Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '08

 
Kategori
Şiir
Okunma Sayısı
317
 

Demirel ve devrim sanat

İsmail Kara'dan gelen yazıyı yayınlıyorum. Yükselecek Demirel

DEMİREL VE DEVRİM SANAT

İsmail KARA

Çok değerli arkadaşım Yükselecek Demirel, nerdeyse çocukluğundan beri edebiyatın , özelikle de şiirin içinde… Çoğu şair, çoğu edebiyat uğraşanı, yazabilir. Fakat, ayrıca yayınlayıcı konumunda olmaz. Demirel ise her iki alanda da yer almıştır.

O, şiiri tam özümsemiştir. Bu konuda güncelliği de yakalamıştır.

Şair üstat Hüseyin Atabaş edebiyattan söz ederken “İnsanlık tarihi boyunca insanın iki uğraş alanından biri bilim, öteki de sanat olmuştur. Bilimin konusu doğadır, çünkü insanın doğadan yararlanmasına hizmet eder. Sanatın konusu ise insan ilişkileridir, insanı işleyerek iç dünyasını varsıllaştırır” . Ona göre “İnsanı insan yapan başat değerler, insanın sanata olan ilgisiyle doğru orantılıdır”.

Melih Cevdet Anday’da şöyle der; ”Sanatın, dolayısıyla edebiyatın en yüce amacı, beş duyunun algılarından oluşan aklın dogmatikliğinden insanı kurtarmaktır”.

Yine Atabaş’la devam ediyorum;”Edebiyat, daha çok insanın iç dünyasına yöneliktir. Bilgi gibi dış dünyayı, nesnellikleri, genellemeleri, kesin kuralları içermez. İnsanın çevresiyle ve kendisiyle olan öznel ilişkilerini işler. Algılamaya olanak yaratır, düşünme yetisini güçlendirir, yorumlama gücünü geliştirir” diyor.

Buna katılmamak mümkün değil.

Sözü buraya kadar getirince ortaya çıkan sonuç şu oluyor; yazanlar yazdıklarıyla nasıl insanlık dünyasına katkı sağlıyorlarsa, yayınlayanlar için de durum farklı olamaz. Yazar, yazdığı yazıları yalnız kendi arşivinde tutarsa, şairlerin şiirleri defterlerinden, ya da kendi bilgisayarından taşmazsa, ürettiklerinin , fikirlerini kime ne yararı olur?

Demirel, iki karpuzu bir arada taşımakla kalmamış, yıllardan beri yalnız kendi kitaplarıyla yetinmemiş, yayınladığı kültür sanat sayfaları, dergilerle de sanat ve sanatçı alemine katkı sağlamıştır. Yayınlarında yer verdiği genç şair ve yazarları teşvik ederek de yeni kalemşörlerin yetişmesinde önemli bir rol üstlenmiştir.

O aynı zamanda bu yaptıklarıyla Muğla’nın ve Muğla’lı kültür adamlarının adlarını da ülkenin her tarafına duyuran bir kültür görevlisi olmuştur. Özetle Yükselecek Demirel, ”Eli öpülecek” bir kültür adamıdır.

Elbette Devrim Gazetesi de kültür ve sanata kucak açmakla aynı konulara ışık tutmuştur. Burada gazetenin eski sahibi hayırsever işadamı H.Nuri Öncüer ile bu günkü yöneticileri Türkeş ailesine de minnettarlığımızı ifade etmeden geçemeyeceğiz.

Yaptığı özverili çalışmaları nedeniyle can dostumu bir kere daha içtenlikle kutluyorum. Kalemine ve yüreğine uzun ömürler diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Yükselecek Demirel çok başarılı ve duyarlı bir şairdir" derken yazınızı buldum. Hani eski bir yörük hikayesi vardır:"iki yörük dağ başında buluşmuşlar. sağdan soldan derken, birisi sormuş:"Memet zengin olsan ne yapardın?" Ötekinin lafi cebindeymiş:"soğanın cücüğünü yerdim" Ya sen ne yapardın? ilk soruyu soran ağlamaya başlamış. - Niye ağlıyorsun? Diye sorulunca da: - Bana yapacak bir şey bırakmadın ki! Diye cevap vermiş. İkinize de başarılar, sevgiler. Ünal Şöhret Dirlik

Ünal Şöhret Dirlik 
 20.12.2008 10:44
Cevap :
Her iki dostun beni soğanın cücüğü olarak görmeleri bile benim sanatımın büyüyeceğini şimdiden görmesi olmalarını gösteriyor ve mutluyum... Yükselecek Demirel  26.12.2008 10:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 484
Kayıt tarihi
: 03.12.08
 
 

Merhaba ben Yükselecek Demirel; Muğla Göktepe'de 1945 yılında doğdum. Okudum şiir yazdım. Ulusumu ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster