Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
377
 

Demokrasi ve halk kazandı

Demokrasi ve halk kazandı
 

12 Eylül günü artık bundan böyle bir darbe günü olarak değil demokrasi günü olarak anılmaya başlanacaktır. Demokrasi kazandı, millet kazandı ve Türkiye kazandı. Egemenlik artık kayıtsız şartsız milletin elinde...

12 Eylül 1980 darbesi, bu ülkenin demokrasisinin boynunu bükmüştü. Bugünkü 12 Eylül 2010 tarihli referandumu ise o bükülen boynu dikleştirmiş ve o 12 Eylül tarihinin üzerindeki kara lekeyi silmiş oldu. Artık bundan böyle 12 Eylül, Türkiye tarihinde kara bir gün olmaktan çıkıp demokrasinin ve aydınlığın başlangıç günü olarak anılmaya başlanacaktır. Bu milletin demokrasisi hayırlı olsun.

O gün askeri güç darbe yapmıştı, bugün ise bu millet, o darbeye darbe yaptı. Cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıktı. Bu, AKP’nin değil milletin talebiydi ve millet demokrasi istedi.

Elbette ki bu referandumda EVET diyenler de oldu HAYIR diyenler de. Bu bir genel seçim değildi. Genel seçim olsaydı herkesin oyuna ve düşüncesine saygı duymak gerekirdi. Burada ise HAYIR diyenleri 2 kısma ayırarak saygı duyabilirim. 1. Gerçekten bu anayasa değişikliğini sosyal görüşü gereği kabul etmeyenler. Buna bütün samimiyetimle saygı duyarım. 2. Demokrasi gerçeğini görüp sırf birtakım menfaatler uğruna hayır diyenler. İşte bu 2’incilere asla saygı duymam ve onları demokrasi ve ülke düşmanı olarak görürüm.

Toplumu aydınlatmakla kendine görev biçenlerden bazıları öyle yobaz ve şahsiyetsizce saldırıyorlar ki buna söylenecek en uygun söz ancak ve ancak “şahsiyetsiz” ifadesi olabilir. EVET oyu verenleri en ağır dille aşağılamak ancak böyle bir ifade ile karşılanabilir.

Herkes bir daha gördü ki, millet ne derse o olur. Millet demokrasi istiyor; fakat şunu da söyleyelim ki, Türkiye, orta dereceli bir demokratik bir ülke. Bu EVET’ler %70’lerde olsaydı iyi derece olurdu. Bu milletin yine de tam demokrasi istemediği ve %40’ının demokrasi yanlısı olmadığı ortada bence. Eğer demokrasi isteseydi kendi iradesini başkalarına (11 kişiye) bırakmazdı.

Ne olursa olsun artık bundan böyle bu millet demokrasiye doğru yol almaya başlamıştır. Yavaş da olsa o yönde ilerliyor. Artık geriye dönüş yoktur. Önemli olan milletin demokrasi isteğidir. Vatana, millete hayırlar getirir inşallah.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu küçük görünen adım ilerideki daha hızlı bir demokrasi yürüyüşünün ivmesi olacaktır. Buna inanıyorum.

Muharrem Soyek 
 19.09.2010 11:37
Cevap :
Evet, bence de. Bu, demokrasinin başlangıcı oldu…selamlar…  19.09.2010 23:09
 

Umarım tüm iyi niyetinizle 12 Eylül aklınızda Darbe olarak kalmaz! Hani stadda protesto edenleri bile hemen fişlemeğe başlayan bu iktidar sizin de iyi niyetli desteğinizle 12 Eylül ü aratmaz! Malum sivil diktalar askeri diktalardan daha şiddetli olmuş dünya tarihinde! Bu iktidara hiç mi hiç inanmadığı için HAYIR diyen biri olarak, Sevgi ve saygılarımla, T.M

Tergan Melik 
 19.09.2010 5:02
Cevap :
Sevgili Tergan, bu, bu iktidarın değil halkın ihtiyacıydı. Aslında, öyle bir hata yaptılar ki; AKP ye hata yapma şansı tanımadılar ki yaptığı hatalar ortaya çıksın da millet görsün gerçeği. Yargı aslında AKP yi kormuş oldu ve AKP hep yargıyı suçladı. Bakalım bundan sonra kimi suçlayacak. Eğer demokrasiyi derinleştirici adımlar atarsa hem kendisi ve hem de ülke kazanır. Eğer faklı yöne giderse o zaman da halk gereken cevabı verecektir, kendisi kaybedecektir ve yine ülke kazanacaktır…selam ve sevgiler…  19.09.2010 23:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 359
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 1008
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

  Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp ta yeniden ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster