Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
281
 

Demokrasi bu değil

Uzun zamandır süregelen AKP'de Cumhurbaşkanı adayı kim olacak sorusunun yanıtı Abdullah Gül ismi ile nihayet bulundu. Öncelikle milletimize hayırlı olsun diyoruz. Abdullah Gül, kişilik olarak herkes tarafından beğenilen bir isim. Buna rağmen toplumun birçok kesimi üzümü yemek değil bağcıyı dövmek peşinde.

Çeşitli gazetelerin düzenlediği anketleri inceliyorum. Anketlerde Abdullah Gül'ün adaylığını nasıl buluyorsunuz diye sorulan soruya toplumumuzun yüzde 60'dan fazlalık bir kesimi "olumlu" olarak yanıt veriyor. Oysa Abdullah Gül'ü bir kişilik değil, siyasi bir düşünce olarak algılayan yüzde 40'lık vatandaş kesimimiz ise kendisine şiddetle karşı çıkıyor. Bu durum son derece normal karşılanmalı. Demokraside herkes her fikire karşı aynı yaklaşımı sergilemez.

Buna karşın dikkat ediyorsanız Abdullah Gül'ün adaylığı öncesinde Başbakan Erdoğan'ın adaylığının önüne geçmek için bin türlü bahane altına sığınıldı. Neymiş, mecliste 367 milletvekili olmadan Cumhurbaşkanlığı seçimine gidilemezmiş. Peki bundan önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu kıstaslar arandı mı? Hayır. Peki şimdi neden aranacak? Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı olmasın diye. Demokrasilerde bu tip uygulamalar olmaz. Kanunlar adamına veya siyasi görüşe göre uygulanamaz. Yazılı ve görsel medyada o kadar çok propaganda yapıldı ki şaşırdım kaldım.

Peki Başbakan Erdoğan ve AKP bunun karşılığında ne yaptı? Çok ince ve kurmazca bir siyaset izledi. Başbakan Erdoğan gelen tepkiler üzerine aday olmaktan vazgeçti ve nispeten daha az tepki alacak bir adayı, yani Abdullah Gül'ü Cumhurbaşkanlığı için ortaya sundu. Herkes "hiç olmazsa Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmayacak" düşüncesiyle yaklaşım sergilemeye başladı.

Oysa gelen tepkiler ve Başbakan Erdoğan karşıtı uygulanan politikalar göreceksiniz genel seçimlerde geri tepecek. İnsanımız mazlumların yanında yer alır daima. Bu bizim geleneğimizin bir parçasıdır. Ben AKP'nin geçtiğimiz seçimlerde aldığı oy oranına kavuşamayacağını düşününlerdendim. Ancak Erdoğan karşıtı politikalar yüzünden kararsız kesimin ciddi oranda AKP'ye kayacağına artık yürekten inanıyorum. Bu durum da AKP'nin önceki seçimlerde yakaladığı oy potansiyelini en kötü ihtimalle yine yakalayacağının göstergesi.

Avrupa'ya bakın, göreceksiniz ki partiler adlarını bile dinlerine uygun koyuyorlar. Hristiyan Demokrat partiyi buna örnek verebilirim. Demokrasi deyince Avrupa'yı örnek gösteren çoğunluk solcu kesim, iş Türkiye'ye gelince dinin siyasete karıştırılamayacağını söylüyorlar. Bu da bir çifte standart değil mi?

Neyse ki mecliste grubu olan ANAP ve DYP gibi partiler aklı selim şekilde hareket etme yolunda doğru adımlar atıyorlar. Elbette bu partilerin istekleri olacaktır. Uzlaşmacı tavır herkese, özellikle de demokrasiye çok önemli kazanımlar sağlar. Şimdi hep birlikte demokrasimizin darbe yemeden, uzlaşmacı bir tavırla doğru kararların alınmasını ve uygulanmasını bekliyoruz. Tüm ülkemiz için en doğrusu da bu...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ve de çok haklı yazmışsınız..aynen aklımdan geçenleri yazmışsınız ..

emeklidede 
 03.05.2007 20:50
 

Ben Tayyip Bey'in Abdullah Gül'ü çok önceden aday olarak düşündüğüne eminim. Bazı konuşmalarında kendisi de belirttiği gibi bu bir taktikti. Önce nabız yokladı, şimdi şerbet veriyor. Seçimlerde demokrasiye aykırı birşey yok gibi görünüyor ama ileride ne olacağı belli değil. Bekleyelim görelim. Sevgiler...

Hasan ARSLAN 
 26.04.2007 11:03
 

Doğru saptamalar bunlar. AKP oy oranını dahada fazla artırabilir. Bunun ilk sorumlusu CHP yönetimidir. Hiçte ilerici, uzağı göremeyen, öyle bir ana muhalefet partisi, AKP nin en önemli kazancıdır. Ne yazıkki diğer pertilerde ciddi bir alternatif oluşturmaktan çok uzaktır. Ne ortada bir programları vardır, varsa bile kimse bilmiyor, nede bir çalışmaları. Basma kalıp gibiler. Doğru dürüst, hakkı, hukuku ö plana alan, yolsuzlukların hesabını soracağız diyen, AB taraftarı, vs. gibi konularda, hagi siyasi partinin sağlam bir duruşu varki.

DurmuşGüler 
 25.04.2007 19:07
 

Teziç' e yapılan saldırı şu an bile bakın yorumlara neler ile bağdaştırılmış. Yazık inanın çok yazık. Ne kadar basit zihniyet sahibi insanlar var. Bir saldırı nasıl olurda bir adaya hemen yüklenir. Acaba affedilen teröristelrden haberleri yok mu bazı arkadaşların. Demokrasi maalesef görüşten görüşe değişen bir kavrammış meğer ülkemizde. Bu aydınlatıcı ve her ne kadar kimilerini rahatsız edecek olsada yazınız için teşekkürler ve saygılar

Tarık Azra 
 25.04.2007 19:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 2733
Kayıt tarihi
: 09.04.07
 
 

On yıldan fazla süredir reklam ve halkla ilişkiler sektörü ile internet ortamında medya sektöründe h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster