Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
898
 

Deniz kabuğundan evler...

Deniz kabuğundan evler...
 

Deniz kabuğundan ev yaparsanız çok güzel olur. Hele bir de eliniz maharetli ise. Kıvrıla kıvrıla, rengarenk kabuklar. Birbirlerinin üzerine tünemiş salyangozlar gibi yükseleceklerdir. Sonra istediğiniz renge boyarsınız. Seyrine doyum olmaz. Peki, içinde insanların yaşayacağı evleri de deniz kabuğundan yapan bir kavimde yaşıyorsanız? Sonuç hüsran olur.

Adına kader diyoruz. Deniz kabuğundan ev yapıp. Uykunun en güzel anından çatırtılar içinde kalmanın. Telaşla bağırışların, korkuyla koşmaların ortasında ölmenin adı ‘’kader.’’ Daha yeni 17.000 insan öldü depremde. Saysanız nefesiniz yetmez, yorulursunuz. 17.000 can aynı anda toprak oldu. Bir tane Savcı, hakim, bürokrat, siyasetçi çıkıp ta’’yuh’’ demedi. Demedikleri gibi. Bütün müteahhitleri suçsuz kıldılar. Kibar adı’’ zaman aşımı’’

Diyarbakır’da askeri lojmanlarda kazan patladı. Babaları gerekirse ölmek için yemin etmişti. Babaları askerdi çünkü. Asker ‘’öl’’ deyince ölen insandı, delikanlı adamdı. Asker adamın çocuğu da asker olurdu. Kimisi kundakta, kimisi iki yaşında, kimisi ilkokuldaydılar. Öldüler. Ardından ‘’kader’’ dedi insanlar. Kader bu topraklarda kızlara isim diye de konur. Mutsuzdurlar, ömür boyu başları önde olur. Gözlerini uzaklara yatırırlar, önce bir sis gelir. Sonra hafifçe nemlenir gözleri. Bu topraklarda mutsuzluk gölge gibi izler insanı, hele adınız kader’se

Trafikte araba sürmeyi bilmeyen insanlar. 18 yaşında körpe kızları altmışlık adamlara verişimiz. Hala eğitim almamış milyonlarımızın olması. Kendi yurdumuzda Türkçe konuşamayan milyonlar. Seksen milyonu Ankara’dan yönetmeye çalışmamızın adı’’kader’’

Deniz kabuğundan evler yapma fikri oldukça masalsı. Belki iyi bir eğitim alsaydı o adam. O üçkağıtçı. O ‘’yaşam hırsızı’’ deniz kabuğundan evler yapmayacaktı da , masalsı heykeller yapacaktı belki. Her ülkede sergiler verecekti. Bakan bir daha bakacaktı. Ama öyle mi oldu? Hayır. Bu olsa olsa kader. Böyle biliniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cumhuriyeti maalesef halkımız kurmadı! Siyasi yönetim şeklimiz üstten indirilerek topluma giydirildi! Maalesef bunun sindirilememiş olması toplumun her kesimine yansıyor! ancak hepsinden önemlisi ise, Cumhuriyet devrimlerinden kültür devriminin yapılamamış olmasıdır. bir toplumun siyasi yönetim biçimini değiştirebilirsiniz. Bu en iyisidir bunu kullanın diyebilirsiniz ancak o toplumun bireylerine yaşam ve kültürü tepedne inme öğretemezsiniz, bu bir eğitim kültür devrimiyle kuşaklar boyu olur! Maalesef, türkiye Cumhuriyeti'nin kültür Devrimi yapılamamıştır! Bugün küçülen dünyada, teknolojinin tüm olanakları kullanılarak eğitim ve kültür devrimi Türkiye'nin önceliği olmalıdır! Böyle bir devrimin ürünü bireyler deniz kabuğundan evler yapmayacaklardır! Kaleminize sağlık!

Arada Bir 
 24.02.2007 15:35
Cevap :
Size katılıyorum. Katkınız için teşekkürler. sevgiyle, esen kalın.  24.02.2007 22:01
 

Deniz kabuklarından evlerin kaderimiz olmadığı bir dünyayı hak ediyoruz. Elinize sağlık, hüzün dolu bir şiir gibi geldi yazınız.

nilgun 
 24.02.2007 13:55
Cevap :
selam ve sevgiyle. esen kalın.  24.02.2007 22:01
 

Yorgun insanlarla dolu trenlerin son durağıdır. Unutulmuş ve sahipsiz nice ömürün yitip gittiği son durak. Anlatımınızın sadeliği ve insan kokusu için size teşekkür ederim. YÜREĞİNE VE ELİNE SAĞLIK. Esen kal.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 24.02.2007 12:17
Cevap :
teşekkürler size.  24.02.2007 22:01
 

yolu olmayan köyün ortasına son model bir villa koyup, içine alafranga wc, beyaz koltuklar ve plazma tv yerleştirip, bütün bir köyü yıktılar da kimse fark etmedi! ne tuhaf..

Su Karakuş 
 24.02.2007 0:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 187
Toplam yorum
: 702
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1255
Kayıt tarihi
: 02.10.06
 
 

İyiye ve güzele götürmeliyiz Dünyayı. Sürekli daha çok kazanmak, daha yukarıdan bakmaya çalışmak,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster