Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
760
 

Deniz Baykal demokrasinin gereğini yerine getiremedi

Deniz Baykal demokrasinin gereğini yerine getiremedi
 

Baykal ve diğer muhalefet liderleri, ''Erken seçim, erken seçim'' diye meydanları inlettiler. İnsan bir bildikleri var zannediyor. Boşuna pehlivanlık yapmışlar bence. Yalancı pehlivanlar... AKP iyi hazırlanmış, erken seçimde gafil avlanmadı. Bence çok büyük bir başarı elde etti.

Yani şöyle düşünebiliriz, pehlivanlar bir başka pehlivanı mindere davet ediyorlar, davet edilen pehlivan nazlanıyor ama ötekiler ısrarlı. Bir de mindere ittiriyorlar pehlivanı. Hepsi birden çullanıyorlar yere düştüğünü zannettikleri pehlivanın üzerine. Ama pehlivan düşmemiş, düştü numarası yapmış ve birer el ense çekerek hepsini tuş ediyor.

Bunlar tuşla yenileceklerini hiç mi düşünemediler, yoksa poker oynadıklarını zannedip blöf mü yaptılar? Karşı tarafın restlerini göreceğini düşünemediler mi acaba?

Oy vermek nasip olmadı. Oyumu vermeye giderken yolda rastladığım insanlarla uzun görüşmeler yaptım, 15 dakika geç gittim sandığa, olmadı. Nasip değilmiş.

Açık konuşayım gidinceye kadar oyumu hangi partiye vereceğimi tam bilmiyordum. Zira hiçbir politik partiden memnun değilim. DP ile Genç Parti arasında gitti geldi düşüncelerim. Ama iyi ki de nasip olmamış. İkisi de barajı geçemediler.

BAYKAL NİYE DEMOKRASİ AYIBI İŞLEDİ?
Seçim gecesi 24:00'de Baykal ekranlarda görünmedi. 45 dakika önce partisinin Genel Sekreteri Önder SAV, lütfen çıktı ekranlara ve birkaç kelimeyle kem küm etti. Yapılması gereken bu muydu? Niye Deniz BAYKAL çıkıp da, ERDOĞAN'ı milyonlarca Türk insanının görüp duyabileceği şekilde tam zamanında başarısından dolayı kutlamadı? Niye halkın görevi AKP'ye verdiğini kabul ettiğini ve bundan sonraki çalışmalarında AKP'ye ve başbakan Erdoğan'a yardımcı olacaklarını, beyaz sayfa açtıklarını belirtmedi.

Olmadı sayın BAYKAL olmadı! Demokrasi meydanlarda pehlivan gibi bağırarak, netice alamadığını görünce suspus olmak değildir. Siz Erdoğan'ı bugünden sonra tebrik etseniz de geç kaldınız. Her şeyin zamanı ve zemini vardır. Aklınıza gelen her türlü karalamayı yapmanıza rağmen Türk Halkı size değil Erdoğan'a ve arkadaşlarına güvendiğini belirtti. Size düşen yenilgiyi kabul edip, demokrasi adına rakibinizin bulunduğu yere gitmek ve onu kameralar önünde tebrik etmekti.

Bu mümkün olmayabilir. En azından kendi parti binanızın önünden de aynı işlemi yapabilirdiniz. Başbakan Tayyip Erdoğan benim tahmin etmediğim ve kendisinden beklemediğim bir davranışta bulundu. Şaşırdım. Kendisine saygı duymaya başlayacağım galiba.

''- Seçim meydanlarında konuşulanları unutup, bize oy vermeyenlerin de başbakanı olacağım'' dedi.

İnşallah bu sözünde durur. Kadrolaşmalarla filân uğraşmaz. Türban takana da takmayana da eşit mesafede olur. Çalışma arkadaşlarının seçiminde de eşleri türbanlı olanlara öncelik tanımaz. Türban konusunu da herhangi bir şekilde gündemden kaldırır.

Başbakan'dan bir ricam daha var, İzmir'i de Gâvur İzmir, AKP'ye oy vermeyen İzmir olarak değerlendirmemeli. Yıllardır Ankara tarafından kasıtlı olarak ihmal edilen İzmir artık hak ettiği ilgiyi görmeli. Başbakan Erdoğan'ın tüm Türkiye'nin Başbakanı olmasını bekliyor, kendisinin ve parti arkadaşlarının başarılarını candan kutluyorum.

Ülkemizin ayrımcılığa tahammülü yok. Başka Türkiye yok. Tüm partiler de AKP Hükümetinin başarılı olmasını engellemeyecek şekilde, Türkiye'mizin menfaatlerini ön planda tutarak muhalefet yapmalılar. Pazarda meyve sebze satılmıyor, devlet yönetiliyor. Hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Bu unutulmamalıdır.

Türk Milleti daha iyi politikacıları ve daha iyi yönetilmeyi çoktan hak etti.

Baykal'ı da politikayı bırakmaya davet ediyorum.
Saygı ve sevgilerimle.

Mustafa Mumcu, 23. 07. 2007 Saat: 09.07

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İstanbul'un bana kattığı en büyük erdemlerden biri sabretmek. Sizin yapılan yorumlara karşı kayıtsız kalmayacak kadar blog'la ilgilendiğinizi biliyorum. Bu yüzden sabırla bekliyordum. Sevgi ve saygılarımla...

sempatikperi 
 30.07.2007 23:34
Cevap :
Beni iyi tanımışsınız sevgili Sempatikperi, Bilgisayarım çok dolu. Çok lüzumlu olmayan dosyaları CD'lere kaydetmeye başladım. RAM yeterli olmuyor makine çok dolu olunca. Ben sizin yorumunuza güzel ve uzun bir cevap yazdım ama o sırada hafızaya alamadı, silindi gitti. Ben de yazdım diye düşündüm. Gecikme için tekrar özür dilerim. Saygı ve sevgilerimle.  31.07.2007 2:50
 

Deniz Baykal,1973 yılında CHP Antalya milletvekilliğiyle başlayan aktif siyasal yaşamında bir hukuk! adamı olarak ne kadar başarılı olmuştur tartışılır. Zaten 1999 seçimlerinde CHP ilk defa parlemento dışında kalınca başarısızlığın bedelini ödeyip siyaseti bırakmıştır. (Bu kadar yerli yerinde bir karar almışken neden siyasete döndü, inanın aklım almıyor.) Siyaset tarihi içinde bir defa bile "başbakan" olamamış ancak başbakan yardımcılığına kadar yükselebilmiş sayın hukukçu siyasetçimiz seçimler öncesi AKP Hükümetinin aldığı kararları engelleyebilmek için Anayasa Mahkemesini arka bahçesi gibi kullanmıştır ve bu davranışları eksi değerler olarak ona geri dönmüştür. Erken seçim demiş erken seçim kararı alındıktan sonra bir hukuk adamına yakışmayan hitaplarla, söylemlerle gündeme gelmiştir. Netice açık: Milletim ekonomide istikrarı yani yerli ve yabancı! yatırımı seçmiştir. Hayırlı olsun...

sempatikperi 
 29.07.2007 22:03
Cevap :
Sevgili Sempatikperi, bu yorumunuza cevabımın gecikmesinin sorumlusu benim. Editörlerin ihmali yok. Ben cevap verdim zannetmişim. Aslında verdim de o arada silinmiş. Sizin her konuda olduğu gibi politikada da bilgi sahibi olmanıza sevindim. Çok değerli bir Blog yazarı arkadaşımız vardı. Ağustos sonlarına kadar tatilde. AYDA... Tıpkı onun gibisiniz. O biraz daha fazla yazardı. Ama hangi konuya el atsa başarılı yazılar yazardı. Akıllı ve çok yönlü insanlarımıza hayranım ben. Hele bunlar kadın olunca daha çok seviniyorum. Eskiden sadece evde yemek pişirip, bulaşık, çamaşır yıkayan, çocuklarla ilgilenen kadınlarımız artık sosyal hayatın her dalında erkeklerden geri kalmıyorlar. Politikacılarımız da buna ayak uydurabilseler, ALIN SİZE ÇAĞDAŞ TÜRKİYE! Deniz bey artık Antalya'nın serin sularında tatil yapacak, konferanslara katılacak, kitap yazacak ve onursal başkan olacak. Ama meydanı kendinden sonrakilere bırakacak. Israr ederse zorla gönderirler, yazık olur. Saygı ve sevgilerimle.  30.07.2007 18:55
 

değerlendirmeniz objektif ve yerinde. iyi günler.

Nariçi 
 24.07.2007 9:22
Cevap :
Sevgili Nariçi, yorumunuz için teşekkür ederim. Sağlıklı, mutlu günler!  24.07.2007 11:40
 

Asıl üzüldüğüm kendi memleketi ve solun kalesi olan diğer yerlerdeki durumlar. O insanlar zamanında ne acılar sıkıntılar çektiler o partiye gönül verdikleri için...Parti başkanlığı ölene kadar olacak diye algılıyor bizim siyasiler...zirvedeyken bırakabilmek önemli bence...iyi hatırlanmak için..Saygılar-selamlar Mustafa Bey!

Fatma Köse  
 23.07.2007 16:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3031
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster