Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '18

 
Kategori
Pratik Bilgiler
 

Deniz Börülcesi Nasıl Yetiştirilir?

Deniz Börülcesi Nasıl Yetiştirilir?
 

Zeytinyağlı deniz börülcesini sevmeyen var mıdır? Ispanakgillerden olan deniz börülcesi çok faydalı bir bitki.
 
Deniz börülcesi yetiştirmek için ihtiyacınız olan temel şey kesinlikle tuz. Deniz börülcesi tuzlu, çamurlu, bataklık topraklarda yetişir. Bu nedenle kesinlikle deniz suyuyla sulanması gerekir. İyotlu toprakta yetişen deniz börülcesi bu sebeple guatra iyi gelmesiyle bilinir.
 
Çimlendirilmiş deniz börülcesi tohumu ile deniz börülcesi yetiştirilebilir. Daha garanti yolu ise hazır alınmış deniz börülcelerinden köklü olanları kullanmaktır.
 
Deniz börülcesi toprağı nasıl olmalı?
 
Deniz börülcesi toprağının deniz kumu ve bahçe toprağı karışımı olması gerekir. Saksının dibine 10-15 cm toprak koyar üzerine de deniz kumuyla karıştırılmış toprak koyarsanız yeterli olacaktır.
 
Büyük marketlerden veya pazardan aldığınız demet halindeki deniz börülcesinde illa ki köklü olanlar çıkacaktır. Deniz kumlu toprağa dikerek ve az az sulayarak yetiştirebilirsiniz.
 
Deniz börülcesi tohumu nasıl yetiştirilir diye merak ediyorsanız tohumlar filizlenmek için tatlı suya ihtiyaç duyar. Genelde bitki öldükten sonra ortalığa 10 bin civarında deniz börülcesi tohumu salınır. Bu tohumlar tatlı su ile filizlenir. Tatlı su bulamazsa ölürler. Deniz börülcesi tohumu aldıysanız filizlendirme işlemini tatlı su ile yapmalısınız.
 
Deniz börülcesi tuzlu suda yetiştiğinden pişirirken tuz eklememeniz gerektiğini de unutmayın. Kendisi tuzlu bir bitki olduğundan tuz eklerseniz çok acı olur.
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 345
Kayıt tarihi
: 09.01.18
 
 

Pratikse.com her türlü pratik bilgiye erişim sağlamak amacıyla kurulmuş bir internet sitesidir. D..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster