Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '16

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
637
 

Demokrasi mi, Teokrasi mi?

Demokrasi mi, Teokrasi mi?
 

funda's


Demokrasi mi, Teokrasi mi?

Demokrasi, bir toplumda her alanda evrensel doğrular ekseninde toplumsal eğilimlerin ülke yönetimine yansıtılmasıdır. Bir başka deyimle demokrasi, halk egemenliğidir. Meşruluğunu halkın özgür iradesi yerine dinsel bir öğretiden alan yönetim düzenlerinde halkın egemenliğinden dolayısıyla demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Halk egemenliği öncelikle her platformda her türlü durumu özgürce tartışabilmek anlamı taşır. Oysa meşruluğunu dinsel öğretilerden alan yönetim biçimlerinde “özgürce tartışmak” şöyle dursun; bir mezhebin diğer bir mezhebe yaşam alanı tanımasına bile olanak yoktur.

Dinsel yönetim biçimlerinde insanların gerçek anlamda oy hakları yoktur. İnsanlara “Tanrı buyrukları” adı altında sunulan dinsel yaptırımlar vardır. Demokrasinin bilinen belli başlı temel ilkelerine göz atalım:

-Toplumu oluşturan tüm bireylerin eşitliği.

-Toplumu oluşturan farklı unsurların, farklı düşüncelerin örgütlenebilmesi.

-Çoğunluğun, azınlığın tüm hak ve düşüncelerine saygı göstermesi.

-Her düşüncenin, her inancın ve her inançsızlığın kendine yer edinebilmesi.

Bu ilkeleri demokrasinin temel ilkeleri olarak ele aldığımızda, teokratik düzenin tek doğrucu, tartışmayı yasaklayıcı, baskıcı yönetimine karşılık laik düzenin bireyleri ve toplumu koruyucu tek güvence olduğunu görebiliriz. Laiklik aynı zamanda herhangi bir dini inancı olmayan insanların da yaşam hakkını güvence altına alır. Oysa din kurallarıyla yönetilen bir toplumda böyle bir güvenceye olanak yoktur.

Önemli bir diğer nokta da din; toplumsal, siyasal, ekonomik, eğitsel, sanatsal kurumları belirleyici bir konumda olmamalıdır. Bu kurumlar ancak bilimsel verilerin ışığında varolabilirler. Herhangi bir dinin kutsallık niteliği taşıyan kuralları ve hükümleri ile toplumsal kurumların dolayısıyla toplumların ilerlemesi birbiriyle çelişen bir durumdur.

Dinsel yönetimlerde “Tek doğru vardır; o da benim bildiğimdir.”anlayışı egemendir. Demokratik yönetimlerde ise, ”acaba benim bilmediğim doğrular nelerdir?” anlayışı egemendir. Düşünce ve inançların baskı yolu ile biçimlendirilmesi ve/veya süslü nutuklarla sömürülmesi her şeyden önce insan haklarına aykırı bir durumdur. Binlerce yıllık uygarlık tarihinden gelen evrensel değerlerin üstünlüğü, insan özgürlüğü ve akılcı düşünce etik kılavuzumuz olmalıdır. Çağdaş uygarlık anlayışının temeli budur.

Umutlu yarınlara…

Sevgiyle…

Funda Kocatürk

funda’s

Kenan ışık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Demokrasi erdemli insanların var olduğu bir yönetim şeklidir, erdemde bilgi ile olur, demokrasi ile teokrasi düalitesini incelediğiniz blog yazınız hem nitelikli hem de çok felsefeye kaçmayan, keyifle okuma tadında idi Funda hanım. Teşekkürler, selam, saygı ve sevgilerimle.

Nizamettin BİBER 
 08.08.2016 17:08
Cevap :
Ben teşekkür ederim, değerli yorumunuz için.Sevgiler...  09.08.2016 10:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 370
Kayıt tarihi
: 17.03.15
 
 

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji. Felsefe Grubu Öğretmeni. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster