Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
236
 

Demokrasi Neden İşe Yaramaz?

Demokrasi Neden İşe Yaramaz?
 

Analiz önemli yetenektir ve bunun mutlaka kazanılması gerekir. Bir nevi satranç gibi kısa, orta, uzun hamlelerin ya da planların doğru olarak planlanması doğru ve nitelikli planların yapılması ile mümkündür.

Uzun vadeli planların uygulamaya konulması rakiplerin özelliklerinin çok iyi bilinmesi ile mümkündür. Bunu başarmanın en iyi yollarından biri de belki de demokrasidir. Demokrasi insanların duygularını çekinmeden ifade etmelerini sağlayabilir ki, bu da stratejik bir yönetim ve ekip çalışması ile gelecekte büyüme ihtimali olan sorunların kangren olmadan çözümlenmesine yardımcı olabilir. Bu bir nevi aile yönetmeye benzer. İki baba düşünelim; birincisi çok otoriter ve ilkel, ikincisi ise demokratik görünen ancak akıllı biri olsun. Birinci babanın görünürde ciddi bir otoritesi olmasına rağmen iletişimin sıfır olduğu, aslında kendi dediklerinin yapıldığını düşünen ancak gerçekte herkesin arkasından iş çevirdiği bir baba durumundadır. Dolaysıyla böyle bir baba kendisini,  yaptığı uygulamaların neticesinde kısa vadede en iyi çözüm gibi görünen ancak ileride kangrene dönüşen sorunların içerisinde bulması içinde bulması ve tabiri caizse “atı alanın Üsküdar’ı aştığı” veyahut satranç dilinde “şah-mat” olması demektir. Bu durum; her şeyin küllendirile, küllendirile bir anda olayların çığırından çıkması, volkanik bir patlamayla her şeyin bir anda yok olması ile son bulması demektir.

Demokratik davranışlar ve demokratik olan kişi veya kişiler, aynı şekilde hatalara düşmez. Kangren olmadan çözümler üretebilme şansı elde eder. Kendisini kandırmaya uğraşmayan çevresinde “yalakalar” topluluğu, çıkarcıların etrafını sardığı bir yalancı dünyaya dalıp gitmesine gerek kalmaksızın önlemlerini alabilme şansı elde edebilir. Akıllı ise, etkileme şansı durumunu sağlamlaştırma açısından önemli mevziler kazanabilir. Ancak demokrasinin de akılla birleşmesi zaruri haldir. Tarihten, matematiğe, kültürden özgüvene birçok bileşenin demokratik davranacağını iddia eden kişi ve uluslar açısından bilinmesi oldukça faydalı olabilir. Matematik kişiye analiz-tahlil yeteneği kazandırırken, özgüven kişiye başkalarının etkisine girmemeyi benzemeye çalışan veya –mış gibi değil kendi olduğundan kültürüne diline sahip olarak kaya gibi sağlam durabilir. Kişinin tarih bilmesi ise gerçekten çok önemlidir. Zira oradan çok dersler çıkarabilir. Sözgelimi her Müslüman, Endülüs’ü okumalıdır. Aynı şekilde her Türk de Orhun yazıtlarını, Kutadgu Bilig’i okumalı, okumuş olmalıdır. Okumalıdır ki; “Ey neslim, tokken, açlığı bilmezsin, açken tokluğu bilmezsin” veya “Zina eden fakir ölür” sözleri kulaklara küpe olsun.

Büyük devletleri büyük yapan, güçlü analiz yeteneklerinin yanı sıra milletlerin sorunlarına karşı daha duyarlı olmalarıdır. Belki de kazanan, en acımasız mafyanın yanında elemanları olduklarındandır!

Demokrasi ortalama insanı avutabilir. Demokrasi bizim gibi uzmanlığı olmayan konularda işte bu yazıyı yazıp ahkam kesmemizi sağlayabilir. Haddini bilenlerin demokrasisi, haddini bilmeyenlerin demokrasisinin yanında gerçekten bir sistem olabilir. En nihayetinde bir toplum  eğitim ve algı seviyesi kadar yükselebilir. Aynı şekilde batabilir de. Kötü bir demokraside ortalama zekaya sahip insanlar arasındaki insanlar alimler, bilginler ıstırap içindedir...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizim geçmişteki düşüncelere ihtiyacımız yok, aklımız yeter diyorum.

Kerim Korkut 
 10.07.2016 20:35
Cevap :
Ağaç köksüz olur mu? İlk basamağa geçmeden son basamağa ulaşılır mı? Sofrada ilk tatlıdan başlanır mı? Her şey sırasıyla yapılır. Bazı şeyler binlerce kez denendikten sonra anlam kazanmıştır. Akıl şüphesiz önemlidir. Ancak taş devrindeki bir adamın aklı o zaman avlanma ile ilgili problemleri çözebilirken iki asır sonra da bize insanların son derece ilkel bakacakları düşünülebilir. Tabi siz de haklısınız, İdeal sistem henüz olmadı, en güzel söz henüz belki de söylenmedi.  07.09.2016 23:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1732
Toplam yorum
: 283
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 177
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ihti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster