Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
574
 

Demokrasi bizim neyimize..!

Demokrasi bizim neyimize..!
 

Türkiye ve Türk insanı. Yazmakla bitmez, anlamak için ömür yetmez. Siyasi tarihimiz tekerrürlerden ibaret. Gelin görün ki kimin umurunda. Bu kadar demokrasisi sekteye uğramış, darbelerin bu kadar tokatını yemiş Türk siyasetinde yine değişen birşey yok. Zaten siyasi partilerimiz de şükür çizgi diye birşey yok. İktidarken farklı muhalefetken ayrı bir siyasi davranış. Dün karşı çıktığına bugün destek olan, varolduğu siyasi çizgiye taban tabana zıt davranışlar.

Herkesin ellerine sağlık, tüm dünyaya bu demokrasi denen şeyi pek iyi bilmediğimiz, belki de bilmek veya uygulamak istemediğimizi ve bu olgunluğun hem devlet kurumları hem de halk olarak pek de yakınında olmadığımızı tüm dünyaya ispatladık.

Yine bildik manzaralarla karşı karşıyayız. Peki bu güzel sonuç hangimizin işine yaradı. Hiç kimsenin.Bu sorunu çözmenin, bu tür sıkıntıları aşmanın başka hiçbir yolu yok muydu? Koca milletin seçilmiş bu kadar vekili sistemi güzelce tıkadı ve işin içinden çıkamaz oldu. Yüce Önder' in kurduğu Türkiye Cumhuriyeti' nin Cumhurbaşkanlığı seçimi işini seçilmiş değil atanmış 11 üyeli anayasa mahkemesi devraldı. Tam bize göre bir çözüm.

Dün -oyu ne olursa olsun- meclise gitmeyerek meclise yani millete sırtını dönenler bugün sıkılmadan demokrasiye sahip çıkmaktan ve sıkıntıları uzlaşarak çözmekten bahsediyor. Öyle ya meşhur bir siyasetcimizin dediği gibi:

-Dün dündür, bugün de bugün..!

Ama üzgünüm. Türk Ulusu' nun artık balık hafızası yok. Kendisine saygı göstermeyenlere onlar da saygı göstermeyecektir.


Hoşcakalın..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Beşir bey, bu utanç senaryosunda doğruyu oynadığınız ve sessiz kalmadığınız için binlerce teşekkürler. Kelimelerinize kelime katmak imkansız. Sadece diğer blog yazarlarını da konuşmaya davet etmek istiyorum. Evet lütfen sizlerde konuşun ve bu ülkedeki asıl çoğunluğun ne istediğini görsün artık insanlar. Sevgilerimle...

Alperen 
 30.04.2007 17:57
 

Demokrasilerde patron halktır. Gerisi laftır. Halk kimdir? Tarlayı süren, tohumu ekendir. Köylüdür. Yani "Milletin efendisidir" Nasıl efendidir ki, ne zaman giderse devlet dairelerin kapısına, iki eli böğründedir, boynu büküktür, ezik bir şekilde, bir kenarda, endişe içinde beklemektedir ve hep bugün gidip yarın gelmektedir. Yani sözde efendidir... Özde değil. Halk kimdir, vergi veren savaşta ülkesi için ölendir. Yani sözde değil, özde ölendir. Halk kimdir? Oy veren, seçendir. İşte burada filim kopmaktadır. Neden? Sözde yönetimde olmaktadır, özde değil. Ol hikâye budur. Özeti ile Demokratik cumhuriyetlerde patron halktır, yani meclistir. Son olarak ta demokrasi inançlı, kararlı, yürekli insanlar ister, sözde insanlar değil özde insanlar ister. Demokrasiler, kapıdan geçenlere satılmamaktadır. Elinize sağlık, sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 28.04.2007 20:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3220
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster