Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '06

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1444
 

Denediniz mi yoksa ilk defa mı?

Denediniz mi yoksa ilk defa mı?
 

Kendine çıkış kapısı arayan bir çok arkadaşımıza tercüman olacak belki hislerim! Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri istihdam. Bunun en büyük kurbanı da malum üniversite öğrencileri.

Anaokulundan itibaren oyun oynaması gereken çocuklarımız bile üniversite kaygısıyla yetişiyorlar. Gerçekten abartmıyorum, isterseniz şöyle bir analizini yapalım durumun. Neden çocuğunuzu daha iyi bir anaokuluna vermek istersiniz?Hadi verdiniz neden ingilizcede öğrenmesini istersiniz? Bunların altında yatan sebep ilkokula daha iyi bir alt yapıyla başlamasını istemekten kaynaklanır. İlkokula başladııııııı... Neden çocuğun hafta sonunu da kurslarla kaynatmaktan zevk alırız?

Ortaokul, lise derken neden aslında çok şey bildiğine inandığımız ama dünyadan bi haber çocuklar yetiştiririz? Bütün bunları neden yaparız? Çocuklarımız daha iyi bir eğitim alsın, daha iyi bir üniversiteye gitsin. Daha güzel işsiz kalsın. Bundan sonrasını hiç düşünmeyiz ama... Aslında bütün bunların sebebi paran olsun, paran yoksa gücün olsun. Daha ilkokul çağındaki çocuklarımız bile durumun farkında... Zaten Türkiye'nin hali malum ne parası ne de gücü olan halkıyla, Pizza Kulesi ekonomisiyle gençlerine ne kadar da sağlam bir gelecek hazırlayabilir ki...

Gençlerimiz okullarda birbirine güç kuvvet gösterisi yaparken onlarda gelecekten umutsuz! Bunun suçunu kimselerde aramamak lazım. Biraz daha umutlu gençlerimiz üniversitelilerimiz, onlarında kafasını deneyimli deneyimsiz diye safsatalarla doldurmaktan başka ne yaptık ki bugüne kadar? Siz denetmezseniz onlar ne zaman deneyecek! Biraz daha profesyenel davranmak gerekirse, yönetici olsam deneyimsiz birine kuruluşumu emanet etmek istemezdim. Hatta beni zarara sokabilecek maliyeti daha yüksek daha deneyimli birini işe alırdım. Üstüne bi de bana ne kardeşim istihdamdan, kuruluşum batsa istihdam mı kurtaracak derdim. Napalım düzen böyle arkadaşlar, uzanamadığımız ete mundar dedirtiyorlar:)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazın hoşuma gitti. ii yerden yakalamışsın. aynı şeyi yaklaşık 1yıl önce bende yaşadım. üniversiteden çıkınca iş aradım ve dediğin gibi herkes deneyim istiodu. en sonunda birinde sinir oldum ve seninde söylediğin gibi denetmezseniz nasıl bi yerden başlarım nasıl deneyim sahibi olurum söylermisiniz dedim müfettiş ve müdür vardı. müfettiş hiç ilgilenmedi sözlerimle ama müdürün hoşuna gitmiş olacakki 1gün saonra aradı beni müfettişide ikna etmiş ve bana gel iş senin neden bilmem ama sana inanıorum bu işin üstesinden gelirsin dedi. çookk tşk ettim çok minnet duydum ona, hepte duyucam sanırım. herkes çalışmalarımı izledi ve bu adam(canım müdürüm) bir ay sonra bana müdür yardımcılığını teklif etti ve herkonuda yardımcı oldu bana sağolsun. yani biraz inanmak biraz güvenmek gerek deneyim çok önemli tabi ama deneyim için bi yerden başlamak biyerden başlatmak gerek, inanmak ve güvenmek gerek. gözünde ışık görüorsan birinin illede deneyim istemeyin biraz güvenmeyi deneyin. sevgiler:))))

derya günes 
 02.11.2006 14:55
Cevap :
Yorumun için ne kadar teşekkür etsem azdır. Umarım bütün üniversite mezunları senin gibi şanslı olur. Saygılarımla!  03.11.2006 16:30
 

istihdam sorunu gelişmiş ülkelerdede var. Eğitim sorunu ise gelişmemiş az gelişmiş ülkelere has bir durum. Asıl dikkat edilmesi gereken sorun ümidini yitirmemek ve ısrarcı olmakta. Fakir değil zengin bir ülkeyiz. Gelir dağılımında adaletsizlik var. İnancın ve azmin yok olduğu ülkelerin geleceği karanlıktır. Asıl önemli olan bence İnancımızı ve birbirimize olan güvenimizi yitirmemek. Buda verilen eğitimin dışındaki alanlarda mümkün. ne dersin?

İsomel 
 31.10.2006 16:19
Cevap :
Sevgili okurum benim değindiğim konu eğitim!Eğer inanç,azim, halkın beraberliği ve bütünlüğü,ekonomi olsaydı anlattığın şeylerden bahsedebilirdim.Yazıyı tekrar okumanı tavsiye ederim.Yorumun için teşekkürler.  31.10.2006 17:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1069
Kayıt tarihi
: 22.10.06
 
 

1984, İstanbul doğumluyum.İki çocuklu bir ailenin büyük çocuğuyum. Karadeniz Teknik Üniversitesi, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster