adam. Söyleyeceğini yiğitçe, muhattabının yüzüne söyler. Kimsenin arkasından kuyusunu kazmaz, kazamaz delikanlı adam.

Delikanlı adam, karşısındakinin fikrini yenemiyorsa, düşüncesiyle başa çıkamıyorsa, ruhunu teslim alamıyorsa; evet... Belki önünde diz çökmez ama... Mertçe, adam gibi elini sıkar muhattabının; en azından...

Delikanlı adam, kahpelik bilmez. Daha doğrusu bilir de, kahpelik yapmayı insanlık onuruna, erkeklik gururuna yediremediği için; kahpece davranmaya tenezzül etmez.

Delikanlı adam, her yerde aynı adamdır. Yere göre, duruma göre, kişiye göre şekil değiştirmez. Kaypak bir oportinist değildir; delikanlı adam... Adam gibi adamdır kendisi...

Jigs takılmaktansa, afilli pozlar vermektense, şapkasının altına, güneş gözlüğünün arkasına saklanmaktansa; her yerde ve her durumda dik durmayı, eğilip, bükülmeden, sallanmadan bir çınar gibi ulu, gökyüzü kadar mağrur olmayı distur edinir kendine.

Delikanlı adam, meydan okurken karşısındakinin çapına, gücüne göre değil, yüreğinin kuvvetine göre meydan okur hasımına. Bazen dayak yemecesine, bazen de hiç dönmemecesine, hatta bazen de ölümüne... Ama gücünün son zerresine kadar direnmeye, kanının son damlasına kadar çarpışmaya; taaaa doğuştan yeminlidir delikanlı adam...

Delikanlı adam, karşısındaki onu muhattap almıyorsa, adam yerine koymuyorsa, o da aynen onun gibi davranır karşısındakine. O da karşısındakini adam yerine koymaz. Olur biter.

Ama hiçbir delikanlı, zorla kendini muhattap aldırmaya, adam yerine koydurmaya çalışmaz. Çünkü delikanlı adam bilir ki, saygının zorlası olmaz. Kendini zorla saydırmaya çalışan, kendini ne kadar küçültürse, karşındakini de o derce büyütür; hiç istemeden.

Delikanlı adam, kadına, kıza saldırmaz. Sert kayaya çarptığında, süklüm püklüm oturup karşısında; kuyruğunu bacakları arasına sıkıştırıp, sakin sakin beklemez.

Dişine göre bulduğu bir genç kıza ya da genç bir kadına saldırmayı, yüklenmeyi acizlik sayar. Bunu yapan kendisi bile olsa, böyle davranan birini adamdan saymaz; delikanlı adam.

Sözde delikanlı olmak çok kolaydır. Ama gerçek delikanlı olmak, yürek ister.

Bu yazdığım satırlar gerçek delikanlılar içindir. Görünüşü delikanlı, duruşu pek havalı ;ama icraatı laftan, sözden ibaret olanlar; zaten delikanlıdan sayılmaz. Benim de çakma delikanlılara zaten söyleyecek sözüm olmaz.

Not: Yazımda kullandığım görsel www.hazanmevsimleriblogcu.com adresinden alınmıştır.

Selda Çakmak bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mb ilk geldiğimde, ilk okuduğum ve yorum yaptığım yazarlardan birisiniz, yazılarıniza olan ilgim yeni değil;)) siz de samimi ve içinizden geldiği gibi yazıyorsunuz.. Allah herkesi delikanlı insanlarla karsilastirsin..Sevgi ve selamlar ..

Selda Çakmak 
 02.04.2017 14:38
 

"delikanli adam karsindakinin gucu yetmiyorsa dusuncesiyle basa çikamiyorsa onun elini sikarmis ..." biz burada gucunun yetmedigine bel altindan vurmaya çabalayanlari gorduk .... kimse kimseye delikanlilik dersi vermesin, delikanlilik dersi vermekle delikanli olunmaz ...

Demokrasi Penceresinden 
 04.05.2013 9:47
Cevap :
Demek elimi sıkacaksınız! Çok memnun oldum! Beklerim tabii!... Cemce sevgilerimle...  04.05.2013 18:06
 

ve delikanli adam, sevmedigi partiye delikanlica muhalefet yapmaya çapi yetmediginden, partizanca ustu kapali iftiralarda bulunmaz, açik konusur, ornek, tarih, isim rakkam vs vs verir delikanli adam delikanlica muhalefet yapmaya çapi yetmediginden kaos senaryolari uydurup milleti kandirmaya çalismaz delikanli adam sevmedigi partinin her basarisini bahaneler uydurarak ortmeye çalismaz, delikanli adam her isine gelmeyen olayi baska bir olayla ortmeye çalismaz, ornegin Ergenekon'a Deniz Feneriyle cevap vermez, konu Ergenekon'sa Ergenekon'dan konusur ... keske bazilari baskalarina delikanlilik dersi vermeden once kendine bir baksa

Demokrasi Penceresinden 
 04.05.2013 9:20
Cevap :
Bahsettiğiniz delikanlı adamı gördüğümde! Bu düşüncelerinizi kendisine muhakkak iletirim! Eksik olmayın! Cemce sevgilerimle...  05.05.2013 9:16
 

Cem Bey delikanlı bir yazıydı :))

Şennur Köseli 
 09.02.2012 20:41
Cevap :
Bizm gibi bir delikanlıya da, böylesi yaraşırdı heralde!... Cemce sevgilerimle...  09.02.2012 20:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1358
Toplam yorum
: 3423
Toplam mesaj
: 72
Ort. okunma sayısı
: 1304
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1997 mezunuyum. Anadolu Üniv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster