Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '09

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
902
 

Demirci

Demirci
 

Demirci'den bir görünüm


Manisa'nın ilçelerinden biri olan Demirci 30.000 civarındaki merkez nüfusu ile şirin bir yerleşimdir. İlçenin 96 köyü bulunmaktadır. Köyleri ile beraber 1233 Km2 alana sahiptir.

Doğusunda ve kuzeydoğusunda Simav, güneyinde Selendi, batısında Köprübaşı ve Gördes ilçeleri ile çevreli olan Demirci, yine batı ve kuzeybatısında Sındırgı ilçesine komşudur.

Çevresine göre oldukça yüksek olan Demirci ilçe merkezinde ortalama 900 m. rakıma sahiptir.

Demirci'ye Turgutlu - Salihli - Köprübaşı - Borlu veya Simav üzerinden ulaşabilirsiniz.

Varsa Demirci'ye özel aracınızla gelmenizi tavsiye ederim. Tamamı asfalt ve karayolu olan bu yollar ayni zamanda harika manzaraları ile gerçekten görülmeye değer özelliklere sahiptir.

Ekonomisi uzun yıllar birinci derecede el ve makine halıcılığına ve tütün başta olmak üzere genellikle kuru tarımsal faaliyetlere dayalı Demirci'de son yıllarda kiraz önemli ihracat ürünü haline gelmeye başlamıştır.

Bu etkinliklerin yanında Demirci son yıllarda bir eğitim şehri haline gelmiştir. İlçede Celal Bayar Üniversitesi'ne bağlı bir fakülte ve yüksek okul mevcuttur. Bu iki okulun yaklaşık ve toplam 4000 civarında öğrencisi ve personeli bulunmaktadır ki son yıllarda Demirci ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Ortaöğretim kurumlarından 7 lise ve ilköğretime ait 6 ilköğretim okulu da düşünüldüğünde Demirci fonksiyonel olarak tam bir eğitim şehri görünümündedir.

Demirci'nin tarihi oldukça eskilere dayanıyor. İlçenin merkezi, eski çağlarda Lydia Bölgesi ile Misis Bölgesi arasında doğal sınır olarak kabul edilen Demirci Dağı''nın batı eteklerinde kurulmuştur. Yontma Taş, Cilalı Taş, Bakır ve Tunç devirlerini yaşamış yerleşim alanıdır. Hitit, Frigo, Lidya, Pers, İskender, Bergama, Roma''nın ikiye ayrılmasından sonra Bizans (Doğu Roma) egemenliklerini tanıyan, yeni yerleşimlerle gelişen ilçe, Anadolu Beylikleri döneminde Türk egemenliği altına girmiştir. Bütün Anadolu''nun Türkleşmeye başladığı bir sırada Batı Anadolu''ya bir uç beyi olarak atanan Saruhanoğulları ''''Gaza ve Cihad'''' geleneği ve fethedilen yerlerin fethedenlere yurt olarak verilmesi geleneği içinde, Demirci ve Çevresi 1310 yılından sonra Türk egemenliğine girmiştir.

Bir pazar gününü sevdiklerinizle Demirci ve çevresinde yaşayın.

Demirci hakkında daha fazla öğrenmek istediklerinizi Demirci Belediyesi'nin web sitesinde bulabilirsiniz.

http://www.demirci-bld.gov.tr/

İzleyin; Demirci'den Demirköprü'ye fotoğraf galerisi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2453
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster