Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
625
 

Demokratik açılımı beklediklerimiz demokrat değilse?

Demokratik açılımı beklediklerimiz demokrat değilse?
 

''Demokratik Açılımın Büyük Teorisyenleri ''


Biraz çabuk unutan bir toplum olduğumuz kesin. Aslında ne kadar sevmesekte halkımızın büyük bir kısmı ‘Aziz Nesin aslında ne kadar haklıymış’ da derler. Ama Aziz Nesin’in aslında ne demek istediğini bile doğru düzgün bilmezler. Şimdi moda Kürt Açılımı , Ya da demokratik açılım. Soru şu; Demokratik açılımı kim yapabilir? Demokrat olmayan bir insan, zihniyet, ya da bir parti demokratik bir açılım yapabilir mi?

Bu soruya verilecek pek çok cevap sıralanabilir. Evet , hayır, evet ama şöyle şöyle, hayır ama eğer yaparsa şöyle böyle…

İçişleri bakanı Beşir Atalay açılıma ilişkin yaptığı ilk açıklamada demokrasi vurgusunu üstüne basa basa yapmıştı. Hatta sadece demokrasi demokrasi demişti bile diyebiliriz. Hatta çalışmaları uzun zamandır düşündüklerini ve bütün düşünceleri almak istediklerini söylemişti.

Güzel. Şimdi en basit anlamıyla bile demokrasi deyince aklımıza ilk gelen kavram seçim oluyor. Halkın kendini temsil etmesini istediği insanları verdiği oylarla seçmesi. Peki halkımız kendisini temsil etmesini istediği insanları verdiği oylarla seçebiliyor mu? Se çe mi yor. Neden seçemiyor peki? Çünkü bazıları çok yüksek seçim barajları sayesinde 50-60 belki de daha fazla milletvekilini haksız bir şekilde kazansın diye. Örneğin DTP % 67 oy aldığı Diyarbakır’dan 3-4 milletvekili çıkarırken AKP % 30 0ya karşılık 10-11 milletvekiline sahip olabiliyor. Peki bu demokratça bir tavır mı? Şüphesiz ki hayır. Peki bu haksızlığı (AB’nin ilerleme raporlarında defaatle belirtildiği halde) görmemek mümkün mü? Hayır.

Şimdi neden yazının başında Aziz Nesin’den bahsettim? Hatırlayın lütfen, 22 temmuz seçimleri öncesinde seçim kanunlarında bir değişiklik yapılmıştı hatırlayan var mı? Burada yapılan değişiklik seçime bağımsız adaylarla girecek olan DTP nin başarısını engellemek için barajı yeterli görmeyen AKP bağımsız adaylara ait pusulalarla tercih yapılmasını engellemiş ve adayların hepsini çarşaf listelerde ara ki bulasın modeli seçilmesin diye elinden geleni yapmıştı. Peki bu demokratça bir tavır mı? Hayır.

Bir yudum demokrasiyi bile çok gören bir zihniyet değil mi bu? Bu kadarcık demokrasi bile hazmedilememişti. Şimdi bu düşünceden, Türkiye tarihinde görülmedik demokrasiyi ve açılımları beklemek normal mi? Kimse kusura bakmasın bence hayır. Sizin cevabınızı bilmem ama benim cevabım demokrat olmayan bir zihniyetden demokratik bir açılım beklemek bence yanlış ve boşuna.Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 580
Toplam mesaj
: 76
Ort. okunma sayısı
: 1938
Kayıt tarihi
: 30.09.06
 
 

Sıcak bir Ankara yazında, 1975 yılında doğmuşum. İlk gençliğim Ankarada geçti. Üniversite yılları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster