Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
763
 

Demokrasi demokrasi dedikleri...

Demokrasi demokrasi dedikleri...
 

http://3.bp.blogspot.com/_dbzWZalREgo/SZ-kmapkaiI/AAAAAAAAAbk/xQE16ofJtvI/s320/3demokrasi.jpg


Ülkemizde demokrasi gibi bir şey var ama ben tam demokrasi diyemiyorum buna. Genel başkanlar delegeleri seçiyor, genel başkanların seçtikleri delegelerde genel başkanları seçiyor. Genel başkan hegomanyası. Demokrasi çığırtkanlarının işine pek gelmiyor düşündüğünü söyleyebilen, siyaseti çıkarları için değil doğru olduğunu düşündükleri şeyleri yapabilmek uğruna mücadele verecek insanlar. Zaten halkımızda böyle insanları pek sevmez siyasetçi olarak. Böyle siyasetçiler ancak öldükten sonra ya ne kadar değerli bir siyaset adamıydı rahmetli diye anarız.

Aslına bakarsanız siyasetin finansmanı ve siyaset yapan insanların paralı insanlar olması gerektiği gibi bir cenderede var. Acaba sorun mu yoksa sebep mi? Siyaset ülkemizde maalesef parayla yapılabiliyor. Hem de az uz paralar değil. Parası olmayan siyasetçilerin adlarını bile duymuyoruz. Siyasiler birilerine boyun eğmek zorunda kalıyor yada zaten parası çok olanlar siyasete girip paralarına para katıyorlar.

Parti genel başkanlarının iki dudakları arasında, sen sen sen adaysınız. Oh ne ala onu seçmezsen diğer partilerde adayları aynı yöntemle seçecekler. Ne güzel demokrasi değil mi? Hani nerde parti tabanları, örgütler, Amasya’dan seçilecek milletvekilini niçin Amasya’nın parti örgütü seçemiyor. Ankara da parti genel merkezinde oturan siyaset baronları ve üç beş tane akıl hocası. Kapalı kapılar ardında ne ayak oyunları, neleeeer neleeeer.

Doğu ve güneydoğu bölgemizde olaylar zaten çok daha farklı. Aşiret reisleri oy sayılarına göre siyasi partilerle sıra ve sandalye pazarlıklarına giriyorlar. Bu sene a partisi veya ikinci sırayı verirlerse b partisi birinci sırayı veriyor o zaman b partisi işte sana demokrasi.

Tabi birde cemaatler var. Bu seçimde hangi partiye kim kaç milletvekili verirse sinyal verilir. Ya bunlar nerde oluyor diyenler varsa bu tartışmalar kapalı kapıların arkasında aracılar vasıtasıyla yapılır. İşte sana demokrasi oyunu verecek partiyi cemaatten gelecek sinyale göre belirle.

Seksen üç seçimleri sonrasında siyasette istikrar adına demokrasimize atılmış en büyük kazık olan seçim sistemi değişikliği yapılmıştır. Hep şuna şahit oldum. Demokrasi bir gün herkese lazım oluyor. Olasılıktır ki CHP iktidar olsa bu barajı yüzde 5'e indirmeyi aklına bile getirmeyecek. AKP bugün demokrasi havariliği yapıp ülkemizde demokrasiden halkın iradesinden bahsediyor ama meclis dışı kalan yüzde bilmem kaçlık kısmın iradesi umurunda bile değil. Herşeye var olan siyasetçiler konu yüksek baraj olunca kıvırma hareketlerine başlıyorlar. Hele siyasi partiler kanununda demokratik bir parti yapısı, milletvekili adaylarının belirlenmesine ilişkin usullerde yapılması gereken değişikliklerden söz eden bir siyasiye hiç rastlamadım.

Demokrasi demokrasi dedikleri,
Birkaç şeyhle birkaç parti lideri mi?
İsteyene ver onları
Bana seni gerek seni.

Neredesin demokrasi nerede....?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 580
Toplam mesaj
: 76
Ort. okunma sayısı
: 1938
Kayıt tarihi
: 30.09.06
 
 

Sıcak bir Ankara yazında, 1975 yılında doğmuşum. İlk gençliğim Ankarada geçti. Üniversite yılları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster