Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
2579
 

Deniz Gezmiş'in 14 Nisan 1971 ve 6 Mayıs 1971 tarihli 2 mektubu

Deniz Gezmiş'in 14 Nisan 1971 ve 6 Mayıs 1971 tarihli 2 mektubu
 

Deniz Gezmiş'in 18 Nisan 1971 tarihli mektubunun kopyası


Deniz/Bir İsyancının adlı kitabımın ilk baskısı 1991 yılında yayınlandı. Belgesel kitaplarda her zaman yeni bilgi ve belgeler bulunduğunda kitabın yeni baskısı olduğunda kitaba eklenir.

2008 yılında: Deniz/Bir İsyancının İzleri adlı kitabımın yeni belge ve bilgilerle 26. baskısı çıktı.

Deniz Gezmiş’in yayınlanmamış iki mektubu gün ışığına çıktı. Bu mektuplar şunlardır.

*

Tülin Arkadaş

18.4.1971- Kayseri

Mektubunu aldım. Ben şimdi Kayseri cezaevinde bulunuyorum. Mektupların elime ulaştıkça cevaplandıracağım.

Cezaevinde yalnızlığa kapılmış değilim. Dünya halklarının emperyalizme karşı verdiği mücadele bütün hızıyla devam ederken yalnızlık duymak mümkün mü? Önemli olan bir insanın düşüncesinin özgür olması. Eğer düşünce özgür değilse dışarıda da olsa özgür sayamaz kimse kendini. Ayrıca devrim savaşı her yerde devam eder, hapishanede bile. Yeter ki devrimciler başlarını dik tutmasını ve devrimci ateşlerini korumasını bilsinler.

Yazdıklarımı okumakta güçlük çekeceğin muhakkak. Çünkü bulunduğum hücrede yazı yazmaya yarıyan bir masa veya sıra yok. Ama yinede yazabiliyorum.

Yazdıklarıma son verirken iyi günler dilerim.

Deniz Gezmiş

*

Tülin

6.5.1971

Kayseri

Mektubun için teşekkürler. Mektupların kontrol edildiği doğru fakat ben açık zarfla mektup almaya alıştım. Ayrıca fazlada önemli değil.

Şimdilik kitap okuyarak vakit geçiriyorum. Günde iki saat kadar da bahçeye çıkmama izin verildi. Yakında Ankara’ya sıkıyönetim mahkemesine gönderileceğimizi tahmin ediyorum.

Okulunu bitirmek istemen yerinde bir karar. Ben bitiremedim çünkü fırsat bulamadım. Bir yerde alacağın diploma maddi bakımdan dada özgür olmanı sağlar. Fakat ne yazık ki ülkemizde iktisat bilimi adı altında ne kadar çağ dışı düşünce varsa hepsi okutulmaktadır. Çözüm yolları diye öğretilenler, kapitalist sömürünün devamını amaçlayan tedbirlerden başka şeyler değildir. Neyse! Senin yinede okulunu bitirmen iyi olur.

Kitaplardan hoşlanmana sevindim. Okumak elbette ki güzel bir şey doğal ki ön yargılardan uzak özgür bir kafayla okunursa. Özellikle bilimsel yapıtları okumaya çalış.

Çevrendekilerin sözleri önemli değil. Mutluluğun insanlığın kurtuluşu için çalışmak olduğunu bilen kişiyi üzmemesi gerek onların dediklerinin.

Hoşça kal. Gözlerinden öperim.

Deniz Gezmiş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba.. Öncelikle size burada rastlamam bir tesadüfte olsa güzel. Deniz adlı kitabınızı almışım uzun yıllar önce.. Bu aralar yeniden okuyorum.. Okudukça da insan kahroluyor. Deniz, deniz gibi bir insan. Onu tanıyanlar herhalde, bitirememişlerdir içine girdikçe.. Sizi kutluyorumi diğer kitaplarınızı bekliyorum.. Saygılar...

TANSEL ÇAM 
 01.12.2008 11:36
 

Tarihin doğru aktarılması için verdiğiniz uğraşları kutluyorum. Esenkalın.

Ezgi Umut 
 07.06.2008 2:04
 

Onun ne çok açılmamış iç mektupları vardır kimbilir?... Yaşatılsaydı ne güzel aşk mektupları yazardı kimbilir?..Hepsinin sonu "gözlerinden öperim" diye biten... Sırf bu yüzden seviyorumdur belki de, ayrılılık getirir dedikleri bu cümleyi..."DENİZ..GÖZLERİNDEN ÖPÜYORUM"...sevgilerimle

güzaltı 
 03.06.2008 13:35
 

Tülini bulmalı şimdi... Bitirdi mi okulu... Acaba gönül mü vermişti Deniz'e... Tülinin içindeki hayat neler sunmuştur kimbilir yaşayan kahramana... Saygımla sana...

yeşilsoğan 
 02.06.2008 21:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 3840
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

9 Eylül 1958, İspir/Erzurum doğumlu. İspir Lisesi (1980) mezunu. İstanbul Üniversitesi Yabancı Dille..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster