Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
569
 

Demokratik özerklik

Bir kaç gün önce, sözde kürt aydınları, kürtleri temsil ettiğini söyleyen kendilerine siyasetçi süsü veren PKK sözçüleri bir toplantı yapıp bir bildiri yayınladılar. Adını demokratik özerklik olarak sundukları bir ayrışma ve kürtleri yalnızlaştırma projesi açıkladılar.

Çok dikkat ettim açıklanan bildirinin içinde Kürt kalkının daha iyi yaşamasını ön gören hiç bir şey bulamadım. Örneğin işsizliğe bir care getirmiyor, eğitime bir care getirmiyor, kalkınma ile ilgili hiç bir öneri yok.

Ya ne var;

1- Kürtleri ağaların ve emperyalistlerin kucağına terk edilmesini sağlayan bir ayrışma var.

2- PKK nın çocuklarımızı subaylarımızı şehit eden silahlı militanlarının resmi devlet güçü olması ve şehit ettiği insanların yakınlarının verdiği vergilerle maaş almaları var.

3- İleride belki Türkiyeye bir demokrasi gelirde toprak reformu ile köylünün toprak sahibi olması tamamen ortadan kaldırılmak isteniyor.

4- Devletin elinden eğitim alınarak PKK nin eline bırakılıyor ve devletin o bölgeden tamamen ayrılması ile ayrı bir özerk bölge oluşturup PKK nin eline veriliyor.

5- Bunlardan daha vahim olan ise bu güne kadar devlete destek vermiş korucular ve onların yakınları ile vatanını seven ülkemizin bölünmesini istemeyen bölge kürt, Türk ve diğer etnik gurupların hepsinin PKK nın insafına terkedilmesi ile yaşanacak kargaşadır.

Bunlar sadece yüzeysel bakıldığında görünen tehlikeler. hepimizin bildiği gibi açılım sayesinde bir kaç PKK lı haburdan giriş yaptığında oluşan sinerjinin hala etkileri geçmedi. Ya pkk ya af çıkar ve dedikleri gibi öz savunma güçü olarak kullanılması söz konusu olursa onların o bölgede yapacağı katliamın hesabını kim yapabilir. Devletimiz her halde savaş kaybetmiş ve yeniden sınırlarımız çiziliyor. Böyle bir şey düşünmek bile istemiyorum. Herkesin aklını başına çekmesini ve insanlarımızın ekonomik, sosyal ve kültürel yönden zenginleştirilmesini elinde silah olanlarında emperyalistlere uydukları yeter diyorum. Gelsin devletine teslim olsun. Pişman olduğunu söylesin yeniden ülke barışını kuralım yoksa, analar ağlamasın demekle, elinde silah olan teröristler dağlarda dolandıkça barışın olacağını söylemek hem hayal hemde imkansızdır. Türk ordusunun sessiz ve sedasız durması onun savaş yapmadan yenildiği anlamına gelmez. Eğer bir kükrerse o yurdumuzu bölmeye çalışanlar kendilerine ülke beğenmek zorunda kalırlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özerkliğin ayrıştırma ve yanlızlıklaştırmayla karşı karşıya kalacağından bahetmişsiniz.Zaten yanlızdırlar.Yeni bir olgu değilki.Batıya yol Doğuya Karakol.Terörün ortaya çıkışını etki-tepki bağlamında düşündünüz mü? 80 yıldır ülkeyi yönetenlerin ve yüzyıllara tekabül eden devlet yönetimi deneyimi olan Türk milletinin işsizliğe çözüm üretememesini neye bağlıyorsunuz?

Hasan Öztürk 
 25.12.2010 12:05
Cevap :
Biliyorsunuz ki 1945 ten beri sol Türkiyede doğru dürüst iktidar olmadı. O günden bu güne ekonomik hareketlilik, eğitim ne varsa batıya geldi. sadece doğu ve güney doğuya değil karadenizede aynı şekilde hiç bir yatırım yapılmadı. Ama son 30 yıl dır zaten bölgede terör olayları halkı canından bezdirdi. Şimdi barış ama ne zaman. Yazımı dikkatlice okursanız ileri sürdüğüm tezlerin gerçekliğini görebilirsiniz. Şimdiye kadar toprak reformu olmadı ise ağaların yüzündendir. Şimdi gene onlar bölgeyi özerk yaparak kendi egemenlikterini dahada pekiştirmek istedikleri açıktır.  26.12.2010 19:49
 

Koparılan patırdıya Kürt halkı da şaşıyor. Mikrofon tutulduğunda birinci sorunları iş ve aş olduğu görülüyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 25.12.2010 11:38
Cevap :
işte sorunda burada, halk bu hareketin içine çekilmek isteniyor. ABD oyunu olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.İlgilendiğin için teşekkür edrim. Sevgilerimle.  25.12.2010 18:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 09.10.06
 
 

1953 yılında Trabzon' da doğdum. Ülkemizin çeşitli illerinde 27 yıl Öğretmenlik, okul müd.yardımc..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster