Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
785
 

Demokrasinin sınırları

Demokrasinin sınırları
 

Özgürlükler


Demokrasinin nimetleri olduğu kadar külfetleri de olduğu bir gerçek. Demokratik yaşam tarzı hiçbir yerden lütufla, hayır olsun diye gönderilmiyor. Veya daha uygun bir yaklaşımla, "birileri benim yerime emek, çaba, para ve zaman harcasın, sonuçta bana da demokrasinin nimetleri ulaşsın" mantığı ile bir sonuca ulaşmak imkansızdır.

Bu mantıkla kısa ve öz şunu söylemek mümkün:

1-)Çabalamadan demokrasi hayali kurmak herhalde sadece ayakta rüya görmekle eşdeğerdir.

2-)Her durumda gayretler sonucunda demokratik bir ortam oluşturmak mümkün olamayabilir.

3-)Ama unutmamak lazımdır ki demokrasi, sabırların test edildiği bir rejim kesinlikle değildir.

Bunları biraz daha irdelemek belki anlaşılırlık düzeyini artıracaktır. Demokrasi yolunda zaman ayırarak çalışmak ve emek vermek, demokrasinin nimetlerine külfetlerine katlanarak ulaşmak, onun değerini anlamanın en mantıklı yolu değil midir? Birileri gelip "ben bu ülkeyi özgürleştireceğim" dediğinde, özgürlüğün ne olduğunu bilmeyenler, demokrasiye giden yolun inişli-çıkışlı, meşakkatli olduğunu anlamayanlar, kayıtsız şartsız özgürlük ve demokrasi havarilerinin her sözüne inanıp yazık ki yelkenleri hemen indiriyor. Oysa uluslararası ilişkilerde ülkelerin demokrasi anlayışı temelde çıkarların korunması ve sürekliliğinin sağlanmasıyla eşdeğerdir. Kısacası büyük güçler zaman ve şartlara göre bazen demokrasiyi savunurken bazen de çıkarlarının devamı için tam tersini destekleyebilmektedir. Demokrasi için harcanan zaman, emek ve gayret her zaman sonuca ulaşamayabiliyor. Bu yolun en kötü tarafı uzun ve sıkıntılı olması. Demokrasi ve onu yaşatacak bireyler bir arada yaşama, sabır ve tahammül etme, özgürlüklere inanma ve saygı duyma, düşünsel farklılıkları ayrıştırıcı değil zenginlik sayma gibi sosyal bir anlayışa sahip olmak dumundadır. Ama demokratik hayatta herhalde en önemli konu sabır sınırlarının test edilmesidir. İşte bu, demokrasi içindeki tarafların olgunluğu, özgürlüklerin devamı ve demokrasi sınıfının yükseltilmesi için bir dönüm noktasıdır. Bireylerin, onların oluşturduğu toplumun ve ortak değerleri paylaşan toplumun teşkil ettiği milletin acılarını, değerlerini, inançlarını ve yaşam felsefesini yok sayan, sözüm ona özgürlük adına imkansız olanları olabilmesi için dayatan ve bazen de tehdit eden bir anlayışın demokrasi içindeki yeri neresidir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

mücade etmeden elde edilenler istenildiğinde kolayca geri anılabilir. Demokrasi bir yaşam biçimi öncelikle iyi kavramak ve anlamak gerekir. Sonra içine sindirmek sonra beyne yerleştirmek. En son olarak da nimetlerinden yararlanmak için mücadele etmek gerekir.

Yapukay 
 12.09.2009 15:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 750
Kayıt tarihi
: 05.09.09
 
 

1970 Ankara doğumluyum, mühendisim. Bir kamu kuruluşunda görev yapıyorum ve 2 çocuğum var. Fotoğrafç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster