Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '21

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
70
 

DEMOKRASİ İÇME SUYUMUZDUR

Neden, sonucun baş düşmanıdır; ANOMİ
Sonuçlar üstüne yığılıp kalan toplumlar, iflah olmazlar.
Neden böyle oldu?
İlk çıkış noktası nasıl organize edildi? gibi soruları
pas geçip sonuçta oyalanan, suçlu arayan insan ve insanlar gürültüye karışıp kaybolurlar.
Şöyle bir örnek vereyim: Merhum Şehidimiz Türkan Saylan'ın genç doktorluk yıllarından şöyle bir anısını izlemiştim-okumuştum (kusur eylersem affola): Bir yerleşim beldesinde kolera vakaları ciddi bir rakamsal boyuta erişiyor ve bu konuda bir doktor heyeti seyyar müdahale ekip ve donanımı ile birlikte bu anomiye müdahale ediyorlar. Doktor Ekibinin içinde Sayın Türkan hanım sadece ilaç dağıtarak, tıbbi müdahale ederek bu işin üstesinden gelinemeyecegine ısrarla işaret ediyor. Hane halkının içme suyunun kontrol edilmesi ve bu konunun üstüne gidilmesini öneriyor.
Sonuç noktası; ciddi bir kaos yumağı ve ilaç dağıtımı, tedavisi, koordinasyon eksikliği, hasta sayısının düşürülmesi vb bir çok durumlar ciddi yorgunluk ve enerji kayıpları ile kaosa karışıyor.
Aslında içme suyuna karışan kanalizasyon noktası tespit edilerek, suya karışması engellense sonucu tamamen olumlu yönde değiştirecek bir gerçeği göreceklerdir. Nihayet büyük uğraşlar sonucunda neden anlaşılıyor ve kaynaktan sorun çözülüyor.
Hastalık bitiyor, insanlar gülüyor eğleniyor normal hayatlarına kavuşuyor.
Sayın Türkan hanımın dediği çıkıyor ve bir bilenin ne kadar da önemli olduğu da görülüyor.

Demokrasiye karışan bir kanalizasyon var. Demokrasi içme suyumuzdur. Bu kanalizasyonun giriş noktası bilinçli olarak tespit edilmesi engelleniyor. Çünkü bu durumdan nemalanan çıkar grupları ki, geçmişten bugüne kadar öyle güçlenmişler ki bu alışkanlıkları onları
"huylarından" vazgeçilmez hale getirmiştir.
Siyasi arenayıda içine alacak şekilde genişleyen bu ANOMİYE kimse dur diyecek gücü bulamıyor. Çünkü "örgütleri" işgal edenler gerçek sahipleri değiller. Mafya siyaset devlet ve ekonomi edebiyatını dillendiren bir çok kaynaktan işin sırrını görebilirsiniz. Yeniden başınızı ağrıtmak istemiyorum.
Toplum, devamlı hastalıklı bir halin arenasında toza dumana karışarak "şükür" yaşamlarına öyle böyle devam ediyorlar; " kalan sağlar bizimdir" hesabından... Kalanlarda yarım hastalık haliyle işin içinden "çıkılmaz" haliyle caresizler.
Demokrasi içme suyumuzdur. Onu temiz tutamazsak hastalık kaparız. "Toplumsal kolera" hastalığına kapılırız. Ver iğneyi, ver ilacı yat yüzüstü!
Bu tüm insanlığın ortak sorunu. Bilinç sorunu, araştırma, anlama ve "nedenleri nelerdir"e cevap bulabilme sorunudur. Çalışmalıyız, naklen onun bunun aklı ile değil, kendi aklımızın ergenliğinde bunu mecbur kalarak, gerçeği araştırarak içme suyumuza sahip çıkarak...
Son söz:
DEMOKRASİ İÇME SUYUMUZDUR.  ÇEVRESİNDEN KIYISINDAN KİRLİLİĞİ AKITMADAN SAHİP ÇIKMALIYIZ.
SU GİBİ OL.
SU KİRİNİ ATAR RENGİNİ TUTAR!

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 236
Kayıt tarihi
: 23.02.09
 
 

Kalenderce yaşarım. Okurum, gezerim, Çocukluğum şanslıydı; özgürlük en büyük mükafatım. Hiç bir kal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster