Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
324
 

Deniz Feneri davası süreci

Deniz Feneri davası süreci
 

Deniz feneri davası sanıklarından bazıları, savcıları HSYK' na şikayet dilekçesi veriyorlar, HSYK sözkonusu dilekçeleri işleme koyuyor ve akabinde Adalet Bakanlığı müfettiş görevlendiriyor. Görülmekte olan bir dava ile ilgili müfettiş görevlendirilmesi hernekadar alışık olunmayan bir uygulama olsa da ülkemizde zaten tarafsızlığı tartışmalı hale gelmiş bir yargı sistemine yeni bir gölge düşürülüyor.

Bu durum ne anlama geliyor, iktidar yanlısı kişi veya kurumlar suç işleseler bile ya yargılanmayacak, ya da usulden yargılanıp, hukuka aykırı bir şekilde takipsizlik verilecek, ya da sembolik cezalarla yetinilecek. Pervasızlığın bu kadarına da pes doğrusu, adalette çürüme başladığında, haksızlık, hukuksuzluk vicdanları yaralayacak boyutlara erişir, adalet kavramı derin bir yara alır.

Hukuk çevrelerinden ve sivil toplum örgütlerinden bir ses çıkmaması da düşündürücüdür. Otoriter yönetim tarafından sindirilmiş bir toplum haline getirildik. Bu durum yürütmenin yargıya müdahalesi, başka bir ifade ile yargının, yürütmenin güdümüne girdiğinin bir göstergesidir.

Adalet müfettişlerinin hazırlayacakları raporun içeriğini tahmin etmek zor değildir. Sorunları çözmesi gereken bir yönetim yerine mütemadiyen sorun yaratan bir yönetimle karşı karşıya bulunmaktayız.

Haramzedeler üç gün tutklu kalmaya bile tahammül edemediler. Sade yurttaşlar, en ufak bir kuşkuyla aylarca, hatta yıllarca tutuklu kalabilmektedirler.

Bugünkü anayasa ile böyle icraatlar yapabilen bir irade, kendi yapacakları anayasa ile kimbilir ne hünerli icraatlar yapacaklardır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yargının ucunun nereye dokunacağına bağlı olarak değişiyor durum. Şekil A' da görüldüğü gibi... Bunlar bile Alllah rızası için diyenlerdi di mi? Tüm bu olanlar sonrasında hala bir yerlerde "Deniz Feneri" için para toplanılıyorsa, buna izin veriliyorsa ki; veriliyor, daha söze ne hacet. Yürüten yürütene maşallah! Selamlar, sevgiler.

Ayrıntıda gezinmek 
 07.08.2011 3:20
Cevap :
Olumlu katkınız için teşekkür ederim, selamlar,saygılar  07.08.2011 12:17
 

buna ''yetmez ama evet'' diyecek olan onlarca vatandaşımız olacaktır....

Meltem Şahin 
 06.08.2011 23:19
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim, Meltem hanım saygılarımla  07.08.2011 0:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 350
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 218
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster