Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
704
 

Demir Leydi; Margaret Thatcher hayatını kaybetti.

Demir Leydi; Margaret Thatcher hayatını kaybetti.
 

İngiltere’nin ilk kadın başbakanı Demir Leydi lakablı Margaret Thatcher  8 Nisan 2013’te 79 yaşında felç geçirip hayatını kaybetti. Lakabını Ruslar ona takmıştı. Mecliste bir konuşmasında bunu gündeme getirdi.(Russian said I was a Iron Lady. They were right. Britain needs Iron lady.) Ruslar benim Demir Leydi olduğumu söylüyorlar. Haklılar. Britanya'nın (İngiltere) bir Demir Leydi’ye ihtiyacı var.

Hayatını anlatan film Iron Lady adlı film birçok ödül aldı. Gerçekten güzel bir film hala izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim. Hayatında ona en büyük desteği ona iki erkek sağlıyor; babası ve kocası. Sonrasında ailesini ihmal etme pahasına politikaya odaklanıyor.

Arjantin’le girdiği Falkland adaları  savaşını kazanması kolaylıkla ikinci kez seçilmesini sağladı. Türkiye’de Turgut Özal’ın uyguladığı politikaların İngiltere de uygulayıcısıydı. Özelleştirmeler yapıldı, vergiler düşürüldü ve kamu harcamaları azaltıldı. Bu uygulamaların sonucu İngiltere de sendikalar zayıflatıldı grevlerler ile durma noktasına gelen ekonomik yaşam yeniden harekete geçirildi.

Çalışanların daha yüksek maaş almasına toplumun tüm kesimi destek verir. Ancak grevler nedeniyle çöplerin toplanmaması uçakların zamanında kalkmaması pek de arzu edilmeyen durumlardır. Kamu harcamaların ve kamu istihdamının da arttırılmasını arzu ederiz, Ancak vergilerin arttırılmasını ve kamu borçlarının arttırılmasını istemeyiz. Ancak bunların herbiri birbiriyle çelişen amaçlardır.

Turgut Özal’ın bir hedefi vardı. Bizde eyi muz yiyeceğiz dedi. Türkiye ekonomisini dışa açtı. Türkiye’yi ithal ikameci sanayileşme modelinden ihracata yönelik sanayileşme modeline geçirdi. Hala bu süreç sürmekte. Demir Leydi’nin bir hedefi vardı. Grevler ile tıkanan ekonomiye dinanizm kazandırmak istiyordu. Hedefine ulaştı. Uygulamaları popüler olmamasına rağmen İngiltere ekonomisine büyük bir dinanizm kazandırdı.

Demir Leydi filmi Fragman

http://www.youtube.com/watch?v=mDv0avcwsYY

Kaynak

1- http://www.youtube.com/watch?v=gq-C4ACnbFM

2- http://www.biography.com/people/margaret-thatcher-9504796

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sovyetlerin çökmesinden sonra NATO'nun yeni düşmanın İslam olduğunu da söyleyen bu demir leydiydi...Bu yüzden rahmet dilemeyeceğim...

ali açıköz 
 11.04.2013 23:02
Cevap :
Evet, öyle bir söylemde bulunmuş. Ayrıca ücretli çalışanlar için yararlı olmadı. Yazıda açıkladığım İngiltere de genel ekonomik yaşamı iyileştirmesi açısından önemli katkıları olduğudur.   12.04.2013 20:33
 

Filmi izlemis ve etkilenmistim Dunya siyasetine kazandirdiklari oldugunu dusunuyorum.selamlar...

rukiye orhan 
 09.04.2013 3:38
Cevap :
Sizle aynı fikirdeyim. Sevgiler ve selamlar.  09.04.2013 13:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2113
Kayıt tarihi
: 29.07.12
 
 

Merhabalar, Çanakkale üniversitesi İktisat bölümünü ve Maltepe üniversitesinde Yüksek lisans biti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster