Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
19206
 

Dengesiz kişilerle ilişkiler

Dengesiz kişilerle ilişkiler
 

İnsan ilişkilerinde beni en çok rahatsız eden şeyin, dengesizlik olduğunu düşünüyorum.Bence insanı en çok üzen davranış şekillerinden biri dengesizlik.

Arkadaşınız, eşiniz, sevgiliniz yada iş ortamında,sosyal bir ortamda beraber olduğunuz birisi olabilir karşınızdaki kişi. Oturuyorsunuz, konuşuyorsunuz ya da herhangi bir konu için fikir birliğine varıyorsunuz. Ertesi gün ya da bir süre sonra bakıyorsunuz ki o insan ortada hiç bir neden yokken daha önce gösterdiği davranış şekline taban tabana zıt bir kişilik sergiliyor.Bir günü diğerini tutumuyor 3 gün önce verdiği kararla şimdiki arasında hiç bir bağlantı yok.

İşin kötü tarafı bu tür insanların karşılarındakinin de dengesini bozmakda üstlerine yok. Öyle ya, daha önceki verilere bakıpta'"böyle bir kişiliği var böyle davrandı şimdide şöyle olabilir " şeklinde bir fikir yürütebilmeniz mümkün değil.Onlar birgün örneğin çok neşeli olurlar , ertesi gün ise nedenini bilmediğiniz şekllde somurtuk. Ya günde 5 kere ararlar yada bakarsınız yok olurlar.Ya sizi dünyanın merkezine koyarlar ya da yerin dibini boylarsınız. İşin garibi bu değişikliklere neden olacak herhangi bir durumda yaşanmamışdır . Onlar dengesizdir ve dengeye tahammülleri olmadığından kendilerini bozdukları gibi sizi de düz giden çizginizide, zig zag çizmeye zorlarlar.

Şöyle bir çevremize baktığımızda onlardan o kadar fazlaki, neredeyse çoğunluk onlarda gibi.Benim artık kişisel olarak insan ilişkilerinde en çok önem verdiğim konu bu denge olayı diyebilirim.Denge , beraberinde güveni sıkı sıkıya taşıyan bir kavram. Her an başka bir maskeyle ve davranış biçimiyle hareket eden birisine ne dereceye kadar güvenebiliriz?

İçinde bulunduğu koşullara göre her an başka biri olabilen, başka kararlara sapabilen, verdiği hiçbir söze güvenilmeyen kişilerle arkadaşlık, iş , aşk ve evliliğin yürümesi olsa olsa bir hayal.

Herkese dengeli insanlarla dengeli mutluluklar dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ilk kısım tutarsızlık. ikinci kısım dengesizlik. yani bir gün neşeli olup, diğer gün somurtuk olmak. Ama aslında denge tam da dengesizliğin içerisinde... gece olmadan gündüz olur mu?
İnsanlar için istediğiniz şey kaos... Katılamıyorum o yüzden size...
Sonsuz mutluluk yok.

karga 
 25.09.2007 11:50
Cevap :
sevgili karga,burda anlatmak istediğim şey başka.Ortada hiç bir neden yokken kronik halde değişen ve karşılarındakine dünyayı zehir eden kişilerden sözediyorum.5dk önce iyi dediğine 5 dk sonra kötü diyen,sürekli değişen davranış ve ruh halleriyle bir kişilk oluşturmadığı gibi karşısındakininde kişilik yapısını bozan insanlar bunlar. Bu arada dengesiz herhangi birinin sizi pek üzmediğini algılıyorum,adınıza sevindim. Sevgiler Ne mutlu size:))) Teşekkürler,sevgiler  25.09.2007 12:05
 

ama dengesizliği hayat yaratıyor bazan da. Ben de yaşadım böyle dengesiz arkadaşlıklar:) zamanla öğreniyorsunuz ki iç dünyası tükenmiş, sıkıntıları üst üste binip bükmüş belini. Kapatıvermiş kendini. Çaresizlikten de anlatamamış... Olamaz mı? oluyor işte. Hayatın kendisi dengesiz ne yapalım... Sevgiler

Ozlem Ozkulak 
 22.09.2007 23:40
Cevap :
sevgili september1 haklısınız, yaşam hepimize zorluklar sunuyor ama ama bu zorlukların bedelini karşımızdakinden çıkarmak yanlış bence ama yaşamda herşey mümkün tabi sevgiler  23.09.2007 9:50
 

O kadar çok benzer olaylarla karşılaştım ki, ara sıra ''Bende bir bozukluk var galiba, insanlar beni seviyorlar ama birdenbire değişiyorlar'' diye düşündüğüm çok oldu. Soruyorum değişikliğin sebebini, ''Yok valla ya, bi şey yok, şu an çok doluyum''. Allah Allah, daha önce boş muydu? Hayır. Bana karşı ilgisi çok fazlaydı, her türlü dostluğa hazırdı, birtakım taahhütlerde bulunmuştu, birlikte şöyle yapacaktık, böyle yapacaktık. Ne oldu? Sorsam bir türlü, sormasam bir başka türlü.
İnsanlar neden dengesiz olabiliyorlar acaba? Bence çok çabuk karar veriyorlar. Çok sevemeyecekleri, dostluklarını uzun müddet sürdüremeyecekleri kişilere hemen sarılıyorlar. Sonra bakıyorlar ki, karşıdaki beklentilerine uygun değil. ''Ha! Bu o değilmiş'' moduna takılıyorlar. Veya karşılarındakinin en ufak bir sözüne alınıp, tavır koyuyorlar. Sorduğunuzda da ''Valla bi şey yok'' diye yemini yapıştırıveriyorlar.
Dost olduğumuz kimselere tavrımızı sabit tutmalı, onları üzmemeliyiz.
Saygı ve sevgilerimle.

Mustafa Mumcu 
 22.09.2007 12:04
Cevap :
Mustafa bey,bunlar hepimizin sıklıkla karşılşatığı tipler. Hatta öyle bir ruh durumuna sokuyorlarki insanı kendinizde hata bile arıyorsunuz. Acaba şundan ötürümü böyle davrandı ya da ben ne yaptım gibilerinden. Oysaki onlar son derece tutarlı davrandığınızda bile tutarsız olabiliyorlar. Sevgilerle  22.09.2007 18:31
 

Gerçekten de sözünü ettiğiniz tiplerden  kadar çok var ki, insan her gün nasıl bir maske takacağını şaşırıyor onlara karşı. Neyseki ben tanıyorum artık onların olası davranışlarını ve fazla bir şey beklemiyorum. Beklenti olmayınca zararları olmuyor.
Sevgilerimle

Coskun Karabulut 
 22.09.2007 5:02
Cevap :
Coşkun bey haklısınız uzak durduğunuz sürece mesele yok ama çoğumuzun aynı evde yaşayaileceği kadar yakın ilişkiler içinde olduklarımız var ne yazıkki.Allah yardımcıları olsun demekden başka diyecek bişey yok. Sevgilerle  22.09.2007 18:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 218
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 1624
Kayıt tarihi
: 15.05.07
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji bölümü mezunuyum. Farklı sektörle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster