Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
327
 

Demokrasi ve türban

Demokrasi ve türban
 

Demokrasi öyle bir şeydir ki. Kimse ne olduğunu tam olarak bilmez. Sadece bunu kendi düşüncelerine göre yorumlarlar. Eğer yapılan iş kendi çıkarlarına, inançlarına, yaşam tarzına uyuyorsa bu demokrasidir. Bu konuda birkaç örnek vermek istiyorum.

Son günlerin en moda tartışması Türban. Türbanlı kızlar dini tercihlerinden dolayı Türban taktığını söylüyor ve bu yüzden Üniversitelere alınmadığını söylüyorlar. AKP ise bunun bir Demokrasi ayıbı olduğunu söylüyor. Bundan rant sağlıyor. Doğrudur bu demokraside olmamalıdır. Ancak ülkelerin yönetimleri vardır. Anayasası, kanunları vardır. Ülkemizde de Laiklik anayasada belirtilmiştir. Ben hiçbir Türbanlı kızdan yada Türban gösterisi yapan kişilerden Üniveristeye insanlar üzerinde HAÇ taşıyarak da girebilsin yada Yahudiler de KİPA taksın diye bir öneri geldiğini görmedim. Bunlarda Üniversitelerde yasak. Demokrasi kendileri için yaratılmış zannediyorlar. Üniversite bir devlet kurumudur. Devlet kurumlarında elbise özgürlüğü olamaz. O zaman peşmerge kıyafeti giyende olur. Ona ne diyeceksiniz. Nazi kıyafeti yasak değil. İnsanlar onuda giyebilir. Bu özgürlük giyim özgürlüğümüdür yoksa sadece Türbanlılara verilen özgürlükmüdür. Yarın bir gün bir Alevi kızı başında "Hz.Ali" yazan bir kırmızı şerit takıpta Üniversiteye girmek isterse ve birileri buna engel olursa ortaya çıkacak olayları düşünebiliyormusunuz. Bu da bir demokrasidir, özgürlüktür.

Bu gün kızlarının Türbandan dolayı okuyamadığını söyleyen ve demokratik haklarının engellendiğini söyleyen ailelere sormak istiyorum. Yarın kızınız "Baba! Ben başımız açmak istiyorum" dese yada "Baba! Ben dinimi değiştirmek istiyorum " dese onun bu kendi tercihine acaba ne kadar hoşgörülü davaranacaksınız. Bu kızınızın demokratik hakkı değilmidir.

Demokrasi herkes için değildir. Demokrasi çıkar sağladığı sürece iyidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 455
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

26 yaşındayım ve siyaseti seviyorum. Sürekli siyaseti takip ederim. Tv'de cnbc-e,e2 ve ntv yi seviyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster