Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '17

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
74
 

Demokrasinin olmadığı ülkelerde sokaklarda hak aranması normal

Demokrasinin olmadığı ülkelerde sokaklarda hak aranması normal
 

Sıkça duyuyoruz “Hak arama yeri sokaklar değildir” Elbette kim aksini söyleyebilir ki… Peki, niye insanlar sokaklara çıkıyor?

Yine klişeleşmiş meşhur aralıkta kalıyoruz: Yönetim demokratik değil ya da ülkeyi yıkmak isteyenler var.

“Ya… Ya…” diyoruz ama normalde bu ikisi birden oluyor; yani hem devlet demokratik değil hem de ülkenin düşmanları var. Devlet demokratik olmadığı zaman zaten yönetime karşı güçler her zaman olacaktır ve de bunları ülke düşmanı olarak değerlendiremeyiz.

Gelişmiş demokrasilerde sokaklarda insan göremeyiz, gerekli değil istedikleri oluyor zaten. Katı yönetimlerde de sokaklarda insan yoktur çünkü korkudan çıkamazlar.

Bir ülkenin sokaklarının protestocularla dolması gösteri, yürüyüş, konuşma, eylem… Yani böyle bir görüntü o ülkenin illaki demokratik bir ülke olduğunu değil haksızlıkların fazla olduğunu gösterir. Yine de insanların sokaklara çıkabiliyor olması demokrasi göstergesidir.

Bizim ülkemizde de sokaklar dolu. Ancak bu eylemciler daha çok siyasi unsurlar. Halkımızda protesto kültürü yok. Devletin bir kısmı terör bağlantılı, bir kısmı muhalif eylemlere izin vermemesi mantıklı gibi ama sokak hareketlerine karşı öteden beri uygulanan yöntemlere bakıldığında OHAL olmasa dahi üstelik barışçı amaçlı eylemlere bile izin verilmeyeceği gibi bir durum var.

Normalde hakların kanun tarafından verilmesi gerekir. Anayasanın 25. Maddesi ifade hürriyetini düzenliyor. Sokağa çıkanların hepsi mi terörist. Bu tabloya göre Türkiye’de demokrasinin olduğunu söylemek zor.

Belki de terör örgütlerinin (uzantılarını, destekçilerinin) eylemleri, hükümete muhalif kesimlerin Anayasadan kaynaklı hak ve özgürlüklerle ilgili barışçı eylemlerinin önünü tıkıyor; hükümet bu ikisini ayıramadığı için (ki bazen ayırmak kolay olmuyor) aynı müdahaleyi yapıyor, haksızlıklar ortaya çıkıyor. Yani teröristler demokrasinin uygulanmasına da engel oluyor olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Demokrasi varsa, her şey mecliste hal olur, çok olmadı sokakta protesto olur bizde her şey sokakta :(

Kadri KANPAK 
 17.08.2017 10:53
Cevap :
Pek o kadar sokağa çıkamıyoruz gibi geliyor bana...  20.08.2017 9:48
 

DEMOKRASİ... KIBRIS'TA DA TÜKENİYOR. ADADAN SELAMLAR.

Göksel47 
 16.08.2017 20:29
 

Demokrasinin olmadığı veya eksik olduğu ülkelerde sokaktan başka nerede aransın ki?

Kadri KANPAK 
 16.08.2017 10:51
Cevap :
Mustafa bey farklı bir yorumda bulunmuş, demokrasi varsa sokaklarda insan vardır diyor. İlgimi çekti gerçekten.Ben konuya bu açıdan bakmamıştım.  16.08.2017 20:54
 

Çok üfürmüşşsün yine Kerim. "Gelişmiş ülkelerde sokaklarda insan göremeyiz" diyorsun ama bence sen hayatında hiç gelişmiş ülke görmemişsin. New York'da, Paris'te, Londra'da insanlar sokaklarda hak ararken polisten cop yemiyorlar mı? Başlığın bile gerçekçi değil. Demokrasinin olmadığı değil OLDUĞU ülkelerde sokaklarda hak aranması normaldir.İster kabul et ister etme ama Türkiye'de 1950 den beri demokrasi vardır ve başka türlü bir demokrasi yoktur. Seçim sandığına gidip özgürce demokratik oyunu atabiliyorsan demokrasi de var demektir. Selamlar

Matilla 
 15.08.2017 13:41
Cevap :
Demokrasinin olduğu ülkelerde hak aramanıza gerek kalmaz zaten haklar verilir.Ben demokrasiyi salt seçimden ziyade insan hakları,özgürlük falan şeklinde algılıyorum.Yine de sorgulayan ve kendimi sorgulatan bir yorum teşekkür ediyorum, selamlar.  16.08.2017 12:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4648
Toplam yorum
: 12561
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 672
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster