Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
44
 

Demokrasi İçin Ne Gerekir

Demokrasinin güçlü olması ülkenin düşünsel varsıllıklarını kullanabilmesini sağlayacaktır. Ancak kuru demokrasi söylemleri yarar sağlamayacağı gibi bulunduğunuz yere çivilenmenize neden olur. Demokrasinin en temel gereksinimlerine bakmamız gerekiyor.

Ülkede özgür bir ortamın sağlanması için önce bağımsızlığımızı ve bütünlüğümüzü tartışılamayacak konuma getirmemiz gerekir. Türk ulusunun önünde iki temel tarihi düşman vardır: bölücülük ve gericilik. Ne zaman bunları bastırdıysak en güçlü dönemlerimizi yaşadık. Türkiye Cumhuriyeti en büyük örneğidir.

Son yirmi yılın en büyük belası bu iki Türk düşmanı düşüncenin birleşimi olan FETÖ'dur. Özellikle 2010 yılı civarında şanlı Türk devleti sümüklü bir şeyhin egemenliğine girdi. FETÖ'nün yobaz dershanelerinde yetiştirilen, üniversitede şer evlerinde kalan ve önemli konumları ele geçiren mankurtlar, vatanseverleri bastırarak demokrasinin en temel gereksinimi olan yargı bağımsızlığını yitirmemize neden oldular. Bugün FETÖ'den tutuklananların ''demokrasi, insan hakları'' ağlamalarına kanmamak gerekiyor.

Demokrasi için bir başka gereksinim yurttaşlıktır. Özgür bireyler bir ülkü altında ulus olunca yurttaşlık bağıyla bağlanırlar. İçimizdeki tüm sesler meclise halkın oyları doğrultusunda girer ancak bunun için yurttaşların özgür düşünüyor olmaları gerekir. Bir şeyhe, ağaya bağımlılık varsa demokrasi yoktur.

                                    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 69
Kayıt tarihi
: 04.05.19
 
 

Her telden, bam teline basmaktan çekinmeyerek yazılmış akıcı, bilgilendirici yazılar yazan bir Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster